Basketbalové reprezentantky Slovenska obsadili pred necelými dvoma týždňami na ME hráčok do 20 rokov v Šoprone 15. miesto a zostúpili do B-kategórie kontinentálneho šampionátu. Všetko mohlo byť inak, keby nechýbala v kádri jedna zo súčasných najtalentovanejších slovenských dievčat pod košmi Rebeka Mikulášiková. Platí to nielen preto, že jej absenciu spomenul ako jednu z príčin neúspechu tréner Juraj Suja. Pivotka Piešťanských Čajok sa totiž vlani predstavila už aj medzi ženami Slovenska na ME v Česku a ozaj mohla byť teraz oporou dvadsiatky.

Z prípravy aj účasti na ME sa však ospravedlnila. „Takmer celú uplynulú sezónu som sa trápila s pravým kolenom, ktoré mi práve v júli pred rokom operovali,“ vysvetlila nám teraz osobne svoj zdravotný problém 190 cm vysoká basketbalistka, ktorá sa pod koše vrátila v decembri 2017. Najmä preto odohrala iba časť stretnutí Čajok v uplynulom ročníku najvyššej slovenskej súťaže. „Po sezóne som musela dať prednosť doliečeniu kolena. Predovšetkým sa v súčasnosti venujem spolu s fyzioterapeutom cvikom a tréningovému plánu, ktorý mi zostavil kondičný tréner Marek Mikletič.“

Stihne najbližšiu sezónu? „Rada by som 8. augusta vstúpila do prípravy Čajok naplno. Bez toho, aby som musela žiadať nejaké úľavy,“ zdôraznila odhodlane aj optimisticky rodáčka z Nitry, ktorá bude mať v posledný júlový deň 19 rokov, čo znamená, že má ešte pred sebou najvýznamnejšiu časť solídne rozbehnutej športovej kariéry. Ak v nej bude môcť pokračovať už bez zdravotných ťažkostí, tak zaiste oprávnene zaklope opäť aj na dvere ženskej reprezentácie, ktorej už chýba v kvalifikácii iba veľmi málo k postupu na záverečný turnaj ME 2019.

Článok vyšiel v denníku Šport 26. júla 2018

Autor: Tomáš Grosmann

Foto: Laco Ďuračka