Hoci bývalý slovenský reprezentant Róbert Nuber ukončil svoju kariéru možno o niečo skôr, než by sa očakávalo, na milovaný šport nezanevrel. Práve naopak, okamžite sa vydal na trénerskú dráhu a dnes sa venuje prioritne basketbalovej mládeži. V Košiciach počas tohto týždňa prebieha druhý ročník jeho kempu Basketball Skillz Progress.

 Ako prebieha druhý ročník kempu, ktorý je už v plnom prúde?

Zatiaľ podľa plánov, makáme a snažíme sa zlepšovať. Oproti minulému roku som urobil zopár zmien, pozval som chlapcov nielen z Košíc, ale aj zo Svitu, Spišskej Novej V si či Banskej Bystrice. Pripravených máme množstvo aktivít, od tréningov až po rozličné cvičenia, plávanie, ale aj prípravné zápasy.

Akým spôsobom ste si vyberali pozvaných hráčov?„Tým, že tretí rok trénujem ročníky 2005 a 2006, už ich dobre poznám, stretávam sa s nimi pravidelne a vidím, ako rastú a pristupujú k basketbalu. O mnohých som však konzultoval aj s ich trénermi. Nechcel som iba talentovaných hráčov, ktorí už dnes lietajú v oblakoch a nepracujú na sebe. Práve naopak, pozval som tých, ktorí majú ochotu drieť a zlepšovať sa, nachádzajú v sebe motiváciu a zároveň môžu dosiahnuť patričnú úroveň.

Tréneri reagovali na vašu iniciatívu pozitívne?
Našťastie áno a nielen oni. Títo chlapci ešte vo veku trinásť rokov celkom nerozhodujú sami za seba, ale rodičia sú myšlienke kempu naklonení a výrazne mi pomáhajú. Dokonca aj takí, ktorí tu deti nemajú! Patrí im veľká vďaka. 

Na čo je váš kemp prioritne zameraný?

Ide o to, aby sme do chlapcov dostali správne herné návyky. Riešime všetko, od driblingu, cez prihrávku až po streľbu. Nejdem im hovoriť, čo je správne, ale chcem im ukázať veci, ktoré u mňa počas aktívnej kariéry fungovali. Nech si po kempe sami zvážia, či to stálo za to a čo si z toho vezmú.

Postačí vám jeden týždeň?

Na získanie správnych návykov potrebujete niekedy aj roky, ale my chlapcom ukazujeme cestu a zvyšok práce je na nich a na ich tréneroch. Na mnohých vidím ako sa trápia napríklad pri streľbe a chytá ma to za srdce. Dúfam, že im pomôžem a budú to drilovať, aby sa zlepšili.

Vyvrcholením kempu budú atraktívne prípravné duely…

Áno, stretneme sa s maďarskou Nyíregyházou v sobotu o 16-tej a v nedeľu o 11-tej hodine. S týmto klubom máme dobrý vzťah, boli sme u nich aj na turnaji a radi sa revanšujeme. Verím, že chlapci z môjho výberu uspejú, ale to samozrejme nie je prioritný cieľ. Je dôležité, aby sa medzi sebou spoznali, a to nielen na tréningoch a v kempe, ale aj priamo na palubovke počas zápasov. Verím, že nejeden z nich už bude onedlho v reprezentačnom výbere do 15 alebo 16 rokov, kde z toho môžu iba ťažiť.

Autor: Peter Zagiba

Zdroj: Rádio Šport

Foto: archív RN