Jedným z najsledovanejších finálových turnajov v rámci majstrovstiev Slovenska (MSR) mládežníckych kategórií bol nepochybne ten juniorský v Leviciach. Domáci tím ŠBK Junior Levice ako hostiteľ napokon dokonale zvládol aj svoju úlohu na palubovke a dve víťazstvá mu stačili na zisk majstrovského titulu. Na druhom mieste skončili s rovnakou bilanciou a dokonca s lepším skóre hráči KB Slávia TU Košice, ktorých odsunula práve prehra s Levicami 67:77. Bronz majú juniori Žiliny a štvrtá skončila Považská Bystrica, aj tieto dva tímy však dokázali vyhrať po jednom zápase, čo svedčí o obrovskej vyrovnanosti turnaja.

Finálový turnaj v kategórii „Žiaci“ sa hral vo Svite. Šesť tímov si to rozdalo každý s každým a z triumfu sa napokon radoval bratislavský Inter vďaka stopercentnej bilancii piatich víťazstiev. Druhý skončil Svit, ktorý v súboji s Interom prehral iba tesne 54:56. Tento zápas sa hral síce už v úvodný deň turnaja, napokon sa však ukázal ako rozhodujúci. Bronz putuje k žiakom MBA Prievidza.

Rovnako v šestici bojovali o titul aj „Žiačky“ v Košiciach, no a tu už vypukla erupcia domácej radosti. Basketbalistky CBK 2005 Košice vyhrali všetkých päť zápasov a na druhé miesto odsunuli mestské rivalky Young Angels U14, ktoré zdolali 50:38. Aj „Kadetky“ odohrali finálový turnaj v metropole východu, štyri družstvá hrali každý s každým. Dve víťazstvá stačili k celkovému triumfu hráčkam BK ŠKP 08 Banská Bystrica, ktoré sa dostali pred výbery Young Angels U17 a U16, štvrtý skončil BK ZŠ Zvolen. Zaujímavosťou je, že práve Zvolen dokázali ako jediný zdolať prvú Banskú Bystricu!

No a poďme aj medzi mladšie kategórie. „Starší mini“ sa stretli na finálovom turnaji MSR v Prievidzi a zo šiestich tímov uspel napokon BK Inter Bratislava. Radosť žltočiernym neprekazila ani jedna prehra, ktorú utrpeli so Žiarom nad Hronom. Inter, druhá Prievidza aj tretí Žiar nazbierali zhodne po deväť bodov! „Staršie mini“ si zmerali sily v Šamoríne, v šesťčlennej konkurencii sa z triumfu radovali Young Angels BLUE Košice s pohodlnou bilanciou piatich víťazstiev a rozdielom skóre +239, druhý skončil MBK Ružomberok a tretí domáci tím ŠBK Šamorín.

Toľko teda návrat k uplynulému víkendu, no a seriál finálových turnajov MSR pokračuje aj v závere tohto týždňa. V Žiline na ZŠ Limbová totiž od piatka do nedele zabojujú o titul majstra Slovenska hráčky v kategórii „Mladšie mini“.

Peter Zagiba