Tridsaťtriročný bývalý slovenský reprezentant a hráč nemeckého FC Bayern Mníchov Anton Gavel sa rozhodol ukončiť svoju aktívnu kariéru.

V stredu ráno prišla nečakaná správa, ktorú oznámil „Tono“ na tlačovej konferencii. Gavel sa rozhodol po dvanástich sezónach, z toho štyroch v drese Bayernu Mnícov, ukončiť kariéru po zisku „double“ (ligový a pohárový titul). V najvyššej nemeckej súťaži odohral 458 zápasov, získal päť nemeckých titulov, štyrikrát zdvíhal nad hlavu Nemecký pohár. V Eurolige odohral celkovo 70 zápasov (priemerne dosahoval 9,4 bodu a 2,9 asistencie) a na 80 stretnutí nastúpil v Európskom pohári (5,8 bodu a 2,3 asistencie). Reprezentačný dres Slovenska si obliekol 89-krát, od roku 2013 sa stal aj držiteľom nemeckého pasu, čo mu umožnilo nastúpiť za tamojší národný výber. Napokon zasiahol do dvanástich duelov a zahral si na majstrovstvách Európy v roku 2015.

„Premyslel som si to, hovoril som s mnohými ľuďmi, vrátane mojej rodiny. Po dvoch tituloch je teraz ten správny čas, aby som prestal. Bolo špeciálne zdvíhať nad hlavu poháre ako kapitán. Bolo to skvelé obdobie. Chcel som opäť získať titul, moja úloha je teraz splnená,“ vysvetlil na tlačovej konferencii Gavel svoje rozhodnutie.

K tomuto rozhodnutiu sa vyjadril pre klubový web aj generálny manažér Bavorov Marko Pešič: „Počas leta sme boli po celý čas v kontakte, ale už som tušil, že k takémuto rozhodnutiu môže prísť. Anton bol vždy vzorom a mám jasno, že musí zostať v basketbale.“ Gavel dodal, že sa bude najskôr venovať rodine a potom sa uvidí, čo ďalej.

Anton Gavel sa narodil v Košiciach, keď mal 15 rokov, tak sa presťahoval do Nemecka. V druholigovom BG Karlsruhe naberal prvé skúsenosti. Ďalšie dve roky bol súčasťou bundesligového 46ers, v sezóne 2005/2006 získal ocenenie pre „nováčika roka“. Na dva roky si odskočil do španielskej Murcie a neskôr aj do Grécka. V novembri 2009 sa začalo úspešné obdobie s Bambergom, dvakrát ho zvolili za najlepšieho ligového obrancu a bol v roku 2013 najužitočnejším hráčom finále.

Tvrdá práca priniesla želaný efekt. Vedenie Bayernu Mníchov ocenilo „Tona“ za jeho vášeň, príkladné nasadenie a do novej fázy života mu praje všetko najlepšie.

Autor: Michal Duchovič, zdroj: fcb-basketball.de

Foto: Twitter