Dvojnásobná najlepšia basketbalistka Slovenska podľa oficiálnej ankety SBA (2016, 2017) Žofia Hruščáková prežíva radostné dni. V stredu skončila svoje štúdium na TU Košice a stala sa inžinierkou využívania alternatívnych zdrojov energií. „Konečne si budem môcť oddýchnuť po náročnom štúdiu a neskôr sa naplno venovať už len basketbalu, keďže svoje vzdelanie zatiaľ nemám v pláne využívať,“ prezradila nám 23-ročná Košičanka. Včera sa v Dudinciach pripojila ku skupinke ďalších reprezentantiek Slovenska, ktoré sú tam tento týždeň na rehabilitačno-liečebnom pobyte.

Pivotku s výškou 190 cm tiež hreje, že práve v týchto dňoch podpísala novú zmluvu do krajiny, kde sa hrá špičkový basketbal. „V auguste, presný dátum však ešte neviem, pôjdem do francúzskeho mesta Charleville-Mezières. Na rok, s jednoročnou opciou, som sa stala hráčkou tímu Flammes Carolo Basket, ktorý sa má predstaviť v Európskej lige. Záujem o mňa mali priamo z klubu. Aj preto som so zmluvou spokojná, navyše budem hrať vo veľmi silnej lige,“ pokračovala jedna z hlavných opôr slovenskej reprezentácie, ktorá výborne rozbehla kvalifikáciu o postup na ME 2019.

Žofia Hruščáková má za sebou už dve sezóny v zahraničí. Najprv hrala v maďarskom Győri (2016/17), naposledy v Taliansku. Začala tam najprv v Neapole, od decembra bola v Schiu, s ktorým vybojovala Taliansky pohár i majstrovský titul. V jej kariére už piaty, po predchádzajúcich štyroch v drese Good Angels Košice. Carolo Basket skončilo v tabuľke francúzskej ligy na 2. mieste za Bourges, neskôr však v play-off stroskotalo v semifinále na hráčkach z mesta Tarbes.

Vyšlo v denníku Šport 1. júna 2018

Autor: Tomáš Grosmann

Foto: fiba.basketball