V stredu 21. novembra odštartoval nový ročník projektu Slovenskej basketbalovej asociácie – Minibasketshow.

Tento rok je výrazné prepojenie Minibasketshow spolu s platenými učiteľmi, ktorí sú súčasťou projektu Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA) – Development fund. Na základe regionálneho rozloženia jednotlivých učiteľov/trénerov sme sa rozhodli usporiadať päť regionálnych kôl a jedno veľké celoslovenské finále, ktorého sa zúčastnia víťazi regionálnych kôl. Tento ročník je určený pre žiakov a žiačky základných škôl ročník narodenia 2009 a mladší. Aj tento rok je forma turnajov rovnaká. Zápas sa skladá zo súbojov 3×3 a zo súťaži zručností, ktoré majú u detí veľký úspech.

Športová hala Pasienky (Hant Aréna) sa stala dejiskom prvého regionálneho kola. Z pôvodnej osmičky školských družstiev prihlásených na prvé podujatie, sa pre chorobu do zápasového diania zapojilo šesť. Školské výbery pod hlavičkami jednotlivých klubov boli rozdelené do dvoch skupín po tri. Všetci mali garantované minimálne tri zápasy, keďže sa hral duel aj o umiestnenie.

Semifinálové súboje rozhodli o tom, že v zápase o tretie miesto sa stretli školské výbery klubov MBK Karlovka a Gabbo Senec a o finálový duel sa postaral BK Slovan a BSC Bratislava. Víťazom prvého regionálneho kola a zároveň prvým postupujúcim do finále sa napokon stala ZŠ Lachova pod hlavičkou basketbalového klubu BSC.

O 3. miesto:

Senec – Karlovka 2:13

 

Finále:

BSC – Slovan 13:2

 

Celkové poradie prvého regionálneho kola Minibasketshow:

  1. miesto –  BSC
  2. miesto – Slovan
  3. miesto – Karlovka
  4. miesto – Senec
  5. miesto – Šamorín
  6. miesto – Petržalka

 

Ďalší program Minibasketshow:

  1. decembra – Sereď
  2. decembra – Žiar nad Hronom

V roku 2019 nás čakajú ešte dve regionálne kolá – v Ružomberku a v Poprade. Dátumy sú v štádiu riešenia. Finálový turnaj plánujeme na atraktívnom mieste, ktoré ešte necháme v tajnosti.

 

Povedali k podujatiu:

Marek Adamčík: „S novým školským rokom sme opäť spustili projekty súvisiace s FIBA grantom, ktorý nám bol udelený na základe činnosti súvisiacej s platenými učiteľmi/trénermi a podujatím SBA Minibasketshow. Tento rok sme sa rozhodli intenzívnejšie zapojiť školské družstvá, kde platíme učiteľa/trénera. Opäť je hlavným cieľom pritiahnuť deti do veľkých športových hál v daných regiónoch. Snahou projektu je popularizácia basketbalu medzi žiakmi základných škôl a samozrejme medzi širokou verejnosťou. Snahou je priniesť finálový turnaj na zaujímavé a atraktívne miesto, kde slovo popularizáciu naberú ten správny význam.“

Autor: Michal Duchovič

Foto: archív SBA