Viacerí slovenskí rozhodcovia boli v rámci leta súčasťou majstrovstiev Európy v mládežníckych kategóriách. Jeden príbeh ste si už na našom webe mohli prečítať, teraz vám prinášame druhý. Pavel Fuska bol súčasťou finálového súboja dievčat na B-kategórii ME do 16 rokov, Zdenko Zubák pískal semifinálový duel chlapcov na B-kategórii ME do 16 rokov.

Fuska: Rozhodovať finálový zápas je výsledok tvrdej práce počas turnaja

Pavel Fuska zastupoval slovenskú rozhodcovskú obec v Čiernej Hore. V Podgorici sa hral tohtoročný európsky šampionát B-kategórie do 16 rokov. „Každý takýto turnaj, alebo medzinárodný zápas, Vás posúva ďalej. Viac, ako samotné zápasy, mi tentoraz dali inštruktori, ktorých sme mali. Vďaka ním sme pracovali na zlepšení mechaniky, samotnom rozhodovaní a vďaka nižšej kvalite zápasov, sme sa mohli sústrediť na využívanie, respektíve aplikovanie naučených vecí v zápasoch. Nominácie prišli niekedy v máji. V prvom rade sú obsadzované našimi FIBA rozhodcami mládežnícke ME, na ktorých sa zúčastňujú naše reprezentácie, čo bol aj môj prípad. Niektorí kolegovia boli nasadení aj v turnajoch A-kategórie, ako tzv. neutráli,“ zhodnotil na úvod svoje dojmy rozhodca.

Dievčenské kolektívy odohrajú v rámci ME sedem, respektíve osem zápasov. Nielen oni, ale aj rozhodcovia prechádzajú veľkou záťažou, s čím súhlasí aj Fuska: „Je to namáhavé nielen po fyzickej, ale aj psychickej stránke. Príprava na zápas začína na turnajoch už rannou rozcvičkou – 15 – 20-minútovým behom a následným strečingom. Keďže nominácie na ďalší deň dostávame mailom až neskoro v noci, počas tejto rozcvičky si s kolegami dohodneme čas predzápasovej prípravy – zvyčajne okolo obeda a tiež si spravíte skauting ohľadne družstiev od kolegov, ktorí rozhodovali týmto družstvám pred Vami. Vďaka tomu, že všetky zápasy sú k dispozícii online, je vždy dosť času získať dosť informácií o družstvách pred každým zápasom.“

Fuska bol súčasťou záverečného zápasu na turnaji, v boji o zlato v B-kategórii sa proti sebe postavili Grécko a Švédsko (41:51). „Nie len z môjho pohľadu išlo o najkvalitnejší duel počas celých majstrovstiev. Rozhodovať finálový zápas je samozrejme výborný pocit a hlavne výsledok tvrdej práce počas celého turnaja. Rád by som zdôraznil, že takmer všetci naši FIBA rozhodcovia pískali tento rok minimálne štvrťfinálové, prípadne semifinálové zápasy v jednotlivých kategóriách,“ vyhlásil skúsený rozhodca. Čo to prezradil aj o hodnotení a delegácii na samotné stretnutia: „Delegácie na jednotlivé zápasy dostávame vždy neskoro večer na mail od šéfa komisárov. Hodnotenie sa nám dostáva ihneď po zápase od inštruktorov, ktorí sledujú zápasy priamo v halách. Po každom zápase majú pripravené klipy zo zápasu k herným situáciám. Nie vždy samozrejme musí ísť v klipoch o chybné rozhodnutia. Dôležitým a podstatným prvkom v hodnotení po zápase je zhodnotenie vlastného výkonu. Za hodnotenie môjho pôsobenia na ME asi najlepšie hovorí nominácia na posledný duel.“

Je takýto turnaj možnosťou na vzdelávanie, prípadne realizáciu rozhodcovských seminárov? „Rovnako, ako pre hráčky a hráčov, tak aj pre nás sú ME vyvrcholením sezóny a zároveň príprava na tú novú. Celé ME sú jedným veľkým vzdelávacím programom pre všetkých účastníkov – trénerov, hráčov aj rozhodcov. U nás toho veľa záleží od už spomínaných inštruktorov. Vo všeobecnosti platí, že vďaka nim získavame nové informácie a máme možnosť napredovať v rozhodovaní,“ odpovedá Fuska, ktorý zároveň dopĺňa, že to bola pre neho cenná skúsenosť: „Skúsenosť z tohto podujatia radím vysoko, hlavne z pohľadu nového spôsobu práce s rozhodcami. Tak, ako sa upravujú pravidlá, vyvíja sa tiež mechanika rozhodovania a práve na tú sa tu kládol veľký dôraz.“

Jedna sezóna sa tak skončila, druhá je už za rohom. Aké sú najbližšie plány skúseného rozhodcu? „Najväčším plánom z pohľadu rozhodovania je nájsť si v nabitom programe medzinárodných a domácich zápasov dostatok času na rodinu a prácu. Už tento týždeň letím do Bieloruska na kvalifikáciu mužov na ME 2021, budúci týždeň do Dánska na predkolo Ligy majstrov, a to sa ešte sezóna poriadne nezačala (úsmev),“ povedal na záver Fuska.

 

Zubák: Vždy poteší, keď poďakujú za dobré rozhodovanie

Zdenko Zubák sa predstavil v Bosne a Hercegovine, kde bojovali o miestenky medzi elitu reprezentačné tímy chlapcov do 16 rokov. „Pre každého medzinárodného rozhodcu sú letné turnaje povinnosťou. Kategória do 16 rokov je v podstate najnižšou vekovou kategóriou a aj zápasy tomu odpovedali. Pre mňa to bolo vhodné vyplnenie dlhej prestávky bez basketbalu. Na každý turnaj nominuje rozhodcu medzinárodná asociácia FIBA,“ uviedol na úvod skúsený rozhodca.

Mládežnícke šampionáty sú známe nahusteným programom, počas deviatich dní odohrajú jednotlivé tímy až sedem zápasov. Rovnakú záťaž majú aj rozhodcovia. Ako prebieha delegácia a hodnotenie počas ME? „Nomináciu na zápas konkrétneho dňa obdržíme vždy pred polnocou mailom. Každý deň je potom rovnaký. Ráno zvyčajne o 8.00 h máme spoločný výbeh. My sme mali konkrétne na programe 2,5 km, po ktorých nasledoval strečing a ponaťahovanie svalstva. Od 10.00 h sme mali video rozbory zápasov, kde sme sa bavili o konkrétnych situáciách – čo zlepšiť a na čo si dať pozor. Zápasy v Sarajeve začínali od 14.15 h a končili o 21.00 h, takže času na prípravu bolo dosť. Akurát, keď ste dostali posledný zápas a hneď na druhý deň prvý, tak to bolo cítiť na svaloch. Našťastie to nebol môj prípad (úsmev). Hodnotenie sme mali po každom zápase. Na turnaji boli dvaja tzv. inštruktori, ktorí počas zápasu nastrihali zaujímavé situácie a po zápase sme ich rozoberali. Tie naj sa dostali aj do druhého dňa na spomínaný míting o 10.00 h. Celkové hodnotenie po turnaji si ale musel každý spraviť vo svojom vnútri. Ja som bol absolútne spokojný (úsmev),“ odpovedal Zubák.       

Vrcholom jeho účinkovania na šampionáte bol semifinálový súboj Macedónska s domácou reprezentáciou (76:95). Víťaz toho zápasu si zaistil miestenku medzi elitou, na zdolaný celok čakala ešte jedna šanca. „Tento zápas sa považuje za tzv. ‚malé‚ finále. Nominácia na tento zápas ma samozrejme potešila. O to viac, keď v tomto zápase hrala domáca reprezentácia proti Macedónsku. Spolu s kolegami Andrisom Aunkrogersom z Lotyšska a Thomasom Kerisitom z Francúzka sme očakávali nervózny zápas a v príprave sme kládli dôraz na kontaktné situácie a vyváženosť rozhodnutí. Priebeh zápasu bol vyrovnaný len v prvom polčase. V tom druhom sa domácim začalo dariť spoza trojkového oblúka a bolo po zápase. Po záverečnom hvizde domáci oslavovali ako keby vyhrali finálový zápas. Bodaj by aj nie, veď postúpili do A-kategórie ME. Vždy poteší, keď po zápase prídu obidvaja tréneri a poďakujú za dobré rozhodovanie,“ vyjadril sa slovenský rozhodca k samotnému zápasu.

Turnaje sú tiež možnosťou, ako sa stretnúť s kolegami z viacerých krajín. „Je zaujímavé rozprávať s kolegami z rôznych krajín o situáciách, trendoch a spôsoboch rozhodovania. Mali sme v Sarajeve aj dvoch kolegov z ‚exotiky‚, konkrétne z Nového Zélandu a Venezuely. Tento program výmeny rozhodcov na turnajoch zaviedla FIBA už pred niekoľkými rokmi. Je to výborná možnosť ako stretnúť rozhodcov z iných krajín,“ povedal Zubák. Aké sú plány skúseného rozhodcu do ďalšieho obdobia? „Čaká nás ďalšia sezóna. Na konci mesiaca máme predsezónny seminár. Medzinárodným rozhodcom končí dvojročný cyklus FIBA licencií, takže uvidíme ako to celé dopadne. Z môjho pohľadu som teda plný očakávania,“ uzatvoril Zubák.

Autor: Michal Duchovič

Foto: Fiba.basketball a archív ZZ