Slovenská reprezentantka Nikola Kováčiková si splní svoj veľký basketbalový sen, od sezóny 2018/2019 sa stala tvárou americkej univerzity Georgetown.

Bývalá hráčka Ružomberku už dlhšiu dobu deklarovala, že by si chcela vyskúšať pôsobenie na niektorej z amerických univerzít. Z viacerých ponúk si napokon vybrala tím Georgetown Hoyas. „Najťažšie z celého procesu bolo vybrať si správnu školu. Mala som veľa zaujímavých ponúk z rôznych kútov Ameriky, nad ktorými som rozmýšľala, pretože každá jedna mala svoje výhody. Ale najdôležitejším faktorom u mňa bola úroveň vzdelania, to bola podmienka číslo jedna a viac-menej, to zavážilo najviac. Chcela som hrať v prvej divízii a ísť do konferencie, ktorá ma kvalitu. Taktiež som vyberala podľa ľudí – trénerov a spoluhráčok, je dôležité si s nimi rozumieť, keďže s nimi strávim ďalšie štyri roky. A malú úlohu zohrala aj poloha, buď more alebo veľké mesto,“ začala hodnotiť svoj kariérny krok Kováčiková.

Slovenská reprezentantka sa teda napokon rozhodla akceptovať ponuku z Georgetownu: „Pre túto univerzitu som sa rozhodla najmä kvôli týmto všetkým faktorom, čo som spomenula predtým. Akademicky, je to jedna z top univerzít nielen v USA, ale aj vo svete, to ma lákalo zo všetkého najviac. Vzdelanie je pre mňa veľmi dôležité a tiež, aby som mala po basketbale diplom z univerzity, ktorá ma veľkú hodnotu. Boli sme pozrieť viacero univerzít, ale keď sme boli na oficiálnej návšteve tu, cítila som sa tam veľmi dobre. Škola, tréneri, baby. Tréneri už od začiatku, ako sme boli v kontakte, prejavovali obrovský záujem a myslím si, že sme si dobre sadli. To bol ďalší veľký faktor rozhodovania. Taktiež, ako som spomenula už predtým, je to kvalitná konferencia a bývať v hlavnom meste USA môže byt tiež veľká sranda.“ 

Bývalá hráčka Levíc, Nitry a Ružomberka sa tak rozhodla vo veku 19 rokov pre veľký kariérny krok. „Ísť do Ameriky na univerzitu bol vždy môj veľký sen. Chcela som to už ako menšia, a keď som zistila, že sa mi táto šanca dostala, ani sekundu som neváhala. Vždy ma lákalo ísť hrať za veľkú mláku a okúsiť úplne rozdielny spôsob života. Rada skúšam nové veci a povedala som si, že to musím skúsiť, lebo inak by som určite ľutovala, že som nešla. A pokiaľ by mi tam niečo nevyhovovalo, vždy sa viem vrátiť naspäť domov na Slovensko. Bude to samozrejme obrovská zmena, byť sama v neznámom meste, ale veľmi sa na to teším. Viem, že to nebude ľahké, ale v prvom rade by som sa chcela dobre adaptovať na všetky zmeny a samozrejme, vytvoriť si dobrú pozíciu v tíme. Sú tam kvalitne hračky, ale verím, že si tú pozíciu vytvorím a budem dostatočne hrať už aj prvý rok na univerzite. Verím, že to celé bude výborná skúsenosť a že to je ten správny krok, aj hlavne kvôli tomu, že v Európe je oveľa ťažšie skĺbiť vysokú školu s profesionálnym basketbalom,“ zamyslela sa Kováčiková. 

Talentovaná basketbalistka má za sebou tri roky v najvyššej slovenskej súťaži, hlavne nedávno skončený ročník jej dal mnoho skúseností. S MBK sa napokon radovala zo zisku striebra. „Dalo mi to najmä veľmi veľa nových skúsenosti, keďže som hrala proti výborným hráčkam, slovenským ako aj zahraničným. Predchádzajúci rok sme mali v družstve aj Američanky, ktoré hrali, alebo aj hrajú v WNBA, takže porovnanie si síl aj s takýmito skvelými hračkami, beriem ako veľký krok vpred. Veľmi som si to užila hrať v extralige, ale teraz sa už neviem dočkať na novú skúsenosť,“ zakončila slovenská reprezentantka.

Autor: Michal Duchovič