Denník MY Nitrianske noviny dnes prišiel so smutnou správou, družstvo BKM Junior UKF Nitra viac nebude pokračovať v extralige žien a končí svoju činnosť. Stalo sa tak po troch rokoch účinkovania v najvyššej súťaži s vrcholom v podobe minulosezónneho piateho miesta.

Dôvodov je viacero,“ prezradil pre MY Nitrianske noviny predseda klubu Ladislav Sailer a postupne ich rozviedol: Keď sme nastupovali do extraligy pred tromi rokmi, povedali sme si, že to robíme preto, lebo máme veľmi dobré družstvo junioriek, ktoré si zaslúžia dostať šancu hrať extraligu, a že im vytvoríme podmienky. Myslím si, že za tri roky sme odviedli okolo tímu celkom slušnú robotu. Ale situácia sa vyvinula tak, že z našich odchovankýň nám zostali tri hráčky a celkovo v kádri päť basketbalistiek: Martišková, Sailerová, Vajková, Očadlíková, Zaťková. Aby sme hrali extraligu, potrebujeme minimálne desať hráčok. V tomto momente si človek dá otázku, prečo držať takýto extraligový tím? Majú Nitrianky záujem hrať extraligu? Ten záujem tu nie je. Neviem, či by ma napĺňalo, aby som sem pritiahol päť cudziniek a hrali by sme extraligu len preto, aby sme ju hrali. Bol som pripravený, že vieme utiahnuť tri legionárky. Už boli aj dve vybraté. Vybratý bol aj nový tréner. Ale je to správna cesta? Nemyslím si. Problém je aj v tom, že sme radi, ak do haly príde osemdesiat fanúšikov. To je odraz spoločenského postavenia športu u nás.“

Podľa slov nitrianskeho funkcionára sa však rodičia mladých talentov obávať nemusia, mládeži sa pod Zoborom venujú naďalej. Basketbal v Nitre nezaniká. Budeme robiť ďalej s mládežou, máme to aj v názve. Keď príde generácia, ktorá by odtiahla extraligu, skúsime si ju vybojovať. Máme niekoľko kvalitných mládežníckych trénerov, začneme od piky. V novej sezóne budeme mať päť súťažných tímov a prípravku. Najstaršie družstvo budú kadetky, bude ich viesť Pavol Horička,“ dodal Ladislav Sailer.

Peter Zagiba
Zdroj: mynitra.sme.sk