Športová hala Sokolovňa v Seredi bola v termíne od 14. do 16. januára dejiskom prvého kempu SBA pre dievčatá do 14 a 15 rokov. Pod vedením ústredného trénera mládeže SBA Richarda Kamenského a jeho asistenta Martina Bosého privítali počas troch dní dvadsiatku hráčok zo západu.

Ide o nový projekt SBA na podporu mládežníckeho basketbalu. Hlavným cieľom týchto kempov je stretávanie sa skúsenejších hráčok a vyrovnanejšími spoločnými tréningami a cvičeniami zdokonaľovať ich schopnosti a zručnosti. Táto konfrontácia zároveň umožňuje trénerom vidieť, ako a v čom sa hráčky zlepšujú a napredujú. „Tým, že podľa počtu družstiev a hráčok sme Slovensko pomyselne rozdelili na Západ a Východ, sa tohto kempu zúčastnili dievčatá Nového Mesta nad Váhom, Starej Turej, Nitry, Serede, Banskej Bystrice, Zvolena, Piešťan a Trnavy,“ prezradil ústredný tréner mládeže SBA Richard Kamenský.

Počas troch dní dostali nominované hráčky zabrať, o čom svedčí aj ich tréningový program. „Na programe boli štyri dvojhodinové tréningové jednotky, ktoré boli zamerané najmä na zdokonaľovanie herných činností jednotlivca. Pracovali sme na zlepšení ovládania lopty, techniky prihrávania pod tlakom, odstavovania, hry 1 na 1 a spacingu. Každý tréning končil hrou 3 na 3. Každá tréningová jednotka začínala samozrejme dôkladným zahriatím, rozcvičením, cvičeniami na prevenciu proti zraneniam a dynamickým strečingom. Na konci sme sa venovali kompenzačným, regeneračným cvičeniam a cvičeniam na posilnenie kolektívu,“ pokračoval v hodnotení kempu Kamenský.

Pozitívne hodnotili kemp aj samotné hráčky. „Keď mi prišla pozvánka na tento kemp, mala som zmiešané pocity. Obávala som sa, že sa mi nebude dariť. Zároveň som ale bola šťastná, že si môžem zatrénovať s inými babami z iných družstiev. Kemp som si predstavovala tak, že tam budeme trénovať a získavať rady od skúsených trénerov. Bolo to presne tak, ako som si myslela. Užila som si to a veľmi rada by som sa zúčastnila čo najviac takýchto kempov,“ uviedla Ema Nagyová z klubu BK ŠKP 08 Banská Bystrica.

Spokojná bola aj basketbalistka MBK Stará Turá Tereza Vandlíková: „Kemp sa mi veľmi páčil, pretože som tam bližšie spoznala baby, ktoré som poznala iba zo zápasov. Čakala som, že budú náročnejšie tréningy, ale dalo sa to zvládnuť. Som rada, že som tam bola, nabudúce by kemp mohol trvať viacej dní.“

„Po pravde som ani nerozmýšľala, aké technické cvičenia na kempe budeme praktizovať. Jediné, čo som trochu očakávala, boli kondičné cvičenia. Bola som milo prekvapená, čo sa týka tréningov a trénerov. Bolo vidieť, že sa nám snažili pobyt spríjemniť a zároveň odovzdať svoje skúsenosti. Príjemne ma prekvapil aj záujem o zdravie jednotlivých hráčok, na čo sa kládol veľký dôraz. Na tréningoch bol cítiť záujem každej hračky o preukázanie svojich schopností, no zároveň aj motivácia trénerov pomocou rozhovorov a prejavov. Mala som možnosť spoznať hračky iných tímov nielen ako súper a protivník, ale aj ako spoluhráčka. Možnosť otestovať si svoje schopnosti s vyrovnanejším súperom, či už v obrane, útoku alebo herných situáciách. Žiadna hráčka nebola podceňovaná a spochybnená zo strany trénerov, každej z nás venovali svoju námahu a pozornosť,“ dodala k hodnoteniu kempu hráčka BKM Junior UKF Nitra Tereza Brázdilová.

Prvé kemp tak majú basketbalistky zo západnej časti Slovenska za sebou, ďalší diel je na programe na začiatku marca. V termíne od 4. do 6. marca sa podobné stretnutie uskutoční v Košiciach, Kamenskému bude asistovať Zuzana Bednáriková. „Prvý kemp v Seredi splnil všetky očakávania nás trénerov a verím, že aj hráčok. Veľmi dobré by bolo, ak by sme sa takto mohli stretnúť aspoň dva-tri krát do roka. Dievčatá tak budú plynule prechádzať z kategórie do kategórie, od U14 cez U15 až do U16. Jediné, čo ma veľmi mrzí, že sa ani jedného tréningu nezúčastnili kluboví tréneri hráčok. Práve tu je priestor na pozorovanie svojich hráčok v konfrontácii s ďalšími rovesníčkami a prípadne možná jednotná metodika v niektorých činnostiach, neskôr by mala byť jednotná pri všetkých činnostiach,“ dodal na záver hodnotenia Kamenský.

Kempu v Seredi sa zúčastnili:

Mikudíková Katarína, Pomajbová Martina, Paulovičová Žofia (BK Nové Mesto nad Váhom), Vandlíková Tereza (MBK Stará Turá), Brázdilová Tereza, Gažiová Rebeka, Svoradová Adriana (BKM Junior UKF Nitra), Malovcová Paulína, Užovičová Liana, Dudonová Nina (BK Lokomotíva Sereď), Kollárová Dominika, Nagyová Ema, Droppová Emma (BK ŠKP 08 Banská Bystrica), Gavláková Nina, Lojová Lenka, Sabina Pučíková (BK AŠK Slávia Trnava), Rausová Federika, Janštová Nina (BK ZŠ Zvolen), Kubalová Emma, Štrbová Andrea (Piešťanské Čajočky)

Autor: Michal Duchovič

Foto: Archív RK