Po druhom hracom dni na európskom šampionáte basketbalistov do 18 rokov sú bez prehry už len štyri tímy. Sú to Turecko (A-skupina), Španielsko (B), Grécko (C) a Bosna a Hercegovina (D). Tieto tímy zároveň vedú poradia svojich skupín. V pondelok je na turnaji voľný deň.
 
A-skupina (Piešťany)
 
Nemecko zatiaľ nepotvrdzuje pozíciu „čierneho koňa“ turnaja, v Piešťanoch prehralo aj svoj druhý zápas, tentoraz s Čiernou Horou 73:81. Nemci síce viedli po troch štvrtinách, ale záverečnú časť hry nezvládli a prehrali ju 16:30. Balkánci predviedli príkladný kolektívny výkon, piati hráči nastrieľali dvojciferný počet bodov. Lídrom bol 16-bodový Pavle Titič. „Tímový výkon a kolektívna hra boli základom nášho triumfu. Sme veľmi radi, že sme dosiahli prvú výhru na turnaji a naďalej sa chceme zlepšovať. Dnešný úspech nám dodá sebavedomie do ďalších zápasov,“ uviedol rozohrávač Čiernej Hory Bogdan Bojič.
 
Na čele tabuľky „áčka“ sú Turci, ktorí predviedli proti Rusku kvalitný ofenzívny výkon a vyhrali 90:77.
 
B-skupina (Piešťany)
 
Taliani po výhre nad Ukrajinou narazili na kvalitnejšie Srbsko, ktorému dokázali vzdorovať len v prvom polčase. Po zmene strán Balkánci skvalitnili obranu, čo ho výsledkom bolo chudobných 11 druhopolčasových bodov Talianska. Srbi poľahky triumfovali 63:46 a dosiahli prvý triumf na turnaji. „Po prehre so Španielskom sme mali len 24 hodín na to, aby sme chlapcov dali dokopy fyzicky i psychicky. Cez polčas súboja s Talianskom sme zmenili nejaké veci, ktoré fungovali a to bol základ víťazstva,“ hodnotil duel tréner Srbska Vladimir Jovanovič.
 
Druhý duel v skupine priniesol veľkú drámu, Ukrajina počas celého zápasu vzdorovala favorizovanému Španielsku a o víťazovi muselo rozhodnúť až predĺženie. Tam už dominovali hráči z Pyrenejského polostrova, nadstavený čas vyhrali 17:5 a celý zápas napokon 84:72.
 
C-skupina (Bratislava)
 
Výborný basketbal s dramatickou koncovkou priniesol duel Grécko – Fínsko (81:78). Severania po senzačnom triumfe nad Litvou dlho kládli odpor aj proti Grékom, ktorí však lepšie zvládli záver a poistili si pozíciu lídra tabuľky. „Bol to veľmi vyrovnaný zápas. V prvom polčase sme hrali dobrú obranu, vypojili z hry strelcov súpera. Potom nám prestali padať ľahké koše, súper sa dotiahol, ale výhru sme si napokon udržali. Tešíme sa na deň voľna, po ktorom nás čaká Litva. Chceme hrať tak, aby sme vyhrali skupinu,“ povedal po stretnutí rozohrávač Grécka Georgios Kalaitzakis.
 
Litva chcela proti Slovincom odčiniť prekvapujúcu prehru s Fínskom, ale v prvom polčase to bol súper, ktorý mal viac z hry. Litovský tréner Gediminas Petrauskas v polčasovej prestávke naordinoval účinnú zmenu taktiky, ktorá na Slovincov platila a úradujúci vicemajster po zlepšenom výkone napokon triumfoval 75:57.
 
D-skupina (Bratislava)
 
Najvyššie víťazstvo doterajšieho priebehu turnaja dosiahli Francúzi, ktorí deklasovali Lotyšsko 93:49. Obhajcovia titulu tak najlepším možným spôsobom odčinili prehru z prvého dňa, keď nestačili na Bosnu a Hercegovinu.
 
Bosniaci v druhom zápase „déčka“ nastúpili proti domácim Slovákom. O výsledku vyrovnaného súboja rozhodli detaily, presnejšie tri ofenzívne doskoky Balkáncov v posledných dvoch minútach. „Bolo to náročné stretnutie. Domáci hrali veľmi dobre, mali podporu fanúšikov a počas celého priebehu sa držali na dostrel. Záver sme však lepšie zvládli my a sme veľmi radi za ďalšie víťazstvo. V utorok proti Lotyšsku nás nečaká nič ľahké, súper určite nebude chcieť zakončiť boje v základnej skupine s nulou v kolónke víťazstiev,“ komentoval súboj proti Slovákom kapitán Bosny a Hercegoviny Emir Čerkezovič, ktorý bol s 15 bodmi druhým najlepším strelcom svojho tímu.
 
2. hrací deň – súhrn výsledkov:
A-skupina:
Turecko – Rusko 90:77
Čierna Hora – Nemecko 81:73
B-skupina:
Taliansko – Srbsko 46:63
Španielsko – Ukrajina 84:72
C-skupina:
Grécko – Fínsko 81:78
Litva – Slovinsko 75:57
D-skupina
Lotyšsko – Francúzsko 49:93
Bosna a Hercegovina – Slovensko 73:68