Okrem práce pri reprezentačnom tíme mužov sa Ivan Rudež venuje v aktuálnych týždňoch aj ďalšej aktivite – pomoci mládežníckym klubom. Už dlhšiu dobu navštevuje kluby po Slovensku, kde pomocou workshopov pomáha pri zlepšení tréningového procesu a tiež podáva pomocnú ruku mládežníckym trénerom.

„Tento projekt je veľmi dobrým nápadom prezidenta SBA Pavla Bagina. Správne určil najväčší problém nášho basketbalu – metodika práce s mládežou. Ide o počet mladých basketbalistov, marketing, metodiku práce a nábor mladých basketbalistov v jednotlivých mestách. Práve preto sme sa rozhodli, že do každého klubu disponujúceho pyramídou a talentami ideme, aby sme aktívne pomáhali trénerom,“ priblížil Rudež detaily rozbehnutého projektu.

Tréner slovenskej reprezentácie už má za sebou krátkodobé pôsobenia v kluboch IMC Slovakia Považská Bystrica, ŠBK Junior Levice, BKM Svit a MBK Victoria Žilina. „Doteraz sme boli v Leviciach, Žiline, Považskej Bystrice a vo Svite. Pokračovať budeme v bratislavskom regióne a tiež vo východnej časti Slovenska. Správna metodika v kategóriách do 12, 14 a 16 rokov je kľúčová pre basketbalový rozvoj. Nielen technika, ale aj fyzická a mentálna príprava. Chceme pomôcť všetkým klubom a ich trénerom k tomu, aby zlepšili tréningový proces a my sme mohli produkovať hráčov na najvyššej basketbalovej úrovni,“ zamyslel sa chorvátsky kormidelník.

Zaujímavé dojmy zanechalo v Rudežovi pôsobenie v Žiline: „Musím pochváliť veľký entuziazmus prezidenta klubu Ondreja Čuraja a tiež trénerov, ktorí tam pracujú. Musím však verejne povedať, že som v šoku, že si klub s 250 deťmi musí platiť haly. Za tie peniaze môžu mať profesionálneho trénera, ktorý by pomohol pri výchove hráčov.“ Reprezentačný tréner sa zastavil aj v Považskej Bystrici, kde pôsobí jeho asistent Peter Torda: „Považská Bystrica je jedným z kľúčových klubov, ktoré produkujú hráčov do ligy či do univerzitných celkov v USA. V čele s trénerom Tordom robia svoju prácu dobre. Samozrejme, aj tu sú nedostatky, najmä v kategórii ‚U14‘. Obrovským deficitom je nielen tu výška hráčov. Chýbajú nám centimetre, chýbajú pivoti. Sú tu však atletické tipy, ktoré sú schopné hrať moderný a atletický basketbal. Zázrak je, že basketbal sa hrá na takejto úrovni v meste, kde nemá jeho podporu, potom je aj ťažké získať deti pre tento šport. Je zázrak, že klub má dvoch profesionálnych trénerov, ktorí sa venujú iba mládeži. Bez nich to nejde. Taktiež je super, že hlavný sponzor je nadšencom, ktorý žije pre basketbal. Veľa klubov šetrí na tréneroch, aby zaplatili drahého cudzinca, ktorí nemajú dobrú kvalitu (možno s výnimkou štyroch hráčov v celej lige), čo je na škodu. Považská môže byť hrdá na svoj mládežnícky program. Taktiež aj Levice, ktoré môžu byť príkladom ostatným ligovým klubom, keďže investujú do svojich trénerov a chcú zlepšiť prácu s mládežou. Prebrali sme spolu mikrocykly, polročný či ročný plán. Takto môžeme hovoriť o dokonalej metodike na kratšie i dlhšie obdobie. Nesmieme mať ružové okuliare, zaostávame už v kategóriách ‚U14‘ a vyššie, preto nemôžeme očakávať, že u mužov budú títo hráči úspešnejší. Pokiaľ nebude mať mládežnícky basketbal silu, nebude ju mať ani mužský.“

Čo je vlastne obsahovou náplňou tohto dlhodobého projektu? „ Je to záloha do budúcnosti, cítim totiž povinnosť pomôcť trénerom a klubom v správnej metodike. Kľúčoví sú totiž tréneri mládeži, ktorí si pýtali pomoc, chcú sa vzdelávať a pomáhať hráčom, aby boli technicky a takticky vyspelejší,“ odpovedal Rudež.

For privacy reasons Vimeo needs your permission to be loaded. For more details, please see our ZÁSADY OCHRANY OSOBNÝCH ÚDAJOV.
Súhlasím

Autor: Michal Duchovič

Foto: archív ŠBK Junior Levice