Po trojročnej odmlke sa na javisko vracia košicko-ružomberské finále v basketbalovej extralige žien. Prvý zápas je na programe v stredu o 18. hod. v Angels Aréne. Kedysi bola rivalita medzi týmito dvoma podkošovými baštami obrovská a pravé napätie možno čakať aj teraz. Ružomberok sa totiž pred záverom sezóny výrazne posilnil a v semifinále vyradil Piešťanské Čajky. Tie sa teda nepostavia vo finále extraligy po štvrtýkrát po sebe do cesty žlto-modrým, ale odovzdali štafetu Liptáčkam. Vzhľadom na spomínané posilnenie sa Ružomberka nie je až takým prekvapením, že Good Angels po troch rokoch majú iného súpera v boji o primát.

Liptáčky im chcú radosť pokaziť

„Ružomberok dokúpil dve Američanky s vysokou kvalitou a po nich prišla ešte tretia. Robili teda všetko preto, aby tento rok nielen zaútočili na finále, ale aj na celkové prvenstvo,” uvedomuje si generálny manažér Good Angels Daniel Jendrichovský, že vo finále ich nečaká nič ľahké. “Ich výsledky v nadstavbe a potom v play-off ukazujú, že ich družstvo má veľkú kvalitu. Môžeme teda očakávať vyrovnané finále vysokej úrovne.”

Návrat k starým časom a rivalite medzi Košicami a Ružomberkom by teda mal byť so všetkým, čo k tomu patrí.

“Ružomberok je náš najväčší rival v počte titulov. Má ich jedenásť, my ideme za pätnástym v rade. Tím z Liptova by určite veľmi rád našu sériu zrušil.” Možno to bude aj symbolické finále. Košice sa v roku 2004 radovali z historického prvého titulu práve po finálovom víťazstve nad Ružomberkom a s tým istým súperom – ak budú Good Angles úspešní – môžu osláviť aj titul posledný. Aspoň nateraz, v jednej sérii bez prerušenia. Ak teda platia predsezónne slová ich manažéra, že tento súťažný ročník je nateraz posledným “veľkým” a jedno úspešné obdobie košického ženského basketbalu sa končí. Pred štartom sezóny sa totiž Jendrichovský vyjadril, že po jeho skončení sa bude ďalej venovať prioritne len mládeži a 15. titul – ak príde – bude pre ženské áčko rozlúčkový. “Áno, bola by to symbolika. K budúcnosti Good Angels sa však teraz nijako vyjadrovať nebudem. Spravím tak v krátkom čase, kde všetko dôležité ohľadom ďalších krokov objasním,” odmietol v tomto momente Jendrichovský detailnejšie rozoberať, či platia jeho slová spred sezóny, alebo je ešte nejaká nádej na zvrat.

Čo sa zdalo ako sen, sa splnilo

Každopádne, na prvý slovenský titul pre Košice, keď v roku 2004 prerušili jedenásťročnú ružomberskú hegemóniu, si zaspomínal rád. “Boli to jedny z najkrajších pocitov, aké som pri basketbale mal. Zosadiť Ružomberok sa totiž predtým zdalo ako nereálny sen, stále sa v lige bojovalo len o druhé miesto. Zrazu sme mali na dosah titul. Na prvýkrát to v roku 2003 nevyšlo (Košičanky prehrali finálovú drámu 2:3 na zápasy – pozn. aut.), ale o rok nato už áno. Pred beznádejne vypredanou halou sme doma získali titul po výhre 3:0 na zápasy, sú to veľmi milé a pekné spomienky. Aj na druhý a tretí primát, lebo Ružomberok mal vtedy podstatne lepšie možnosti, no napriek tomu sme to zvládli.” Na trón došli bez legionárok. Košičanky v spomínanom roku 2004 mali v kádri take esá ako Kuklová, Jendrichovská, Frniaková, Škvareková, či Hiráková. K slovenskému titulu dokráčali bez jedinej legionárky, čo je dnes len ťažko predstaviteľne… “Je to tak. Určite prejde ešte strašne veľa rokov, kým sa to niekomu znovu podarí,” mieni Jendrichovský.

Finálové triumfy Košíc nad Ružomberkom
2003/04: Delta I.C.P. – Ružomberok 3:0 na zápasy
2004/05: Delta I.C.P. – Ružomberok 3:2
2005/06: K Cero I.C.P. – Ružomberok 3:2
2006/07: K Cero V.O.D.S. – Ružomberok 3:1
2007/08: Kosit 2013 – Ružomberok 3:0
2008/09: Maxima Broker – Ružomberok 3:0
2010/11: Dobrí anjeli – Ružomberok 3:0
2011/12: Good Angels – Ružomberok 3:0
2012/13: Good Angels – Ružomberok 3:2
2013/14: Good Angels – Ružomberok 3:1
 

Vybojovali prvý titul Košíc:

Káder Delta I.C.P Košice z roku 2004: Dáša Krasnočková, Hana Jendrichovská, Katarína Timková, Katarína Petríková, Slávka Frniaková, Alžbeta Czakóová, Ivana Jalčová, Anna Jurčenková, Zuzana Škvareková, Kamila Kažimírová, Andrea Kuklová, Alena Tebinková, Renáta Hiráková.

Vybojujú 15. titul Košíc?

Káder Good Angels Košice z roku 2018: Zuzana Žirková, Barbora Bálintová, Sára Majorošová, Romana Stehlíková (ČR), Anna Jurčenková, Devereaux Simoine Peters (USA), Denisa Blanárová, Katarína Knappová, Darxia Zenobia Morris (USA), Linda Flešárová, Dominika Deptová, Angelika Theiner, Marta Páleníková, Daugilé Šarauskaité (Litva), Natália Seňová.

Autor: Martin Špacai, zdroj a foto: goodangelskosice.eu