Trojdňový program Final Six turnaja Slovenského pohára otvorí v piatok 19. januára o 16.30 h duel medzi MBK Ružomberok a BKM Junior UKF Nitra.

Súperi sa dôverne poznajú, keďže sa nedávno stretli v rámci najvyššej súťaže. Na začiatku decembra si Ružomberčanky odnášali dva body z nitrianskej palubovky po výsledku 39:87 a aj teraz budú v pozícii papierového favorita. „Treba sa na zápas koncentrovať a dobre ho otvoriť, aby sme ho mali pod kontrolou. Chceli by sme v prvom zápase potvrdiť papierové predpoklady,“ povedal pred zápasom tréner MBK Juraj Suja.

Prelom kalendárnych rokov priniesol v ružomberskom tíme viacero noviniek. Začneme najskôr pohľadom na hráčske zmeny, klub sa rozlúčil so službami Melissy Diawakanovej. Novými tvárami sa stalo duo Američaniek – Aaryn Ellenbergová a Shatori Walker-Kimbroughová. Zlou správou je naopak predčasný koniec sezóny pre slovenskú reprezentantku Petru Bartánusovú. Na tréningu si roztrhla predný krížny väz. Aj vzhľadom na tieto zmeny má „Ruža“ na Slovenskom pohári vysoké ambície. „Chceme predviesť svoju hru. V družstve nastali nejaké zmeny, prišli zranenia, takže by sme sa chceli prezentovať bojovným a energickým výkonom. Pre nás je to vážna súťaž a vážne ju berieme, po extralige je to druhá súťaž. Má pre nás váhu,“ dodal Suja. Jeho zverenkyne sa naladili na turnaj víťazne, počas víkendu zdolali doma Slovan Bratislava jednoznačne 95:30.

Tabuľkové postavenie a bilancia zo vzájomných zápasov hovorí síce v prospech papierového favorita, to však neznamená, že Nitrianky cestujú do neďalekých Piešťan len odohrať zápas. Vzpruhou pre mladý tím okolo trénera Pavla Horičku totiž bol nedávny zápas s Piešťanskými Čajkami, v ktorom doma prehrali s aktuálnym vicemajstrom po bojovnom výkone 65:83. „Od predchádzajúceho zápasu sa Ružomberok posilnil o dve nové hráčky. Náš káder je rovnaký ako bol aj vtedy. Ružomberok asi získal viac na kvalite, ale my sa musíme sústrediť na to, aby sme z našej strany odohrali čo najlepší zápas a odchádzali zo stretnutia spokojní. Myslím si, že favorit v tomto stretnutí je jasný. Ružomberok disponuje veľkou kvalitou, ale my to musíme brať ako kvalitnú prípravu s veľmi dobrým súperom. Chceme čo najlepšie odohrať zápas a pokúsiť sa čo najdlhšie vzdorovať Ružomberku,“ uviedol na margo najbližšieho súpera tréner Nitry Pavol Horička.

Súboj medzi MBK Ružomberok a BKM Junior UKF Nitra je na programe v piatok 19. januára o 16.30 h. Rozhodcovskú taktovku nad stretnutím má trojica Martin Margala, Peter Macura a Martin Fontányi.

Autor: Michal Duchovič

Foto: Miroslav Slávik