Až za účasti 32 krajín sa od 31. augusta do 15. septembra 2019 uskutočnia v ôsmich čínskych mestách majstrovstvá sveta basketbalistov, teda podujatie, ktorého oficiálny názov už znie Svetový pohár. Ihneď, keď v roku 2014 určila FIBA šampionát do tejto najľudnatejšej krajiny, bolo jasné, že jeho účastníkom bude tím Číny. Ďalšie družstvá si museli štart postupne vybojovať, posledné z nich sa z účasti mohli radovať až v týchto posledných kvalifikačných dňoch. Systém zložitej kvalifikácie určili v máji 2017, prvé predkvalifikačné súboje odohrali (konkrétne v Európe) už v auguste toho istého roka a vyvrcholili až teraz v pondelok.

Celkove sa o účasť uchádzalo 80 tímov. Medzi nimi bolo v úvode aj Slovensko pod vedením Ivana Rudeža. V auguste 2017 však stroskotalo v európskej predkvalifikačnej skupine, v ktorej skončilo štvrté za Švédskom, Bosnou/Hercegovinou a Arménskom s bilanciou 1 víťazstvo a 5 prehier.

„V mene FIBA blahoželám všetkým 32 tímom, ktoré sa kvalifikovali na Svetový pohár FIBA v basketbale 2019. Takisto sa chcem poďakovať ďalším 48 tímom a ich národným federáciám, ktoré sa síce nedostali do Číny, ale sa usilovali v kvalifikácii. Teraz sa už tešíme, že sa náš najväčší šampionát od 31. augusta do 15. septembra významne zapíše do histórie,“uviedla FIBA v tlačovej správe slová argentínskeho prezidenta FIBA Horacia Muratoreho.

Takto vyzerá čerstvý zoznam účastníkov MS – Svetového pohára 2019:

Hostiteľ podujatia: Čína.

Afrika (má 5 zástupcov):Angola, Nigéria, Pobrežie Slonoviny, Senegal, Tunisko.

Amerika (7):Argentína, Brazília, Kanada, Dominikánska republika, Portoriko, USA (obhajca titulu z roku 2014), Venezuela.

Ázia a Oceánia (7):Austrália, Irán, Japonsko, Jordánsko, Kórejská republika, Nový Zéland, Filipíny.

Európa (12):Česko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Taliansko, Litva, Čierna Hora, Poľsko, Rusko, Srbsko, Španielsko a Turecko.

Historický debut na MS, pravda, nikdy na nich nehralo toľko štátov, zažijú basketbalisti Česka a Čiernej Hory.

Program Svetového pohára, teda MS v basketbale mužov 2019, vyžrebujú v sobotu 16. marca v čínskom Šen-čene. Hrať by sa malo ešte aj v Pekingu, Nan-ťingu, Wu-chane, Su-čou, Kuang-čou, Fo-šane a Tung-kuane.

(tg)