Po takmer siedmich mesiacoch bojov prichádza záverečná bitka o majstrovský titul. Basketbalisti Levíc i Lučenca by radi po tretí raz v klubovej histórii zdvihli nad hlavu trofej pre víťaza Niké SBL a zaknihovali double. Podarí sa to len jedným.
Aby sa dostali až sem, ovládli Patrioti základnú časť, vďaka čomu mali vo štvrťfinále play-off voľno. V semifinále odplatili Spišskej Novej Vsi vlaňajšiu finálovú prehru a vyradili ju 3:1 na zápasy. Lučenec vstupoval do play-off ako nasadená trojka, v prvom kole eliminoval Svit 2:0 na zápasy, v druhom vyprevadil Komárno 3:1.
Levičania si tak po roku zopakujú finálovú účasť. A jestvujú pre to dobré dôvody. „Našou hlavnou prednosťou je tímovosť, vďaka ktorej sme aj počas dlhej základnej časti dokázali eliminovať výpadky. Hrali sme ako tím, vždy dokázali zaskočiť jeden za druhého a dotiahnuť väčšinu zápasov do víťazného konca,“ zamýšľa sa tréner Michal Madzin, čo zdobilo jeho partiu. V základnej časti Patrioti vyhrali z 28 duelov 25. Dominantnejšie si v minulosti počínali len Pezinčania, čo si mladší fanúšikovia azda ani nepamätajú. Výborne obstáli v Alpsko-jadranskom pohári, ktorý ozdobil ich klubovú vitrínu po tom, čo nečakane zakopli v semifinále Slovenského pohára.
Majú širší káder, rokmi zohraté a skúsené mužstvo, ktoré si vo finále Niké SBL zahralo aj vlani, keď Patrioti podľahli Spišským Rytierom 1:3 na zápasy. Ba dokonca Boris Bojanovský a Šimon Krajčovič sa výrazne pričinili o titul už v roku 2018. V kádri, aj keď mimo rotácie, už vtedy figurovali zo súčasnej partie aj Martin Bachan a Patrik Adámik.
Levičania sú takmer konsenzuálnej označovaní za favoritov. „Pravdupovediac, príliš nečítam a nesledujem, ako sa javí séria zvonka. Na druhej strane, vzájomná bilancia – a ak ešte vezmeme aj prípravný zápas v rámci Federálneho pohára – nehovoria o našej úplnej dominancii v súbojoch s Lučencom. Je to finále, je na očiach, ale my sa musíme sústrediť na seba a na našu hru, aby sme dosiahli to, po čom túžime,“ hovorí tréner Madzin a keď položartom nadhodíme, že títo súperi sa poznajú tak detailne, že on sám možno pozná Lučenčanov ako svojich vlastných, odvetí: „To ukážu až zápasy. Päť vzájomných stretnutí je dosť. Navzájom sme sa videli aj v iných súbojoch. Poznajú sa hráči navzájom, poznáme sa ako tímy. Uvidíme, ako to bude vyzerať na palubovke, či sa niekomu ešte podarí čímsi prekvapiť, alebo kto bude úspešnejšie realizovať to, čo od seba očakávame.
Aj keď väčšina predikcií počíta s tým, že trofej by mala po tretí raz v klubovej histórii, po rokoch 2011 a 2018, putovať do Tekova, Novohradčanov neradno podceňovať. Aj oni zabojujú o tretie zlato, keďže sa tešili pred šestnástimi a osemnástimi rokmi. Majú atleticky dobre disponované mužstvo. Síce proti Levičanom, za ktorých nastupujú aj 211 cm vysoký Viktor Juríček a ešte o šesť „čísel“ vyšší Boris Bojanovský, budú pociťovať výškový hendikep, ale s tým sa dokázali dobre vyrovnávať aj počas sezóny. Tú už ozdobili triumfom v Slovenskom pohári. „Jednou z našich silných stránok je všestrannosť. Viacerí hráči sú schopní nastupovať na rôznych pozíciách. Sme rýchli, atletickí a máme šikovných basketbalistov, takže sme schopní udržiavať solídne tempo. Každý dokáže zadriblovať, prihrať i vystreliť. Ďalšími silnými stránkami je naša nesebeckosť v ofenzíve a obetavosť v obrane,“ konštatuje tréner Daniel Sokolovsky. A vôbec ho nevyvádza z miery, ak väčšina favorizuje súpera. Práve naopak, vraví: „My to milujeme! Je to pre nás dobre známa pozícia. Sme outsiderom po celú sezónu. Jasne sme to videli už pred jej začiatkom, keď sme boli v skupine s Levicami a Kolínom, aký šok sme spôsobili, keď sme vo Federálnom pohári postúpili ďalej práve my. Nás to ale neprekvapilo. Celú sezónu tvrdo drieme, akoby sa hralo o titul, no a pomaly ale isto sme sa dopracovali až sem. Páči sa nám byť podceňovaní a dokonca sme vďační expertom, keď tipujú proti nám.“
A hoci sa zdá, že jediným skutočným problémom môže byť, že Novohradčania hrajú v podstatne užšej rotácii, oni sami najlepšie vedia, ako im padla vhod desaťdňová zápasová prestávka, čo potvrdzuje aj 28-ročný americký kouč: „Dlhší čas na prípravu nám isto pomohol. Telá si oddýchli a mohli sme sa poriadne a kvalitne nachystať na silného oponenta. Aj keď máme v rotácii len sedem hráčov, pri systéme streda – sobota je dosť času si odpočinúť. My nemáme v kádri žiadnych veteránov, žiadny tridsiatnikov, takže fyzická záťaž nás až tak netrápi. Medzi zápasmi bude čas na regeneráciu, v tréningoch bude menej fyzickej záťaže a viac mentálnej prípravy.“
Zaujímavé je, že aj keď väčšina, ako sme uviedli, favorizuje Levice, vzájomná bilancia by azda mohla napovedať aj opak. V základnej Levice zakopli len trikrát – z toho dva razy ich zdolal práve Lučenec. A ten má zo vzájomných zápasov dokonca lepšie skóre (+6). Keby sme počítali aj Federálny pohár hraný v predsezónnom období, bola by táto bilancia ešte lepšia, keďže v ňom Novohradčania zvíťazili 88:77.
Kým štvrťfinále sa hralo len na dve a semifinále na tri víťazstvá, nový šampión potrebuje vo finále vyhrať štyrikrát.

AKO VO FINÁLE?
LEVICKÍ PATRIOTI (1.) – BKM LUČENEC (3.)
VZÁJOMNÉ STRETNUTIA V TEJTO SEZÓNE: 82:85 (doma), 91:82 (vonku), 72:70 (d), 62:76 (v).
TERMÍNY ZÁPASOV – DNES: Levice – Lučenec (18.00). STREDA 27. APRÍLA: Lučenec – Levice. SOBOTA 30. APRÍLA: Levice – Lučenec. STREDA 4. MÁJA: Lučenec – Levice. PRÍPADNE AJ SOBOTA 7. MÁJA: Levice – Lučenec. PRÍPADNE AJ STREDA 11. MÁJA: Lučenec – Levice. PRÍPADNE AJ SOBOTA 14. MÁJA: Levice – Lučenec.

Článok pôvodne vyšiel v denníku Šport. Ďakujeme za súhlas so šírením

foto Patrioti Levice fb/Lukáš Droppan