Sobotňajšie semifinálové súboje rozhodli o postupujúcich do vyvrcholenia ME basketbalistov do 18 rokov, ktoré sa od minulého týždňa konajú v Bratislave a Piešťanoch. V nedeľňajšom finále o titul kontinentálnych šampiónov zabojujú Španielsko a Srbsko.

Vo vyrovnanom a dramatickom zápase Španieli uštedrili Turkom prvú prehru na turnaji a poslali ich do boja o bronz. Turci viedli takmer počas celého zápasu, ale súper sa v záverečnej štvrtine prezentoval šnúrou dvanástich bodov za sebou a strhol vedenie na svoju stranu. Tridsať sekúnd pred koncom viedli Španieli 69:67, Turci však urobili fatálnu chybu pri rozohrávke a prišli o možnosť vynútiť si aspoň predĺženie. Španielom tak vyšla odplata za minulý rok, keď na vlaňajších MS hráčov do 17 rokov prehrali v boji o postup do finále práve s Tureckom.

Vyrovnané bolo aj druhé semifinále. Lepšie začali Srbi, ktorí viedli nad Litvou 29:19. Potom prebrali iniciatívu hráči z pobaltskej krajiny, ale záver opäť patri Balkáncom. Kľúčový kôš dal 41 sekúnd pred koncom srbský kapitán Aleksa Uškokovič, ktorý zvýšil na 80:77. Postup do finále potom spečatil efektným smečom Nikola Miškovič.

Zápasy o umiestnenie rozhodli o tom, že v súboji o konečné piate miesto proti sebe nastúpia Francúzi a Taliani, o siedmu priečku zabojujú Grécko a Bosna a Hercegovina, deviata pozícia bude patriť Fínom alebo Rusom a na jedenástom mieste skončia Ukrajinci alebo Nemci.

Po prehre so Slovincami do B-divízie ME vypadli Slováci. Spolu s nimi zostúpi buď Čierna Hora alebo Slovinsko. Balkánske derby o záchranu je na programe o 15.45 v Piešťanoch. Domáci Slováci zabojujú o česť v súboji o konečné 15. miesto proti Lotyšom.

súhrn výsledkov:
semifinále:
skupina o 5.-8. miesto: Grécko – Francúzsko 53:81, Taliansko – Bosna a Hercegovina 77:59
skupina o 9.-12. miesto: Ukrajina – Fínsko 56:70, Rusko – Nemecko 70:69
skupina o 13.-16. miesto: Lotyšsko – Čierna Hora 55:66, Slovensko – Slovinsko 57:62
semifinále: Turecko – Španielsko 69:71, Litva – Srbsko 77:83