Na prahu piatej sezóny je najvyššia mužská basketbalová súťaž, ktorá vystupuje pod hlavičkou Slovenská basketbalová liga (SBL). Pred jej víkendovým začiatkom odprezentovali novinky na tlačovej konferencii riaditeľ SBL Peter Mičuda a prezident Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) Pavel Bagin.

Najvýraznejšou zmenou je počet účastníkov SBL v sezóne 2018/2019. Liga bude mať opäť nepárny počet tímov, do súťaže sa neprihlásili vicemajstrovské KB Košice a tiež čisto slovenský tím VŠEMvS Karlovka Bratislava. Po ročnej prestávke sa však na basketbalovú mapu vrátil Lučenec, tentoraz fungujúci pod značkou BKM. Systém základnej časti zostáva nezmenený, už tradične sa bude hrať štvorkolovo – tímy sa s každým súperom stretnú dvakrát doma a dvakrát vonku. Pozitívnou správou tiež je, že sa basketbaloví priaznivci môžu tešiť na viac stretnutí počas víkendu ako počas pracovného týždňa. Po novom sa vzhľadom na nepárny počet tímov, budú radiť tímy v tabuľke podľa percentuálneho vyjadrenia úspešnosti tímov.

V kalendári nechýba tradične prvý vrchol sezóny – Slovenský pohár. Boj o prvú trofej v sezóne sa uskutoční od 15. do 17. februára 2018, k účastníkom SBL sa pripojí víťaz kvalifikácie, ktorí vzíde z dvojice BK DSG Dunajská Streda – MŠK Holíč. Chýbať by nemal ani All Star zápas a tiež reprezentačná prestávka, tá by mala byť na programe vo februári.

Slovenský basketbal bude v Európe reprezentovať v sezóne 2018/2019 iba jeden zástupca, úradujúci majster BK Levickí Patrioti sa opäť prihlásil do Alpsko-jadranského pohára, kde bude obhajovať striebro. „Nemôžem povedať, že som pred novou sezónou spokojný s tým, že v lige bude deväť družstiev. Vypadli nám dva kluby – Košice a Karlovka, ktoré boli tradičnými účastníkmi najvyššej súťaže. Nepárny počet družstiev nie je práve najšťastnejší model. Ale berieme to ako fakt a sme radi, že ostatné kluby sa na ligu pripravujú maximálne zodpovedne. Už prvé kolá ukážu, ako na tom jednotlivé kluby sú. Očakávam veľkú vyrovnanosť a zaujímavú sezónu. Verím, že si zachováme divácku priazeň. Ľudí môže do haly prilákať najmä úroveň zápasov. Akonáhle ponúkneme potrebnú kvalitu, dramatické stretnutia a zaujímavé zápletky, diváci si cestu do hľadísk nájdu. To by bola pre nás tá najlepšia vizitka,“ uviedol na tlačovej konferencii riaditeľ SBL.

SBL bude aj v novom ročníku na televíznych obrazovkách, priame prenosy zo zápasov bude pravdepodobne na základe výsledku prebiehajúcich rokovaní vysielať aj Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) a televízna stanica Arena Šport. Okrem toho všetky stretnutia pôjdu už tradične na internetovej televízii Huste.sk. Na veľkú väčšinu stretnutí si bude možné zakúpiť lístky z pohodlia domova, prostredníctvom spoločnosti stránky www.predpredaj.sk.

Novinky nebudú chýbať ani na oficiálnom ligovom portáli – www.basketliga.sk. Okrem tradične bohatého a vždy aktuálneho spravodajstva, sa opäť bude mesačnej báze vyhlasovať „Hráč mesiaca“. Posilnením prešiel redakčný tím, o odborné a zaujímavé postrehy sa postará trojica dobre známych bývalých hráčov – Branislav Brliť, Vladimír Hovaňák a Peter Ivanovič. V priebehu sezóny by sa SBL mala dočkať aj oficiálnej mobilnej aplikácie, v ktorej nájdete všetko na jednom mieste prehľadne a detailne. 

Úvodné kolo základnej časti štartuje trojicou zápasov 6. októbra, záverečné je na programe 30. marca 2019. Play off sa začne 6. apríla 2019, meno majstra Slovenska sa za sezónu 2018/2019 dozvieme najneskôr 1. júna 2019.

Program úvodného kola Slovenskej basketbalovej ligy 2018/2019:

sobota 6. októbra

17.00 h: PP & TV Raj Žilina – BC Prievidza

18.00 h: MBK Handlová – BK Levickí Patrioti

18.00 h: BK 04 AC LB Spišská Nová Ves – Iskra Svit

utorok 9. októbra

18.00 h: BKM Lučenec – MBK Rieker Com-Therm Komárno

Dôležité termíny Slovenskej basketbalovej ligy v sezóne 2018/2019:

  • úvodné kolo základnej časti – 6. októbra 2018
  • záverečné kolo základnej časti – 30. marca 2019
  • štvrťfinále play off (na tri víťazné zápasy) – 6. apríla, 10. apríla, 13. apríla (prípadný štvrtý a piaty zápas – 16. apríla a 18. apríla 2019)
  • semifinále play off (na štyri víťazné zápasy) – 20. apríla, 24. apríla, 27. apríla, 1. mája (prípadný piaty až siedmy zápas – 4. mája, 7. mája a 9. mája 2019)
  • finále play off (na štyri víťazné zápasy) – 11. mája, 15. mája, 18. mája, 22. mája (prípadný piaty až siedmy zápas – 25. mája, 29. mája, 1. júna 2019)
  • Slovenský pohár – 15. – 17. februára 2019

Autor: Michal Duchovič, zdroj: basketliga.sk

Foto: Lukáš Droppan