O organizácii nedávno skončených Majstrovstiev Európy hráčov do 18 rokov sme sa porozprávali so šéfom organizačného výboru piešťanskej časti šampionátu Milošom Drgoňom.

Aký veľký tím Vám pomáhal pri organizácii turnaja v Piešťanoch a čo všetko bolo potrebné pred samotným turnajom zabezpečiť?

50 členný tím zabezpečujúci ME hráčov do 18 rokov v Piešťanoch som začal dávať dokopy 17. marca tohto roku. S troma najbližšími spolupracovníkmi sme postupne dali dokopy tím šikovných ľudí. Bolo potrebné, aby si títo ľudia podľa svojich pozícií, naštudovali FIBA manuály a absolvovali školenia, ktoré sú potrebné k zisku potrebných certifikátov. Mnohí z nich to vykonávali popri štúdiu, zamestnaní vo voľnom čase, alebo čerpali v zamestnaní dovolenku, za čo by som im ešte raz chcel poďakovať.

Okrem toho sa mnoho vecí riešilo operatívne až počas dvoch tréningových dní pred samotným šampionátom. Bolo potrebné reagovať na extrémne horúčavy, čiže zabezpečiť dostatok ľadu a pitného režimu.

Ako sa Vám pri organizácii spolupracovalo so zástupcami mesta Piešťany?

Mne osobne veľmi dobre, aj vďaka tomu, že som v tomto meste doma. Spolupráca so zástupcami mestského úradu Piešťany až po mestskú políciu bola na vysokej úrovni.

Čo bolo pre vás organizačne najnáročnejšie počas samotného turnaja?

Zvládnuť výmenu košov a spojazdniť časomieru. Tento proces prebiehal po skončení skupinovej časti turnaja a začiatkom vyraďovacej časti. Zopár nocí sa mnohí členovia môjho tímu ľudí poriadne nevyspali.

Piešťany sú v poslednej dobe známe ako basketbalové mesto, avšak skôr vďaka ženskému basketbalu. Aké ohlasy zaznamenal u fanúšikov turnaj chlapcov?

V Piešťanoch sa basketbal robí na rôznych úrovniach už od roku 1946. Počas tohto obdobia nebolo pravidlo, že ženský basketbal bol vždy na prvom mieste. Takže Piešťanci, ktorí majú blízko k basketbalu si cestu na zápasy našli.

Stihli ste si počas turnaja pozrieť aj niektoré zápasy? Ktorý tím Vám bol najsympatickejší?

Nenechal som si ujsť predčasné finále Srbsko – Španielsko hneď v úvodný hrací deň turnaja. Môj odhad sa ukázal ako správny. Sympaticky na mňa pôsobila väčšina tímov, s ktorými sme sa v Piešťanoch mohli stretnúť.

Mali ste možnosť vidieť výkony neskorších majstrov Európy Srbov? Je európsky titul podľa Vás v správnych rukách?

Hoci sa nevenujem mužskému basketbalu až toľko ako ženskému, myslím si, že Srbi mali dobrý tím. Keďže vyhrali celý šampionát tak je titul v správnych rukách.

Slovenskí reprezentanti sa predstavili v zápasoch v Piešťanoch až v záverečnej časti turnaja, pocítili ste zvýšený divácky záujem?

Úprimne povedané ani nie. Vyzeralo to, ako keby boli slovenskí fanúšikovia sklamaní z nepostupu Slovákov medzi prvú osmičku turnaja. Boje o záchranu v A kategórii ME hráčov do 18 rokov ich až tak nezaujímali.

Vyskúšali by ste si organizáciu takéhoto turnaju ešte raz?

Som presvedčený, že Piešťany zvládli organizáciu ME hráčov do 18 rokov k spokojnosti všetkých zahraničných výprav. Svedčia o tom taktiež poďakovania od zástupcov Fiby, ktoré sme obdržali. Určite máme ľudský potenciál robiť takéto podujatia a verím, že ho budeme rozvíjať.