Kariéra talentovaného 17-ročného pivota Tomáša Pavelku zažíva zaujímavý vývoj. Odchovanec Malaciek sa dostal do českej akadémie Get Better, bol súčasťou reprezentačného výberu do 18 rokov a len prednedávnom sa na päť rokov upísal jednému z popredných španielskych klubov – Valencia Basket.

Pavelka má na svoj vek zaujímavé fyzické parametre, udivuje hlavne jeho výška – 217 cm. Práve tá zaujala zástupcov akadémie Get Better, kde pôsobí aj slovenský kouč Julián Beťko. V Česku sa napokon zdržal len rok, za ten čas hral v juniorskej lige, kde mal priemer 4,3 bodu, 3,2 doskoku a 1,3 bloku pri približne 11-minútovej vyťaženosti na zápas. „Pôsobenie v GBA mi dalo veľa. Naučil som sa tam hrať nielen basketbal, ale zlepšil som sa aj mentálne. Zlepšil sa mi prístup k tréningom a podobne. Myslím si, že zlepšením prešla aj moja povaha,“ uviedol slovenský reprezentant.

Jeho kariéra je síce na začiatku, ale v poslednom čase prešla veľkým vývojom. Zo Slovenska sa presunul do Čiech a teraz sa sťahuje do Španielska. „Tri roky po sebe som menil klub. Teraz budem niekde konečne na dlhšiu dobu,“ poznamenal Pavelka. Kým ešte na predchádzajúcich majstrovstvách Európy do 18 rokov pôsobil v pozícii náhradníka, tak na tohtoročnej edícii bol už vo výbere trénera Františka Róna členom základnej zostavy. Pavelka si v priemere zapisoval do štatistík 9,2 bodu, 8,0 doskoku a 4,0 bloku. V konkurencii 24 tímov bol na deviatom mieste v doskokoch a v blokoch bol jasným lídrom. „V reprezentácii som hral prvýkrát v základnej päťke. Bolo to pre mňa niečo nové, ale myslím si, že som to celkom v pohode zvládol. Bola to dobrá skúsenosť hrať proti rôznym krajinám a vidieť, ako sa líšia v basketbale,“ uviedla čerstvá posila Valencia.

Jeho výkony neušli prirodzene pozornosti skautov, ktorí mali o jeho služby záujem. „Veľa z nich mi písalo a niektorí sa chceli aj osobne stretnúť,“ povedal reprezentačný pivot. Všetkým však vypálila rybník Valencia, ktorá podpísala s mladíkom päťročný kontrakt. „Skautovali ma, na skúške som nebol. Asi ma sledovali na nedávnych majstrovstvách Európy v Macedónsku. Dojmy z podpísania kontraktu mám dobré, je to môj prvý kontrakt, ktorý som kedy podpísal,“ zamyslel sa Pavelka.

Španielsky veľkoklub je stálicou na medzinárodnom poli, v domácej súťaži hrá pravidelne o najvyššie pozície a tiež je súčasťou európskych súťaží. V predchádzajúcom ročníku dosiahol na jedenáste miesto v rámci Euroligy a podarilo sa mu získať Španielsky superpohár. Pavelka by mal na úvod naberať skúsenosti hlavne v B-tíme, ktorý hrá štvrtú ligu: „Určite očakávajú, že budem na sebe denne tvrdo pracovať, zlepšovať sa na tréningoch a na zápasoch so skúsenejšími hráčmi. V úvodnom ročníku ma čaká veľa nových skúsenosti, zápasy hlavne za B-tím a možno nejaké aj za A-tím. Teším sa na to, aj keď viem, že to nebude prechádzka ružovou záhradou.“

Autor: Michal Duchovič

Foto: Fiba.basketball