Prievidza bola dejiskom prvého predreprezentačného kempu pre kategóriu „U14“ a „U15“. O akcii, ktorá bola pod hlavičkou Slovenskej basketbalovej asociácie, sme sa rozprávali s reprezentačným trénerom mužov Ivanom Rudežom.

Premiérovej akcie sa zúčastnili hráči narodení v roku 2003 a 2004. Ako sa Rudež vyjadril v nedávnom článku, cieľom tejto akcie bolo vybrať najlepších hráčov z celého Slovenska v rámci tejto vekovej kategórie. „Bol to skvelý kemp, chalani to zobrali seriózne a zároveň si to aj užili. SBA rozumie dôležitosti rozvoja mládežníckych kategórií. Všetci hráči ukázali vysoký level zasvätenia a entuziazmu k basketbalu. Bolo však tiež vidieť rozdiel v technických zručnostiach a znalostiach,“ uviedol na úvod reprezentačný kouč.

V rámci štvordňového kempu sa predstavila v Prievidzi dvadsiatka hráčov, ktorú čakali náročné tréningy, ale aj patričná regenerácia a opatera. „Hráčov sme testovali v atletických zručnostiach (obratnosť, rýchlosť, sila a ostatné činnosti dôležité pre basketbal) a basketbalové zručnosti (streľba, prihrávanie, dribling, čítanie hry, IQ v obrane a znalosť). Tiež sme sa chceli podieľať na ich napredovaní a dať im rady do novej sezóny. Tiež sme sa venovali im mentálnym schopnostiam,“ načrtol Rudež náplň kempu.

Okrem Rudeža boli hráčom k dispozícii ústredný tréner mládež Richard Kamenský, ústredný tréner František Rón a reprezentačný kouč kategórie „U16“ Martin Blaho. „Všetci profesionálni tréneri, ktorých SBA podporuje, boli tu. Majú totiž zodpovednosť, aby sa metodika práce v kategórii ‚U14‚ aplikovala dobre pre klubov.“

Aký výsledok vyplynul z celého kempu? „Výsledkom bolo to, že sme otestovali a ohodnotili prvú skupinu hráčov, ktorí môžu byť súčasťou reprezentácie do 16 rokov. Takýchto kempov bude viac. Ďalším krokom je pokračovanie komunikácie s klubmi. Ako príklad uvediem hráčov z Abovie Košice, sú to skvelí chalani, dobre pracujú, ale ich level zručnosti je ďaleko pod schopnosťami ich generácie. Majú veľa zlých návykov. Chceme vidieť progres. Niektorí chalani sú zase zruční, ale majú problém v atletickej oblasti, nepracujú na svojom tele. Preto sa chceme postarať o kompletný rozvoj hráčov, ktorí budú súčasťou reprezentácie do 16 a 18 rokov,“ zhodnotil Rudež ciele kempu.

SBA sa postupne zameriava na cieľavedomú prácu s najnižšími kategóriami, ktoré by sa v budúcnosti mali postarať o dobrý základ reprezentačných tímov. „Tento krok je kľúčový pre budúcnosť slovenského basketbalu. Ak sa teraz implementuje jedinečný systém a metodika práce v kategóriách ‚U12‘, ‚U14‘, ‚U16‘ s trénermi, ktorí sa tomu budú správne venovať, tak výsledok môže prísť už o tri roky,“ dodal na záver chorvátsky kouč.

Autor: Michal Duchovič

Foto: archív IR