Nasilu nik hrať nemusí

 

Iba dve najvyššie súťaže dospelých, teda SBL mužov a extraliga žien, v sezóne 2019/2020 sa definitívne skončili pod slovenskými košmi. Ďalšie sa ešte zrejme budú dohrávať, čo vyplýva z nášho aktuálneho rozhovoru s prezidentom Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) Milošom Drgoňom.

 

– Čo môžete prezradiť o úsilí či myšlienke SBA pokračovať po viactýždňovej prestávke vo viacerých súťažiach?

„Predovšetkým chcem zdôrazniť, že s výnimkou SBL mužov a extraligy žien, boli všetky ďalšie súťaže iba pozastavené, nie ukončené. Je niekoľko dôvodov, aby sme v nich pokračovali a ukončili ich, hoci nie podľa pôvodných predstáv, pravda, v nových termínoch.“

– Ktorý dôvod je azda najhlavnejší?

„Máme záujem dokončiť predovšetkým mládežnícke súťaže, čo je konkrétne žiacka, kadetská a juniorská kategória. Chlapci a dievčatá prestali hrať basketbal v polovici marca. Keby sme dali definitívnu bodku za ich súťažami s tým, že povedzme v auguste by sa začali pripravovať na novú sezónu, tak ich výpadok by trval zhruba päť mesiacov, čo by bola pridlhá a neprospešná prestávka.“

– Ako by sa dala výrazne skrátiť?

„Či sa skráti výrazne, alebo menej výrazne, nezávisí od nás. Rozhodujúce slovo bude mať Ústredný krízový štáb, ktorý postupne začal uvoľňovať obmedzenia v súvislosti s pandémiou koronavírusu. V plánovanej štvrtej fáze uvoľnení by mohli dostať zelenú aj halové športy, teda aj náš basketbal. Na takýto termín a rozhodnutie čakáme.“

– Ak by prišiel takýto termín povedzme v júni, chceli by ste hneď pokračovať v súťažiach?

„Určite nie hneď. Naša predstava je poskytnúť družstvám aspoň mesiac, ale možno aj dlhší čas, na prípravu a hrať opäť až potom. Konkrétne teda niekedy v letných mesiacoch. Vzhľadom na to, že sa situácia okolo nás mení zo dňa na deň, však nič nie je definitívne. Navyše, a to zdôrazňujem, nechceme nič robiť nasilu. Vo výkonnom výbore sme práve spôsobom ,per rollam’ rozhodli o predĺžení sezóny 2019/2020 do 31. augusta a súčasne začíname sondovať v kluboch, či budú môcť pokračovať v tréningoch a súťažiach. Okrem mládeže sa to týka aj prvoligových mužských a ženských tímov. Právom predpokladáme, že to pre ne nebude vôbec jednoduché.“

– Možno tomu teda rozumieť tak, že vo chvíli uvoľnenia reštrikcií, bude v súťažiach menej družstiev než ich bolo do polovice marca?

„Táto obava je celkom reálna. Najmä vzhľadom na to, že kluby zväčša nemajú vlastné haly a telocvične. Takže dôležité slovo budú mať aj prevádzkovatelia týchto zariadení.“

– Súvisí úsilie SBA v dokončení mládežníckych súťaží aj s nejakými finančnými prostriedkami?

„Samozrejme. Napríklad na majstrovstvá Slovenska v mládežníckych kategóriách máme viazaných nemálo sponzorských prostriedkov. Bolo by nerozumné ich nevyužiť. Účelovo viazané prostriedky dostáva SBA aj od štátu, preto aj my netrpezlivo čakáme na novelu zákona, ktorá by nám uvoľnila ruky. Napríklad aj v súvislosti s konferenciou SBA, čo sa však netýka priamo iba peňazí, ale výrazne s nimi súvisí.“

– Mali by ste dodržať nejaké konkrétne termíny?

„To jedna zo základných podmienok. Konferencia by sa mala uskutočniť do konca júna, treba na nej zbilancovať uplynulé obdobie a schváliť nový rozpočet, aby sme sa mohli uchádzať podľa platných predpisov o dotácie. Zatiaľ sa však nesmú organizovať žiadne hromadné podujatia, medzi ktoré počtom účastníkov patrí konferencia, takže nemôžeme vytýčiť jej termín a začať ju pripravovať. A pritom nesmieme obísť ani naše stanovy. Nakopilo sa teda nemálo problémov, ktoré sa aj pred nás nečakane postavili.“

– Čo vyplýva pre SBA z rozhodnutia FIBA, že tohto roku nebudú žiadne mládežnícke majstrovstvá Európy?

„Zrušili sme hneď všetky plánované akcie našich reprezentácií. A keďže tie nebudú mať žiadny program, mohli sme začať rozvíjať myšlienku dokončiť domáce mládežnícke súťaže, o čom sme tu už hovorili. Ide totiž o spojené nádoby. Zrušenie mládežníckych ME však neznamená, že prestávame venovať pozornosť týmto kategóriám. Konkrétna úloha teraz je, aby sme mali trénerov a realizačné tímy pre reprezentácie do 16, do 18 aj do 20 rokov pre najbližšie, teda budúcoročné šampionáty.“

– Mužská aj ženská reprezentácia by mala na jeseň pokračovať v rozbehnutých kvalifikáciách pod „strechou“ FIBA. Budú mať aspoň tieto kolektívy v lete svoj program?

„Mali by mať. Vychádzame totiž z toho, že ženy čaká 12. novembra domáci zápas kvalifikácie ME 2021 proti Holandsku, krátko po ňom majú hrať muži 26. novembra doma s Kosovom a 29. novembra v Luxembursku stretnutia predkvalifikácie MS 2023. Za prísnych hygienických opatrení chceme v júni zorganizovať sústredenie ženskej reprezentácie a podobný kemp by mohli mať neskôr aj muži. Či to však epidemická situácia dovolí, nie je možné dnes definitívne povedať. Od septembra by mohol v nejakom špecifickom režime pokračovať medzinárodný basketbal, do ktorého sa chceme zapojiť zatiaľ minimálne ženskou a mužskou reprezentáciou.“

Autor: TOMÁŠ GROSMANN  

 

V denníku Šport 29. apríla 2020