Dlhoočakávaná metodická príručka, na ktorej v ostatných mesiacoch pracoval extréner mužskej reprezentácie Ivan Rudež, už uzrela svetlo sveta. Publikácia s názvom „Obsahové štandardy basketbalovej prípravy pre vekové kategórie U12, U14, U16, U18“bude k dispozícii zdarma pre všetkých aktívnych licencovaných trénerov v aktuálnej sezóne. Ostatní záujemcovia si ju môžu zadovážiť za cenu 10 eur v sídle SBA na Trnavskej ceste 37 v Bratislave.

Ivan Rudež v metodickej príručke analyzoval súčasný stav prípravy mladých hráčov na Slovensku a pripravil metodiku, ktorá by mala posunúť predovšetkým mládežnícky basketbal o krok vpred. Som veľmi šťastný, že vám môžem predstaviť túto knihu. Je to ďalší veľký krok Slovenskej basketbalovej asociácie v investovaní do vzdelávania mládežníckych trénerov. Takisto je veľmi dôležité mať konečne ustanovenú jedinečnú metodiku práce z pohľadu techniky, taktiky, kondičnej prípravy a psychológie,“poznamenal autor knihy a dodal: Každý mládežnícky tím na Slovensku môže použiť túto príručku už v rámci prípravy na budúcu sezónu.“

V úvode publikácie Ivan Rudež predstavuje jej obsah aj spôsob tvorky: Na nasledujúcich stranách predkladáme ako pomôcku pre trénerov mládežníckych kategórii text publikácie usporiadaný do šiestich kapitol. Hlavným zámerom je charakterizovať a stručne definovať tréningový obsah a metodické pravidlá, ktoré sú potrebné pre každú vekovú kategóriu. Formulujeme ciele a princípy pedagogickej aj basketbalovej práce trénera, definujeme ich úlohy pri rozvoji mladých hráčov.

Nechceli sme zachádzať do detailnej teoretickej analýzy basketbalovej hry, ale najmä poukázať na technicko-taktické detaily, na ktoré by sa mali tréneri v každom klube v danej vekovej kategórii zamerať. Týmto sa snažíme zjednotiť tréningový obsah v hlavných oblastiach – v technickej, taktickej, psychologickej i v kondičnej príprave.

Poslednú kapitolu sme venovali špeciálnej psychologickej príprave mladých basketbalistov na Slovensku.“