Od utorka 27. apríla sa budú môcť po takmer siedmich mesiacoch do basketbalových hál na stretnutia najvyššej súťaže basketbalistov a najvyššej súťaže basketbalistiek vrátiť fanúšikovia. Umožňuje to vyhláška Úradu verejného zdravotníctva, ktorú v pondelok popoludní predstavili verejnosti.

Zavádza však prísne pravidlá, ktoré sa okamžite stretli s rozpačitými reakciami. Tým asi najproblematickejším je, že aby vás usporiadatelia mohli pustiť do niektorej z hál, musíte sa preukázať výsledkami hneď dvoch testov: PCR alebo LAMP testu nie staršieho ako jeden a pol dňa a antigénového testu nie staršieho ako pol dňa. To je, samozrejme, náročné časovo i finančne. Výnimky vyhláška explicitne neustanovuje. To nás vedie k názoru, že ak je to ak, potom je jedno, či je osoba zaočkovaná a je jedno, či spadá do niektorej zo skupín, ktorá ani nemusí podstupovať pravidelné testovanie.

Na vzniknutú situáciu okamžite, ešte v pondelok popoludní, reagovala aj Slovenská basketbalová asociácia. Generálny sekretár Andrej Kuffa verejne vyhlásil: „Sme radi, že kompetentní myslia na to, ako vrátiť divákov na tribúny a na športoviská. Lebo ak sa šport nehrá pre divákov, tak potom pre koho? Zároveň podmienky, ktoré ustanovuje vyhláška, teda 36-hodinový PCR test a zároveň 12-hodinový antigénový test, sú v podstate nesplniteľné, ak štát nebude dotovať PCR testy pre športových fanúšikov. V tejto neľahkej dobe platiť desiatky eur len za testy, plus cenu lístka, aby sa človek mohol ísť pozrieť na basketbal, je pre deväťdesiatpäť percent ľudí nemysliteľné. Je nešťastné, že výnimku nemajú ani ľudia zaočkovaní už aj druhou dávkou, ktorých je na Slovensku aktuálne zhruba 350-tisíc. Majú síce výnimku z testovania, ale nemajú výnimku, aby sa mohli prísť pozrieť na basketbal. Vravím, je to dobrý začiatok, ale neviem, koľko ľudí za týchto podmienok dostaneme do basketbalových hál pozrieť sa na semifinále a finále Niké SBL a na finále Niké Extraligy žien.“

Najbližšie stretnutia sú na programe hneď v stredu. V Bratislave a Svite sa hrajú druhé zápasy semifinále Niké SBL. Inter už oznámil, že vzhľadom na to, ako bola vyhláška oznámená, nemal šancu splniť jednu z podmienok a nahlásiť príslušnému RÚVZ konanie akcie najneskôr 48 hodín pred jej začiatkom. Divákov túto stredu, podľa našich (zatiaľ neoficiálnych) informácií, neočakávajú ani vo Svite. V Extralige žien je na programe štvrtý zápas finále. Hrá sa v Piešťanoch. Čajky sú, aspoň podľa pondelňajších správ z prostredia klubu, otvorené možnosti, že ak niekto dokáže splniť podmienky a preukáže sa jedným aj druhým testom, bude mať dvere otvorené. Nechali si však čas, aby dôkladne analyzovali situáciu a výstup smerom k fanúšikom chystajú v utorok ráno.