Svoboda pokračuje vo svojej misii

Basketbalistky Slovenska postúpili na júnových ME v Česku nečakane do štvrťfinále. Po tomto ich úspešnom vystúpení na šampionáte však najmä kapitánka družstva Zuzana Žirková, pričom sa k nej pridali aj niektoré ďalšie hráčky, vyslovila nespokojnosť s pôsobením českého trénera Mariana Svobodu na poste kormidelníka reprezentácie, čo zarezonovalo aj vo verejnosti. Vzápätí sa v basketbalovom zákulisí začalo povrávať, že ženskú reprezentáciu možno čaká opäť trénerská zmena (nateraz posledná nastala v apríli, keď Maroša Kováčika nahradil Marian Svoboda).

Za dohadmi dalo v týchto dňoch bodku zasadnutie výkonného výboru SBA. „Komisia vrcholového basketbalu pod vedením ústredného trénera Františka Róna skonštatovala, že reprezentácia žien na ME bola úspešná. Súčasne navrhla, aby Marian Svoboda pokračoval vo svojej funkcii v súlade so zmluvou, ktorú podpísal v apríli a je platná od začiatku mája. Výkonný výbor tento návrh schválil, čo znamená, že Marian Svoboda ostal aj naďalej trénerom ženskej reprezentácie,“ povedal nám generálny sekretár SBA Ľubomír Ryšavý. Súčasne pridal, že český odborník dostáva teraz možnosť určiť si realizačný tím. Ten, čo s ním pracoval v príprave na ME i počas šampionátu, si pre krátkosť času pri nástupe do funkcie totiž nezostavil celkom podľa vlastného želania.

Na základe tohto čerstvého rozhodnutia exekutívy SBA Marian Svoboda povedie basketbalistky Slovenska v kvalifikácii ME 2019, ktorá sa začne 11. novembra. V ten deň Slovenky nastúpia vonku proti Bosne a Hercegovine. Prvý a jediný tohtoročný domáci zápas ich čaká 15. novembra proti Islandu. Ďalším tímom v 4-člennej A-skupine je Čierna Hora.

 

Zdroj: denník Šport

Foto: TASR/ Pavel Neubauer