Deti netreba motivovať! Dajte malému dieťaťu priestor  a ono sa celý deň bude hýbať.“     Milan Žiak

Mladí Handlovčania uprednostnili v posledných dňoch tréning pred oddychom. Dva turnusy a v nich vyše 90 detí sa zúčastnilo tohto ročníka ŠBK Handlová Summer Camp 2019. Účastníci kempu sa mohli spoľahnúť na kvalitné tréningy pod vedením skúsených trénerov, nechýbalo však ani veľa zábavy a dokonca nebola núdza o tajných hostí. 

Tréningy prebiehali  pod vedením trénera Jána Beráneka, trénera Maroša Minárika, atletického trénera Ericha Štaudingera, ako aj pod vedením bývalého trénera extraligového Lučenca Tibora Jányho. Títo tréneri premenili dva týždne ničnerobenia na ďalšiu možnosť na sebe poriadne pracovať a zdokonaľovať sa. 

Kemperi  mali možnosť zatrénovať  si so vzormi z najvyššej Slovenskej basketbalovej ligy. Pozvanie na kemp prijal bývalý hráč Baníka Nenad Miloševič, mladý a talentovaný rozohrávač Branislav Pipíška, hráč Baníka Filip Halada a osobnosť kempu, levický patriot Milan Žiak. Patrí im veľká vďaka za spríjemnenie kempu a odovzdanie cenných rád a skúseností. 

Čas na odpoveď na naše otázky si našli Milan Žiak a Filip Halada. Ako vnímajú Summer Camp 2019 sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

– Poviete na úvod pár slov o sebe? Možno aj pre tých, ktorí nie sú v basketbale až takí zbehlí…

Volám sa Milan Žiak, mám 30 rokov a narodil som sa v susednom Žiari nad Hronom. Basketbal som začal hrávať, keď som mal 10 rokov.  Mojím veľkým vzorom v NBA bol a aj je Manu Ginobili.

  Ahojte som Filip Halada, pochádzam z Českej republiky,  z Karlových Varov, mám 27 rokov, som hráčom MBK Handlová , toto bude môj 6. ročník v profi kariére , som ľavoruký krídelnik, ktorý hráva na pozíciách 2 – 3.

– Ako sa rodila spolupráca s ŠBK Handlová na Summer Camp 2019?

Milan Žiak: Tréner Ján Beránek ma kontaktoval cez mobilný telefón po tom, ako  videl moju prednášku pre žiakov v Leviciach.  Už som tu bol na projekte Basket school, a naša spolupráca pokračuje aj na tomto Summer Campe.

 Filip Halada: Môj bývalý spoluhráč a dobrý kamarát, Ondrej Haviar, sa ma spýtal, či by som nechcel prísť na Summer Camp. Táto ponuka ma oslovila a zároveň potešila. Preto som prišiel podporiť mladé talenty.

– Ako by ste zhodnotili  Summer Camp,  jeho organizáciu a úroveň?

Milan Žiak: Myšlienka tohto  Summer Campu sa mi veľmi páči. Deti môžu trénovať v hale, ale aj vonku s kvalitnými trénermi a hráčmi. Zároveň tu majú menej detí, čo znamená, že majú možnosť sa venovať každému viac, a to považujem za  veľké plus.

 Filip Halada: Kemp sa mi veľmi páčil. Tí, ktorí sa starajú o organizáciu, to zvládli veľmi dobre. Určite to nemajú jednoduché, ale vidieť, že už majú skúsenosti.

 – Na čo ste sa na kempe zamerali?

Milan Žiak: Mal som jednu prednášku o talente. Jeden „kemper“ ma potom cez sociálne siete  kontaktoval a spýtal sa, či je potrebný talent, aby to dotiahol takto ďaleko. Povedal som mu svoj názor.  Môže si  splniť svoje sny aj vtedy,  ak  mu niekto povie, že  talent nemá.

 Filip Halada: Ja som síce nemal prednášky (úsmev), ale bol som asistentom trénera. Mal som aj autogramiádu a malú besedu.

 – Ako  motivovať mladých  ľudí k športu?

 Milan Žiak: Deti netreba motivovať! Dajte malému dieťaťu priestor  a ono sa celý deň bude hýbať. Trochu sa vyspí, naje sa a chce sa opäť hrať. Musíme mu dať  priestor, venovať sa mu a pochváliť ho za každý úspech, ktorý dosiahne. Nie deti niekam odkladať  a len na nich kričať, keď niečo pokazia.

Filip Halada: Mladí ľudia by si mali nájsť šport, ktorý ich baví. Aby ho robili s radosťou, aby sa tešili na každý tréning a nerobili to z donútenia. A potom sa snažiť odovzdať v tomto športe  zo seba maximum.

 – Keď bude ďalšia takáto akcia prídete?

Milan Žiak: Keď bude čas, a oslovíte ma na spoluprácu, vždy prídem rád pomôcť.

Filip Halada: Ak budem mať príležitosť a čas, rád sa zúčastním ďalšieho kempu.

Ján Beránek, organizátor  kempu: ,,Myslim, že sme pripravili pre deti 2 týždne plné pohybu, zábavy a každý kemper odišiel domov s kopou pekných zážitkov. Chcem sa touto cestou poďakovať hosťom,  Milanovi Žiakovi , Nenadovi  Miloševicovi , Filipovi Haladovi, Branislavovi Pipíškovi, ktorí prišli medzi deti a boli opäť tou správnou dávkou motivácie pre kemperov. Veľké ďakujem patrí všetkým trénerom, vrátane Tibora Jányho, ktorý viedol  basketbalové tréningové jednotky a  úžasnej úrovni . V neposlednom rade ďakujeme partnerom, mestu Handlová, vedeniu Základnej školy, Mierové námestie v Handlovej a rodičom za dôveru. Bez vás všetkých by nebolo  možné  opäť pripraviť deťom takýto basketbalový kemp. 

autor: Ivan Morvay