Trojdňový program Slovenského pohára v Košiciach odštartuje hneď na úvod najvyrovnanejším duelom. V úvodnom štvrťfinálovom stretnutí sa proti sebe postaví štvrtý tím tabuľky BC Prievidza a jeho tabuľkový sused Iskra Svit.

BC Prievidza – Iskra Svit

Angels aréna, štvrtok 15. februára o 13.00 h – štatistický prenos a priamy prenos

Delegácia rozhodcov: Peter Ženiš, Milan Brziak, Lukáš Životský

Vzájomné zápasy v sezóne 2017/2018 (z pohľadu domáceho tímu): 85:104 (v), 107:94 (d), 67:68 (d), 85:77 (v)

Čo je potrebné vedieť: Podobne ako pred rokom, tak aj teraz sa vo štvrťfinále proti sebe postavia basketbalisti Prievidze a Svitu. Vtedy sa z postupu radovala Iskra po výsledku 93:75. Teraz sú sily oveľa vyrovnanejšie, o čom svedčí aj tabuľkové postavenie. Štyri kolá pred koncom je však už viac-menej jasné, že výhodu domáceho prostredia budú mať vo štvrťfinále hráči BC. „Slovenský pohár je náročný, pretože hráte za tri dni tri stretnutia. Bude to však veľká skúsenosť pre náš tím. Budeme sa snažiť, čo najlepšie bojovať. Podobne ako mnohé tímy v našej lige, tak aj my máme zranenia a nebudeme kompletní. Očakávam však, že moji hráči budú bojovať o každú loptu,“povedal pred turnajom tréner Prievidze Ryan Pannone. Tomu bude naisto pre zranenie chýbať „Peak hráč mesiac január“ Ryan Martin, naopak debut si v sobotu odbil slovenský reprezentant Michael Fusek. Generálka tímu z Hornej Nitry vyšla, v Žiline zvíťazili 96:71. 

„Medvede“ čaká ešte v závere základnej časti tuhý boj o piatu pozíciu v tabuľke, v priamom súboji s Komárnom totiž prehrali 69:97, čím umožnili „obuvníkom“ bodovo sa dotiahnuť práve na piatu pozíciu. V ich prospech však hovorí lepšia bilancia zo vzájomných zápasov (tri výhry a jedna prehra). „Myslím si, že Slovenský pohár má svoju váhu a veľmi radi by sme sa tam prezentovali v pozitívnom svetle ako tím. Ambíciou je hrať čo najlepšie a čo najviac dní. Je to výzva, čeliť najlepším tímom v priebehu troch dní. Bude to určite pekný turnaj s kvalitnými zápasmi,“ vyjadril sa kormidelník Svitu Michal Madzin. 

Tohtosezónne vzájomné zápasy priniesli zaujímavé výsledky, najskôr Prievidza odchádzala z Iskra arény s prehrou 85:104, aby doma nad ňou triumfovala 107:94. Potom oba tímy lúpili body z palubovky súpera. Najskôr vyhral Svit na Hornej Nitre 68:67, Prievidza však zakontrovala triumfom 85:77 pod Tatrami. „Na Svit sme sa mohli na tréningoch dlhšie pripravovať, ale sme pripravení na každého možného súpera, ktorý nám bude stáť v ceste. Od nášho zápasu so Svitom očakávam podobnú bitku, akú sme v doterajších stretnutiach vždy proti sebe zviedli. Sú ťažkým orieškom, navyše majú dobrého trénera,“ zamyslel sa Pannone. Aj z tohto pohľadu možno očakávať mimoriadne vyrovnaný duel. „Od posledného ligového zápasu máme štyri dni na oddych a aj prípravu, čo je o jeden deň viac, ako zvyčajne. Pripravujeme sa tradične a rozmýšľame len nad najbližším zápasom, len ten máme v rámci troch dní istý. Očakávame určite rýchly basketbal, extrémne rýchly. V lige sme už spolu hrali štyrikrát, no každý zápas je iný. Uvidíme, čo prinesie tento,“ dodal Madzin. 

Kto proti komu: Prievidza sa opiera o mimoriadne rýchlu a produktívnu rozohrávačskú dvojicu Rodney Glasgow a Jaytornah Wisseh. Na strane Svitu sú väčšie skúsenosti v podobe dua Saša Avramovič a A. J. Walton.

Čísla, čísla, čísla: Vyššia bodová produkcia je o niekoľko desatiniek bodu na strane Prievidze, ale hlavnou devízou zverencov trénera Ryana Pannoneho je defenzíva. V priemere totiž inkasujú o sedem bodov menej na zápas ako Svit. Prievidza vyčnieva aj v úspešnosti za tri body a asistenciách. „Podtatranci“ sú naopak disciplinovanejší. 

Súboj základných zostáv: Zo štatistického pohľadu sa pozrieme na predpokladané základné päťky, v prehľade vychádzame z dostupných informácií. Za menom a priezviskom hráča sú jeho priemery na zápas v aktuálnej sezóne.

BC Prievidza:
  • Grant Sitton – 13,6 bodu, 5,0 doskoku, 1,6 asistencie, 1,8 straty, 2,6 faulu
  • Jarquez Smith – 8,5 bodu, 5,6 doskoku, 1,3 straty, 1,1 bloku, 2,5 faulu
  • Martin Bílik – 10,6 bodu, 2,3 doskoku, 2,5 faulu
  • Marek Jašš – 4,9 bodu, 3,0 doskoku, 1,6 asistencie, 1,0 zisku, 1,8 faulu
  • Jaytornah Wisseh – 12,5 bodu, 2,9 doskoku, 6,7 asistencie, 1,4 zisku, 3,2 straty, 2,4 faulu
BK Iskra Svit
  • Saša Avramovič – 21,6 bodu, 5,6 doskoku, 3,1 asistencie, 1,5 zisku, 2,8 straty, 2,9 faulu
  • Vladimir Ivelja – 12,1 bodu, 3,2 doskoku, 1,7 asistencie, 1,3 straty, 1,6 faulu
  • A. J. Walton – 12,5 bodu, 3,8 doskoku, 6,8 asistencie, 3,8 zisku, 3,2 straty, 3,6 faulu
  • Pavol Lošonský – 17,2 bodu, 8,6 doskoku, 1,4 asistencie, 1,0 zisku, 1,9 straty, 2,3 faulu
  • Anthony Jackson – 14,1 bodu, 6,8 doskoku, 2,3 asistencie, 1,4 zisku, 2,5 straty, 2,8 faulu

Autor: Michal Duchovič, zdroj: basketliga.sk

Foto: Samuel Alexander Petráš