Na konci tohto týždňa sa dočkáme finálových turnajov Slovenského pohára basketbalistov i basketbalistiek. Mužský turnaj sa uskutoční pod marketingovým názvom Impuls Leasing Slovenský pohár mužov 2021. V Bratislave a Košiciach sa za prísnych opatrení rozhoria boje o tradičnú trofej. Žiaľ, ako je príznačné pre túto dobu, bez divákov.

Keďže prvenstvo je spojené s právom štartu v pohárovej Európe, Slovenská basketbalová asociácia víťaznému družstvu, ktoré sa rozhodne toto právo využiť, uhradí časť nákladov spojených s administratívnymi úkonmi.

Na stránke slovakbasket.sk si postupne počas tohto týždňa v seriáli priblížime účastníkov Slovenského pohára. Začíname obhajkyňami a obhajcami trofeje, teda družstvami MBK Ružomberok a BC Prievidza.

RUŽOMBEROK: POHÁR JE VÁŽNA VEC

Ružomberčanky triumfovali v ostatných dvoch ročníkoch. V oboch prípadoch vo finále zdolali Piešťanské Čajky. Tento rok tak môžu skompletizovať „hetrik“. Pravda, to by museli v sobotu popoludní zdolať Young Angels Košice a v nedeľu uspieť aj vo finále.

„V klube sa k poháru staviame ako k vážnej veci. Je to priestor, kde sa dá konfrontovať, hrať o čosi. Je to národná trofej. Berieme ju s plnou vážnosťou,“ vravíme kouč Juraj Suja.

Liptáčky sa vlani mohli radovať aspoň z jednej trofeje. Prežívať, vedno s fanúšikmi, radosť z majstrovského titulu sa im už nepodarilo. Aj preto patria spomienky na finálové víťazstvo 67:59 medzi tie najpríjemnejšie zážitky z minulej sezóny, ktorú predčasne uťali protipandemické opatrenia. Potvrdzujú to aj trénerove slová: „Ak sa vrátime k vlaňajšku, sme radi, že sme zvíťazili. Piešťany boli jasným favoritom. Priamo na ihrisku sme vďaka tomu mohli prežívať radosť z trofeje. Neskôr nám formálne pridelili aj titul, lebo sme v lige mali bilanciu 19-0. Ale nebolo to ono. O to radšej sme, že sme mohli zažiť aspoň túto radosť.“

Pohár sa obvykle hráva počas rozbehnutej základnej časti. Tento rok ale okolnosti spôsobili, že na rad prichádza až bezprostredne pred play-off. Keď sa kouča Suju, stojaceho zároveň aj na lavičke slovenskej reprezentácie, ktorá si nedávno vybojovala postup na európsky šampionát, pýtame, či je to skôr pozitívum alebo negatívum, odvetí: „Momentálne sa na to nemôžeme takto pozerať. Sezóna je rozhasená krížom-krážom. My sme skoro štyri týždne bez zápasu. Preto neriešim, či to je dobré alebo to nie je dobré pred play-off. Staviame sa k tomu ako veci, ktorá skrátka je. Ideme odohrať pohár a tešíme sa na to. Veríme, že sa bude hrať play-off. Ani to sa ale napokon nemusí hrať, všeličo sa môže udiať. V tejto sezóne sa preto pozeráme len veľmi krátko pred seba a absolútne nemôžeme plánovať. Nemôžeme ani smerovať tréningový proces ku konkrétnym cieľom. Je to zlé aj pre mňa ako trénera, že môžem nastaviť maximálne tak mikrocyklus, ale už ani mezocyklus nie. Takže rozmýšľame len krátko dopredu. Teraz je pred nami ešte stredajší zápas s Piešťanmi a potom pohár.“

Do Ružomberka putovala trofej v rokoch 1997, 2019 a 2020. Okrem toho si MBK pripísal finálové účasti v rokoch 2007, 2013 a 2015. Keď sa zamýšľame nad tým, či by vzhľadom na okolnosti práve Ružomberčanky mohli byť favoritkami finálového turnaja – aj vzhľadom na fakt, ako si počínajú v Niké Extralige i na aktuálne rozpoloženie súperiek (Piešťanské Čajky majú za sebou karanténu, počas uplynulého víkendu ešte nemohli nastúpiť) – Juraj Suja takéto špekulácie nepripúšťa: „Nie som alibista, ale situácia je taká, že ak si pozriete naše výsledky s Košicami v Košiciach, tak tam máme prehru o 8 a výhru o 5 bodov. Čo sa týka Piešťan, majú to s nami 2-1. Ani toto nás nepredurčuje ako favoritov. Nie sme ani líder, nie sme ani doma. Nerád sa zbavujem zodpovednosti, ale skutočne sa necítime ako favoriti.“

„Ruža“ na svoje pohárové semifinále proti YAKE nastúpi v sobotu o 14.30. O dve a pol hodiny neskôr je na programe druhé semifinále, v ktorom si zmerajú sily Piešťanské Čajky a družstvo Young Angels Košice do 19 rokov.

Na obrázku môže byť 1 osoba a športovanie

Foto: Daniel Faix

PRIEVIDZA: UŽIŤ SI TURNAJ A BOJOVAŤ

Prievidza si miesto v semifinále vybojovala netradične: s Handlovou si „spojili“ zápas 32. kola Niké SBL a pohárové štvrťfinále do jedného. Vďaka víťazstvu 95:76 nad rivalom získali Hornonitrania príležitosť obhajovať vlaňajšie prvenstvo.

To sa zrodilo po spanilej jazde, keď Prievidžania postupne vyradili Žilinu, Inter a vo finále si pred vlastným publikom poradili s Lučencom 75:63. Ťažké uveriť, že v bohatej histórii úspešného klubu to bol vôbec prvý triumf v Slovenskom pohári! Predtým, v rokoch 1997 a 2016 došli Hornonitrania do finále.

Vzhľadom na rozloženie síl sa môže Prievidza, hoci na Final Four pocestuje obhajovať vlaňajšie prvenstvo, javiť aj ako Popoluška. Lenže pozor! Pripomeňme si, že minulý týždeň v Niké SBL, v oklieštenej zostave, najprv zdolala vtedy druhý Inter 83:77. V sobotu si potom poradila aj s lídrom z Levíc, rovnako o šesť bodov, 73:67. V pondelok večer ju síce ešte čaká dohrávka v Leviciach, no bez ohľadu na výsledok, už tieto dve víťazstvá poukazujú na to, že zverencov kouča Maroša Helmecyho neradno podceňovať, hoci v lige im patrí predposledná šiesta priečka a vonku sa príliš nedarí (bilancia 1-13). „Herná forma, vidíme to v lige, je raz hore a raz dole. Ale sme v mentálnom rozpoložení, keď sa chalani zomkli po zraneniach, ktoré nás postihli. Či už ide o Jakuba Pasovského alebo Legenda Robertina. Tím sa zomkol, chalani hrajú jeden za druhého, všetci bojujú. Po tejto stránke nám víťazstva veľmi pomohli. Keby sme boli prehrali tie dva zápasy, mentálne vyrovnávanie sa s tým, že hráme v oklieštenej zostave, by bolo zložitejšie. Takže výhry nám skutočne pomohli a som rád, že to takto dopadlo,“ priznal kouč Helmecy.

Zvonka by sa mohlo zdať, že prioritou Prievidžanov v týchto dňoch a týždňoch je udržať si šiestu pozíciu pred Handlovou a vybojovať si tak postup do (šesťčlenného) play-off Niké SBL. Účasť v pohári by teda bola vlastne „nad plán“. Tréner Helmecy ale tieto domnienky uvádza na pravú mieru: „My sme si pre túto sezónu dali za cieľ stabilizovať klub po finančnej stránke a venovať sa mladým. O to sa snažíme od začiatku. Všetky veci, ktoré sa nám podarili – či už boj o play-off alebo semifinále pohára – je pre nás bonusom. Určite nepocestujeme do Bratislavy pod nejakým tlakom a s veľkými očakávaniami. Uvidíme, čo nám prinesie piatok. Vieme, akého súpera máme proti sebe. Spišská takisto ukazuje v poslednom čase dobrú formu. Určite to nebude jednoduché, ale človek nikdy nevie – hrá sa na jeden zápas, na neutrálnej pôde, kde nikto nemá výhodu domáceho prostredia. Uvidíme… Hlavne sa ideme baviť basketbalom, užiť si to a bojovať. To je náš cieľ pred semifinále.“

Na lavičke minuloročných víťazov stál tréner Krunoslav Krajnovič. Jeho pravou rukou bol práve Maroš Helmecy, ktorý sa v lete „posunul“ na pozíciu hlavného kouča. Na (zatiaľ) posledný úspech prievidzského basketbalu spomína s nadšením: „Bolo to super! Pred štvrťfinále sme boli na piatom mieste. Hrali sme so štvrtou Žilinou u nej doma, čo vôbec nebol ľahký zápas. Dokázali sme postúpiť, no nikto s nami nepočítal ako s favoritom turnaja. Naša forma v tej dobe nebola až taká výrazná, ako u ostatných tímov. Druhá vec, v semifinále sme hneď narazili na lídra SBL, na Inter, ktorý mal veľmi silný káder. Išli sme to ale vyskúšať, hrali sme doma a podarilo sa to. Vo finále sme sa zviezli na víťaznej vlne a bol to skvelý pocit.“

Dodajme, že prvou prekážkou pre obhajcu trofeje budú v piatok o 17.30 Spišskí Rytieri. Druhú semifinálovú dvojicu tvoria Inter Bratislava a BKM Lučenec.

Foto: Vladimír Dorňák