Slovenská reprezentantka a hráčka ŠBK Šamorín Romana Vyňuchalová sa prednedávnom stala absolventkou premiérového ročníka projektu Time-out, ktorý vznikol pod hlavičkou európskej sekcie Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA). V rozhovore nám prezradila viac o samotnom projekte, detailoch štúdia a tiež o skúsenosti, ktorú získal počas trvania programu.

Projekt Time-out odštartoval počas majstrovstiev Európy žien 2017, ktoré sa uskutočnili v Českej republike. Prvého ročníka sa zúčastnilo 75 študentov, ktorých vybrala FIBA a európske federácie. Myšlienka projektu prišla od Európskej komisie, ktorá podporuje aktuálne vo veľkej miere duálne vzdelávanie. Viac o projekte už prezradila skúsená pivotka: „Ide o vzdelávací program, ktorý je zameraný na to, aby sa basketbalisti zaradili na trh práce. Ide sa po vzore NBA a Euroligy, kde sa začali robiť tieto vzdelávacie programy pre basketbalistov, ktorí ukončia svoju aktívnu kariéru. Tento program bol zložený z dvoch častí, jedna časť je zastrešená FIBA, konkrétne odborom basketbalový event manažér, digital marketing a FIBA manager. Druhú časť zastrešila anglická univerzita Northumbria, ktorá má veľmi dobrú business školu. Je to tak, ako keby som bola v masters programe. Momentálne som ukončila prvý rok.“

Tridsaťdvaročná basketbalistka má bohaté skúsenosti, počas kariéry si vyskúšala pôsobenie v Rakúsku, Španielsku a Turecku, päťkrát sa zúčastnila európskeho šampionátu (2009, 2011, 2013, 2015, 2017). Prečo sa rozhodla prihlásiť do Time-outu? „FIBA rozposlala všetkým asociáciám a federáciám pozvánku, že môže vybrať medzi uchádzačov jednu ženu a jedného muža. Podmienku bolo, aby mali aspoň tridsať rokov a štatút reprezentant, t. j. patrili medzi najlepších basketbalistov v danej krajine. Na základe ich stránky a cez Richarda Ďuriša, som potom konzultovala s SBA, že chcem ísť do tohto programu. Keďže som bola jediný uchádzač, tak si ma vybrali,“ odpovedala Vyňuchalová.

Absolventi programu sa na konci augusta stretli v centrále FIBA vo švajčiarskom Miesi, kde si prevzali slávnostne certifikáty. „Trvalo to štrnásť mesiacov, za ten čas sme ukončili FIBA časť. Bola som v Ženeve obhajovať projekt, na ktorom spolupracovala s Marekom Adamčíkom a týkal sa 3×3 Tour. Štúdium sa riešilo online platformou, ktorú FIBA má. Museli sme robiť kvízy, testy, odovzdávať rôzne menšie projekty a teraz sme robili finálny, na ktorom sme pracovali asi štyri – päť mesiacov. Okrem toho sme mali workshopy a rôzne prednášky. Boli sme dvakrát v Mníchove a tiež v Newcastli, kde bol tzv. ‚introduction week‚ s ľuďmi z FIBA a univerzity,“ priblížila detaily štúdia hráčka Šamorína.

Aké prevládali u Vyňuchalovej dojmy zo vzniku projektu? „Mám z toho veľmi dobrý dojem. Aj keď to prvýkrát a boli tam nejaké chybičky, tak sa mi páčilo, že sa pre to FIBA rozhodla. Projekt však asi nebude pokračovať, pretože sa FIBA sťahuje do Švajčiarska, projekt tak nebude možné financovať z programu Erasmus plus. Podľa mňa je to dobré pre ľudí, ktorí chcú zostať v basketbale. Predsa len mať kontakt na každú krajinu v rámci FIBA, je veľkou devízou. Na základe tohto už niektorí rozbehli určité projekty. Bol to super zážitok, stretla som sa tam s rôznymi basketbalovými legendami, ako Stanislav Medvedenko, Jiří Welsch, Bostjan Nachbar, Ann Wautersová a mnohí ďalší,“ zhodnotila svoje dojmy samotná hráčka.

Autor: Michal Duchovič

Foto: Fiba.basketball