Mohol to byť veľmi pekný darček k nedeľným 57. narodeninám trénera Aramisa Nagliča, no jeho zverenci nedoviedli do víťazného konca dobre rozohraný súboj v Skopje. Basketbalisti Slovenska podľahli Severnému Macedónsku tesne 75:79 a po úvodných dvoch súbojoch majú v druhej fáze predkvalifikácie ME 2025 zápornú bilanciu 0-2.

Po štvrtkovom nevydarenom vstupe do nového kvalifikačného cyklu, ktorý otvoril debakel 68:87 s Nórskom, chorvátsky kouč medzi rečou podotkol, že jeho slovenskí zverenci akoby neverili, že môžu víťaziť. Žiaľ, v nedeľu sa jeho slová potvrdili.

Slováci pritom dobre otvorili partiu, počas prvej štvrtiny vyhrávali opakovane o 7 bodov a v druhej odskočili aj na 10-bodový rozdiel 36:26. Potom síce domáci znížili, ale do šatní na polčasovú prestávku odchádzali naši s vedením 46:40. To krátko po zmene strán zveľadili a v 26. minúte sa odpútali na 53:42. Postupne však v ofenzíve prestávali hrať svoju hru a začali kopiť zbytočné chyby. Ani Balkánci však nehrali práve bezchybne, a tak sa im podarilo zvrátiť vývoj až v záverečnej štvrtine. Na jej začiatku, v 32. minúte, síce náš kapitán Šimon Krajčovič trafil dôležitú trojku na 68:61, ale miesto toho, aby Slovákom pridala sebaistotu, bola na ďalších päť a pol minúty ich posledným košom. Domáci potiahli sériu 15:1, zo 61:68 otočili na 76:69 a dirigovaní rozohrávačom Nenadom Dimitrijevičom, autorom 20 bodov a 7 asistencií, dokázali v koncovke trocha hrboľatou cestou dokráčať k víťazstvu 79:75.

V slovenských radoch sa tento raz „objavili“ až štyria dvojciferní strelci. Dobrým znamením sú výkony Jakuba Mokráňa, ktorý pri neúčasti Vladimíra Brodzianskeho podal ďalší solídny výkon. Tento raz sa zastavil na 18 bodoch a 11 doskokoch. Len o bod menej pridal jeho podkošový parťák Richard Körner. Celkovo hrali Slováci podstatne lepšie než uplynulý štvrtok doma proti Nórsku – to treba jednoznačne vyzdvihnúť. Ale čo z toho?

Pred štartom druhej fázy predkvalifikácie by prehru o štyri body v Macedónsku azda nik nepovažoval za nezdar. Naopak, bol by to výsledok, ktorý by našej reprezentácii umožňoval pomýšľať na to, ako to Balkáncom vo februárovej odvete vráti. Skutočný problémom je skôr spomínaná prehra s Nórmi. Severania, pred štartom druhej fázy považovaní za outsiderov D-skupiny, využili „momentum“ a cez víkend doma prevalcovali aj Dánov 99:75. Slovensko však musí hľadieť predovšetkým na svoje výkony a výsledky. Šancu vybojovať prvú výhru pod taktovkou Aramisa Nagliča bude mať na jeseň, keď najprv 10. novembra doma privíta Dánov a následne sa o tri dni neskôr predstaví v Nórsku.

SEVERNÉ MACEDÓNSKO – SLOVENSKO 79:75

(19:26, 21:20, 19:17, 20:12)

SEV. MACEDÓNSKO: Dimitrijevič 20, Stojanovski 15, Gjuroski 12, Robev 7, Krstevski 5 (Jakimovski 15, Magdevski 5, Nikolov 0, Maslinko 0).

Tréner: A. Jončevski.

SLOVENSKO: Mokráň 18, Körner 17, Jones 11, Ihring 9, Volárik 2 (Abrhám 13, Krajčovič 3, Fusek 2).

Tréner: A. Naglič.

TH: 19/13 – 11/6.

FAULY: 19 – 21.

TCH: 35. lavička domácich.

TROJKY: 23/10 – 24/11.

ROZHODCOVIA: Stoica (Rum.), Ö. Yalmanová (Tur.), A. Deman (Fr.).

POVEDALI PO ZÁPASE

Aramis NAGLIČ (tréner Slovenska): „Škoda prehry, pretože myslím, že sme odohrali veľmi dobrý zápas. Na konci sme nevydržali, Macedónsko dalo veľmi ťažké koše, my sme trochu stratili koncentráciu. Veľmi veľká škoda, pretože sme mohli nechať zabudnúť aj na prehru s Nórskom.“

Jakub MOKRÁŇ (hráč Slovenska): „Určite sme začali lepšie ako proti Nórsku. Predviedli sme zápas, za ktorý sa nemusíme hanbiť, ale mrzia nás tie posledné minúty. Možno v tom bola aj nejaká tréma, že sme cítili, ako už máme víťazstvo na dosah. Po celé stretnutie sme vyhrávali, no potom sme urobili hlúpe chyby, ktoré nás stáli zápas.“