Od stredy 22.4.2020 je možné športovať na verejných športoviskách. Pre slovenský basketbal je to len svetlo na začiatku tunela. Aby sa mohlo začat trénovať naplno a vrátiť sa do basketbalového kolotoča, bude treba povolenie na trénovanie v halách.  

„Podľa nariadenia Úradu verejného zdravotníctva sa sprístupnili vonkajšie športoviská a zariadenia pre bezkontaktný šport. Na basketbalových ihriskách pod holým nebom sa dá individuálne športovať, no trénovaním sa to nazvať nedá. Je to však prvý krok v uvoľňovaní opatrení v boji proti šíreniu  koronavírusu. Basketbalové hnutie čaká na povolenie tréningov družstiev v halách a telocvičniach,“ povedal prezident SBA Miloš Drgoň.

V zmysle nariadenia Hlavného hygienika SR (link) je možné trénovať na vonkajších ihriskách za prísnych podmienok. Maximálne 5 hráčov a tréner, bez verejnosti a rodičov. Osoba, ktorá vedie športovú činnosť, uchováva záznam o účasti osôb na športovej činnosti v rozsahu meno, priezvisko, dátum a čas účasti na aktivite). Aktívni športovci nemusia mať rúška, treba vykonávať iba bezkontaktné cvičenia, vykonať dezinfekciu rúk a športových pomôcok, samozrejme každý hráč musí mať vlastnú fľašu.

Termín kedy sa bude môcť začat trénovať aj vo vnútorných priestoroch, zatiaľ nie je známy. Prezident SBA však verí, že v júni budeme môcť bez vážnejších obmedzení uskutočniť konferenciu SBA a začat reprezentačným zrazom žien. Najvyššie sútaže žien aj mužov sú ukončené, mládežnické sútaže však nie. „Očakávam, že túto sezónu dokončíme štyrmi až šiestimi týždňami tréningov a záverečnými turnajmi majstrovstiev Slovenska. Pre budúcnosť nášho športu si nemôžeme dovoliť povedať, že doteraz bola pauza pre koronavírus a teraz mládež, choďte na letné prázdniny. To by znamenalo až päť mesiacov bez basketbalu a to by bola pre mládež pridlhá prestávka,“ doplnil prezident SBA.