Mužská basketbalová reprezentácia má od februára nového trénera Chorváta Žana Tabaka, ale súčasne od nedávneho rozhodnutia výkonného výboru SBA aj „starého“ asistenta Petra Tordu. Starého v tom zmysle, že 41-ročný rodák z Považskej Bystrice bol asistent aj predchádzajúceho trénera Ivana Rudeža.

„Je veľmi pravdepodobné, že sa Ivan a Žan medzi sebou rozprávali o určitej nadväznosti práce so slovenskou reprezentáciou a pritom v ich debate padlo aj moje meno. Isteže, potešilo ma, že si ma Žan vybral a exekutíva schválila,“ povedal Peter Torda. Súčasne pripomenul, že zhodou okolností so Žanom Tabakom spolupracuje už takmer rok ako odborník, ktorý sa venuje skautingu mužského basketbalu.

V tejto činnosti už niekoľko týždňov úzko pokračuje s novým trénerom slovenskej mužskej reprezentácie. Po vzájomnej dohode konkrétne sleduje 18 slovenských hráčov, ktorí hrajú v SBL. „Pravidelne ho informujem o ich zápasoch, ale aj o tom, prečo napríklad v niektorom stretnutí nenastúpili. Zväčša ide vždy o ich zdravotné problémy,“ pridal Torda, v súčasnosti aj asistent trénera Branka Maksimoviča v Handlovej.

Ráta s tým, že Žan Tabak bude mať aj zahraničného asistenta, na čo dostal Chorvát od SBA súhlas. Túto tému však Tabak a Torda nemajú dôvod konzultovať, na rozdiel od hráčov, ktorí sú v ich širšom hľadáčiku. Tabak „skautinguje“ Slovákov, vrátane držiteľov slovenských pasov, v zahraničí, medzi nimi aj tých, čo hrajú v českej lige, ale aj vo vzdialenejších destináciách, vrátane študentov v USA. Na prvom oficiálnom zraze 1. júla v Bratislave by sa však mal zísť už zúžený zhruba 15-členný káder, aby sa hráči mohli reálne čo najlepšie pripraviť na augustovú predkvalifikáciu ME 2021. V rámci prípravy by mali odohrať 20. a 21. júla v Bratislave prípravné zápasy proti Kosovu a na ďalší týždeň (26. – 28. 7.) sa predstavia na turnaji v Portugalsku.

Ostré, teda súťažné domáce zápasy v F-skupine tretej fázy predkvalifikácie odohrajú v Bratislave – 3. augusta proti Cypru a 21. augusta si zmerajú sily s Rumunskom. Iba víťaz z tejto trojice postúpi do klasickej kvalifikácie ME 2021.

Tomáš Grosmann