Utorkové záverečné stretnutia v základných skupinách určili na ME basketbalistov do 18 rokov v Bratislave a Piešťanoch zloženie osemfinálových dvojíc. Víťazi týchto duelov postúpia do štvrťfinále (Bratislava), zdolaní
budú bojovať v skupine o 9.-16. miesto (Piešťany).
A-skupina (Piešťany)
Výbornú formu potvrdili Turci, ktorí si poradili aj s Čiernou Horou a suverénnym spôsobom vyhrali A-skupinu. Lídrom hráčov z krajiny polmesiaca bol v utorok Ragip Atar, ktorý k 27 bodov pridal aj 9 doskokov. „Kľúčom k výhre bola dnes naša obrana. Hrali sme s veľkou energiou. Súper sa pokúsil dotiahnuť, ale naša defenzíva ho udržala na uzde,“ povedal po zápase Atar.
Nemci síce zdolali Rusov, ale posun v tabuľke im to neprinieslo a v tabuľke skončili na poslednom štvrtom mieste. Rusko sa udržalo na druhej priečke.
B-skupina (Piešťany)
Tabuľka troch tímov musela rozhodnúť o víťazovi B-skupiny, ktorú nakoniec vyhrali Srbi. Španieli totiž prehrali s Talianmi a do osemfinále išli z druhého miesta. Taliani skončili v tabuľke tretí, štvrtú priečku bez výhry obsadila Ukrajina. „Hrali sme agresívne v obrane, pomohlo, že sme si dobre naštudovali ich hru. Je veľmi dôležité, že sme zakončili boje v skupine výhrou, obzvlášť proti silnému tímu ako Španielsko. Pred osemfinále nám to dodá veľa sebavedomia,“ tešil sa taliansky rozohrávač Michele Serpilili.
C-skupina (Bratislava)
Slovinci prekvapili a po výsledku 90:80 zdolali silných Fínov. Výborný výkon predviedol David Kralj, ktorý zaznamenal 32 bodov, 9 doskokov a 5 asistencií. „Dnes sme hrali výbornú defenzívu, ktorá nám dodala sebavedomie aj v útoku. Trafili sme ľahké koše, pretože otvorené pozície pramenili z našej dobrej obrany. Bez spoluhráčov by som takto dobre nezahral, bol to tímový výkon,“ uviedol k výkonu svojho tímu Kralj.
O víťazovi skupiny tak rozhodol večerný zápas Grécko – Litva. Litovčania nadviazali na kvalitný výkon z druhého polčasu súboja proti Slovincom a Grékom nedali žiadnu šancu. Úradujúci vicemajstri Európy tak potvrdili stúpajúcu formu a v boji o účasť v top osmičke ich čakajú Slováci.
D-skupina (Bratislava)
Do utorka nezdolaní Bosniaci nevyužili príležitosť vyhrať skupinu, keď prekvapujúco nestačili na Lotyšsko a prehrali 74:79.
Víťazmi „déčka“ sa tak stali Francúzi. Obhajcovia titulu naplnili úloha favorita a bez väčších problémov zdolali domácich Slovákov. „Prvé miesto v skupine je pre nás dôležité, pretože turnaj sme nezačali dobre a prehrali hneď
prvý zápas. Turnaj začína vlastne až teraz, vyraďovacia časť bude veľmi náročná. Chceme sa naďalej zlepšovať a ísť čo najďalej,“ povedal po výhre nad Slovenskom rozohrávač Francúzska Ludovic Beyhurst.
Sumár 3. hracieho dňa
A-skupina (Piešťany)
Čierna Hora – Turecko 74:85
Nemecko – Rusko 69:67
B-skupina (Piešťany)
Srbsko – Ukrajina 72:63
Taliansko – Španielsko 68:61
C-skupina (Bratislava)
Fínsko – Slovinsko 80:90
Grécko – Litva 61:81
D-skupina (Bratislava)
Lotyšsko – Bosna a Hercegovina 79:74
Francúzsko – Slovensko 68:54
osemfinálové dvojice:
13.30 Turecko – Ukrajina (Piešťany), Bosna a Hercegovina – Slovinsko (Bratislava)
15.45 Španielsko – Čierna Hora (Piešťany), Francúzsko – Fínsko (Bratislava)
18.00 Srbsko – Nemecko (Piešťany), Litva – Slovensko (Bratislava)
20.15 Rusko – Taliansko (Piešťany), Grécko – Lotyšsko (Bratislava)