Naturalizovaná Slovenka a hráčska zámorskej WNBA Kristi Toliverová si vyskúšala počas NBA Summer League pozíciu asistentky trénera pri tíme Washington Wizards.

Ešte stále aktívna rozohrávačka Washingtonu Mystics využila deň voľna a ponuku od zástupcu klubu. Toliverová tak z pondelka na utorok debutovala vo funkcii, ktorej by sa chcela venovať po ukončení hráčskej kariéry. Asistent trénera a hlavný kouč Wizards v Summer League Ryan Richman ponúkol slovenskej reprezentantke túto možnosť a tá ju akceptovala. Svojimi skúsenosťami dopomohla k triumfu nad Philadelphiou 76ers 87:75.

Tridsaťjedenročná basketbalistka rozdávala rady počas oddychových časov a mentorovala aj rozohrávača Chrisa Chiozzu. „Stále mám len 31 rokov. Som v ideálnom basketbalovom veku, ale treba sa už pozerať aj na ďalšie veci. Basketbal je moja láska a vášeň, preto by som rád v ňom zotrvala akýmkoľvek spôsobom. Myslím, že trénerstvo je takou možnosťou. Bola to moja premiéra, môj prvý zápas. Nikdy som nepracovala s mužmi, ale títo chalani sú skvelí, rešpektujú ma a podporujú ma. Chcela by som koučovať profesionálov,“ uviedla Toliverová pre portál nbcsports.com.

Hráčka Washingtonu má vo svojej bohatej zbierke titul vo WNBA, v roku 2016 ho získala s tímom Los Angeles Sparks. Je tiež dvojnásobná šampiónka Euroligy (2016, 2018). Toliverová bola súčasťou slovenskej reprezentácie v rokoch 2014 a 2015, svojimi výkonmi dopomohla k postupu na majstrovstvá Európy, kde Slovensko obsadilo deviatu pozíciu, čím im len tesne unikol postup na kvalifikačný turnaj o účasť na olympijské hry 2016. Na lavičke by mala sedieť aj počas stretnutia proti Los Angeles Clippers.

Autor: Michal Duchovič

Foto: nbcsports.com