Po tom, čo sa v júni vzdal funkcie prezidenta Slovenskej basketbalovej asociácie Pavol Bagin pre spor s vedením ligy, zastával dočasne jeho funkciu Ľubomír Ryšavý. Ten bol aj jedným z kandidátov v dnešnej voľbe novej hlavy slovenského basketbalu.

Okrem dočasného prezidenta kandidoval aj Miloš Drgoň, ktorý sa napokon stal novým prezidentom SBA. Udialo sa tak na základe hlasovania delegátov mimoriadnej konferencie SBA. Piešťanský rodák oslovil až 225 delegátov, zatiaľ čo jeho protikandidát Ľubomír Ryšavý, „len“ 142. „Viem si živo predstaviť, koľko nás čaká práce. Nebolo to úplne suverénne, ale podarilo sa to nejako uhrať. Verím, že všetci budeme vedieť ťahať za jeden povraz,“ opísal pocity bezprostredne po zvolení do funkcie Drgoň. Nový prezident je v poradí 9. osobou v tejto funkcii. Vízia prvého muža v slovenskom basketbale je jasná. „Všetko musí mať systém. Keď ideme pripravovať reprezentáciu, tak musíme vedieť dva roky dopredu, kto a prečo tam ide. Iba dlhodobá práca nám môže pomôcť, nedá sa robiť zo dňa na deň.“ 

Zatiaľ čo v Drgoňovom tábore zavládla spokojnosť, u druhého kandidáta nastali opačné pocity. Ľubomír Ryšavý sa opieral najmä o podporu mužských tímov a preto nečudo, že skúsený športový a marketingový manažér SBA po neúspechu, prežíva sklamanie. „Obrovský podraz. Myslím si, že sa udial nejaký obchod, pretože som obehol trištvrte Slovenska. Mal som prísľuby toľkých tímov, že som si myslel, že to bude úplne v opačnom garde.“

V rámci konferencie sa volili aj členovia do výkonného výboru. V prvom kole voľby si delegáti zvolili trojicu Gabriel Sirotňák, Milan Valašík a Rastislav Javorský. V druhom zasa Daniela Jendrichovského. Do funkcie predsedu hracej komisie SBA sa dostal Tomáš Homola.

Vizitka Miloša Drgoňa

Miloš Drgoň sa narodil 8. mája 1971 v Piešťanoch. Športová verejnosť jeho meno intenzívnejšie registruje od roku 2012, keď v pozícii generálneho manažéra (oficiálne výkonného riaditeľa) viedol Piešťanské Čajky v Extraligy basketbalistiek. V roku 2016 z klubu odišiel, no aj naďalej pokračoval v práci predsedu aj trénera mládežníckeho klubu BKM Piešťany, v ktorom pôsobí od roku 1996 a ktorého hráčky vystupujú pod názvom Piešťanské Čajočky. Od roku 2002 vykonáva funkciu predsedu Komisie ženských basketbalových klubov SBA (predtým Združenia ženských basketbalových klubov) a od decembra 2018 aj koordinátora ženskej zložky a člena VV SBA. V civilnej sfére Miloš Drgoň ako vyštudovaný jadrový fyzik štiepil atóm v jadrovej elektrárni Jaslovské Bohunice, momentálne pracuje v jadrovej elektrárni Mochovce.

Juraj Fazekaš