Slovensko bude na MS basketbalistov

 

Náš titulok nie je celkom korektný, keďže naši basketbalisti sa na tohtoročných majstrovstvách sveta v Číne nepredstavia. Ak by sme však doň pridali dve slovíčka a znelo by „Slovensko bude mať zastúpenie na MS basketbalistov“, už by to presne vystihlo realitu.

 

Na svetovom šampionáte v najľudnatejšej krajine sveta sa na prelome augusta a septembra totiž predstaví zo Slovenska rozhodca Zdenko Tomašovič, čo je úplná novinka. „Že sa také niečo môže stať, som začal veriť po mailovej informácii od šéfa rozhodcov FIBA Carla Jungebranda, ktorým mi oznámil zaradenie medzi takzvaných rezervných rozhodcov na MS. Musel som potvrdiť, že so mnou môžu rátať. A v kútiku duše som začal veriť, že by som sa mohol stať súčasťou diania na svetovom šampionáte,“ líčil nám priebeh svojej nominácie. Definitívne potvrdenie nominácie dostal uplynulý týždeň.

„Bolo to pre mňa obrovské prekvapenie, ale aj zadosťučinenie za všetko, čo rozhodovaniu pod košmi venujem,“pokračoval otec 7-ročnej Tamarky a 4-ročnej Anitky, ktorý veru často doma chýba pre povinnosti pod košmi. Na túto rozhodcovskú dráhu sa vydal už ako 18-ročný, ale nie je jeho živobytím. Doma v Banskej Bystrici pracuje aj v banke a pochvaľuje si, že mu v nej vychádzajú v ústrety.

Tak ako športovci, aj rozhodcovia sa musia starať o svoju výkonnosť. „Každé ráno sa venujem ,core’ cvičeniam. Takisto behám, posilňujem, nevynechávam ani špecifické behy, ktoré my rozhodcovia musíme absolvovať. Stále sme pod kontrolou FIBA, tá nám určila individuálne tréningové plány. FIBA vytvorila ,fitness program’, ktorý je zabezpečený na diaľku za pomoci systému Polar. Mesačne dostávame plány na fyzickú prípravu, ktorá je pod drobnohľadom fitneskoordinátorov. Tí pravidelne vyhodnocujú pre FIBA našu pripravenosť,“prezradil 37-ročný Banskobystričan možnosti terajšej modernej technológie. V záujme svojej úspešnej záľuby takisto udržiava zdravý životný štýl vrátane striedmeho stravovania.

Minulý týždeň „pískal“ Zdenko Tomašovič vo všetkých troch zápasoch na turnaji žien v Piešťanoch, kde štartovali tímy Česka, Slovenska a Chorvátska. Bolo to preňho dôležité, keďže sa už dávnejšie stal jedným z rozhodcov na majstrovstvá Európy žien, ktoré sa uskutočnia teraz od 27. júna do 7. júla v Srbsku a Lotyšsku. „Čaká ma v Belehrade dvojdňový kemp pred samotným šampionátom,“povedal nám pred nedeľnou cestou do hlavného mesta Srbska, kde sa dozvedel, že svoje pôsobenie na tomto šampionáte začne v D-skupine v Zrenjanine. Mimochodom, na konci mája nám práve blížiace sa ME žien 2019 charakterizoval ako vrchol rozhodcovskej kariéry po vlaňajších majstrovstvách sveta hráčok do 17 rokov v Bielorusku.

Teraz svoje hodnotenie zmenil. „Svetový šampionát mužov bude jasný vrchol po dvadsiatich rokoch, čo sa rozhodovaniu venujem,“skonštatoval jednoznačne dvojnásobný najlepší slovenský basketbalový rozhodca (2017, 2018), ktorý mal mať pôvodne iný program počas tohto leta. Bol v nominácii na niekoľko mládežníckych európskych šampionátov, ba črtalo sa mu pôsobenie aj na svetovej letnej univerziáde v Neapole. Napokon ho čakajú tri významné podujatia. Teraz od štvrtka spomínané ME žien, potom od 20. do 28. júla MS hráčok do 19 rokov v Thajsku, kam odcestuje na seminár už 16. júla, a napokon svetový šampionát mužov v Číne 31. augusta – 15. septembra.

Hoci sme teraz viackrát skloňovali podujatia žien, pôjde tam aj s nemalými skúsenosťami z mužského basketbalu. Veď v uplynulej sezóne okrem mnohých stretnutí v SBL sa predstavil v mužskej Lige majstrov (Basketball Champions League) v dvanástich zápasoch. Do Číny odcestuje už 23. augusta na seminár, ktorý čaká v Pekingu všetkých mužov s píšťalkami.

 

AJ ŠTYRIA ĎALŠÍ

Nomináciu Zdenka Tomašoviča na MS v Číne považuje národný inštruktor FIBA na Slovensku Boris Gabara za úspech celej komisie rozhodcov SBA, ktorá sa venuje napredovaniu našich mužov s píšťalkami v tomto športe. Počas tohto leta sa na medzinárodných kontinentálnych podujatiach, najmä v mládežníckom basketbale, predstavia aj Marek Kúkelčík, Zdenko Zubák, Peter Ženiš a Pavel Fuska, ktorý bude rozhodovať už aj od 3. do 11. júla na svetovej letnej univerziáde v talianskom Neapole. Mimochodom, doteraz posledný slovenský rozhodca na MS mužov bol Petr Sudek v roku 2006 na šampionáte v Japonsku; on „pískal“ aj na OH v Sydney 2000 a Pekingu 2008, takisto na MS žien v Nemecku 1998.

 

TOMÁŠ GROSMANN

V denníku Šport 25. júna 2019