Slovenská basketbalová asociácia zrealizovala ďalší kemp pre dievčatá do 14 a 15 rokov, v poradí už druhý sa uskutočnil v športovej hale Sokolovňa v Seredi pod dohľadom ústredného trénera mládeže Richarda Kamenského a asistenta Martina Bosého.

Ďalší kemp v rámci dlhodobého projektu SBA umožnil porovnávanie výkonnosti pozvaných hráčok, na čo poukázal aj Kamenský: „Tentoraz sme vedeli porovnávať nielen kemp na západe a východe, ale tým, že to bol už druhý kemp na západe, dalo sa porovnávať aj z tohto pohľadu. U niektorých dievčat bolo vidieť zlepšenie v činnostiach, kde mali nedostatky a takisto v prístupe sa mnohé dievčatá zlepšili oproti minulému kempu. Som preto veľmi spokojný, že sa to takto vyvíja a postupnými krokmi budeme napredovať. Ak sa bude v tomto projekte pokračovať, tak sa vybrané hráčky z klubov budú stretávať počas dvoch rokov pred reprezentáciou dievčat do 16 rokov.“

Priestor dostala dvadsiatka hráčok z Nového Mesta nad Váhom, Nitry, Zvolena, Piešťan, Serede, Trnavy, Banskej Bystrice, Bratislavy a Starej Turej. „Pocity, keď som dostala pozvánku na kemp boli zmiešané. Na jednej strane som bola rada, že som dostala príležitosť zmerať si sily s najlepšími babami zo západu, pretože taká šanca sa nenaskytne často, ale na druhej strane, som sa obávala, ako si sadnem s dievčatami z druhých tímov, lebo boli zápasy, kde tiekla doslova krv. Všetko prebiehalo v dobrej atmosfére, ktorú nám vytvárali pán tréner Kamenský spolu s trénerom Bosým. S babami sme si sadli hneď prvý večer a veľa sme sa nasmiali. Tréningy sa mi veľmi páčili, kládol sa veľký dôraz na zdravie hráčok, spacing, činnosť 1 na 1 a prihrávanie lopty pod tlakom. Ešte raz by som sa chcela poďakovať trénerom za možnosť zúčastniť sa na tréningoch počas týchto troch dní a budem sa snažiť čerpať zo skúseností, ktoré som na tomto kempe nadobudla,“ prezradila Tereza Kraislová z klubu BK Nové Mesto nad Váhom.

Účasť na kempe si pochvaľovala aj Rebeka Gažiová z tímu BKM Junior UKF Nitra: „Potešilo ma, že som bola vybraná medzi hračky do druhého kempu. Veľmi som sa tešila na kemp a hlavne na baby, s ktorými som si mohla zahrať a zlepšiť svoje nedostatky. Zistila som, kde musím napraviť svoje chyby, či už streľba ľavej ruky, dribling atď. Pocity som mala veľmi dobré a na základe rád od trénerov, by som sa chcela ďalej zlepšovať.“

Viac detailov z trojdňového programu prezradil Kamenský: „Na programe boli štyri dvojhodinové tréningové jednotky. Prvá tréningová jednotka bola zameraná na preopakovanie si činností z prvého kempu (uvoľňovanie sa s loptou, obrana hráča s loptou, 1 na 1, prihrávky pod tlakom, uvoľňovanie sa hráča bez lopty a 3 na 3). Počas druhého tréningu sme opäť zdokonaľovali uvoľňovanie sa hráča s loptou a hlavná časť tréningu pozostávala z cvičení na zdokonaľovanie čítania hry a reagovanie na rôzne situácie z hry. Hlavnú časť ďalšej tréningovej jednotky tvorili cvičenia na správny spacing pri prienikoch a presilové situácie. Počas posledného tréningu sme nacvičovali útočný systém vhodný pre mládež v tomto veku – dribble drive motion z postavenia hráčov 4-1, následne útočnú tranzíciu a zakončili sme cvičeniami 3 na 3 zameranými na výpomoc hráčok zo slabej strany. Každá tréningová jednotka začínala samozrejme dôsledným zahriatím, rozcvičením, cvičeniami na prevenciu proti zraneniam a dynamickým strečingom. Na konci sme sa venovali kompenzačným, regeneračným cvičeniam.“ Ako na záver ústredný tréner mládeže poznamenal, ďalší kemp by sa mal uskutočniť pravdepodobne na prelome apríla a mája v Košiciach.

 

Kempu v Seredi sa zúčastnili:

Pomajbová Martina, Kraislová Terézia, Vojteková Natália, Paulovičová Žofia (BK Nové Mesto nad Váhom), Brázdilová Tereza, Gažiová Rebeka, Svoradová Adriana (BKM Junior UKF Nitra), Rausová Federika, Janštová Nina (BK ZŠ Zvolen), Kubalová Emma (Piešťanské Čajočky), Žemlová Alžbeta, Užovičová Liana, Dudonová Nina (BK Lokomotíva Sereď), Gavlákovvá Nina, Pučíková Sabina, Bilíková Emma (BK AŠK Slávia Trnava), Kollárová Dominika, Nagyová Ema (BK ŠKP 08 Banská Bystrica), Danišková Gréta (Slovan Bratislava), Kubinová Viktória (MBK Stará Turá)

Autor: Michal Duchovič

Foto: archív RK