Na sklonku uplynulého týždňa sa skončila druhá najvyššia súťaž basketbalistov na Slovensku, ktorej oficiálny názov je 1. liga mužov. Záverečné podujatie Final Four v Žiline prinieslo prvenstvo tímu Academic ŽU Žilina pred ŠKP BBC Banská Bystrica, VŠEMvs Karlovka Bratislava „B“ a BK Štart Bratislava. Nezainteresovaný fanúšik basketbalu by predpokladal, že víťaz tejto súťaže sa bude uchádzať o účasť v Slovenskej basketbalovej lige (SBL), keďže si také právo nesporne vybojoval.

„Víťaz, prípadne ďalší tím, ak najlepší nemá záujem, má ozaj príležitosť zahrať si v SBL,“potvrdil v tejto súvislosti riaditeľ SBL Peter Mičuda. „Realita je však iná… Oslovil som všetkých štyroch účastníkov záverečného turnaja 1. ligy a dozvedel som sa, že ani jeden z nich nemá ambíciu hrať v SBL. Spred necelého roka vieme, že Karlovka odstúpila z SBL podľa vtedajšieho vyjadrenia iba na jednu sezónu, ale teraz ani od jej funkcionárov nemáme informáciu, že by sa chcela v lete Karlovka prihlásiť do najvyššej súťaže. Dúfam však, že tak urobia aspoň všetky kluby, ktoré v nej hrali v terajšej sezóne 2018/2019. Znamenalo by to, že v SBL bude znova deväť družstiev, pričom ideálnych by bolo desať.“

Na rozdiel od mužov, víťazný tím z 1. ligy žien využije v týchto dňoch šancu bojovať o účasť v extralige. Kolektív, ktorý má oficiálny názov MBK A. Dubčeka Bratislava-Karlova Ves pod vedením trénera Maroša Guzikiewicza skúsi šťastie v stredu 15. mája doma (o 19.00), potom v odvete vonku v sobotu 18. mája (o 15.30) v zápasoch proti Slovanu Bratislava, ktorý skončil na poslednom 8. mieste v extralige. Hrá sa na dve víťazstvá, ak nebude po dvoch stretnutiach rozhodnuté, tak tretí duel by sa pod košmi Dubčeka hral v utorok 21. mája. Prvých sedem tímov extraligy žien je zrejme pripravených hrať v najvyššej súťaži aj v najbližšej sezóne.         (tg)