Po dvanásty raz sa basketbalistky Slovenska predstavia medzi najlepšími družstvami starého kontinentu na európskom šampionáte. Postup si vybojovali prvenstvom v kvalifikačnej H-skupine, keď za sebou nechali Maďarsko a Holandsko. Teraz, na šampionáte, ktorý od 17. do 27. júna hostí Španielsko spoločne s Francúzskom, ich však čakajú celkom nové a ešte ťažšie výzvy, vrátane úradujúcich majsteriek Európy. My sme sa detailnejšie pozreli na systém turnaja, súperky i šance našej reprezentácie.
- ČO JE V HRE?
Keďže ide o 38. európsky šampionát v basketbale žien, v hre je, pochopiteľne, predovšetkým titul majsteriek Európy a tri medailové kolekcie. Okrem toho však Eurobasket 2021 slúži aj ako európska kvalifikácia svetového šampionátu, ktorý sa na budúci rok od 22. septembra do 1. októbra uskutoční v Austrálii. Z Eurobasketu sa naň kvalifikuje šesť najlepších kolektívov.
Slovensko v ére samostatnosti dosiaľ štartovalo na jedenástich ME: hneď na úvod v roku 1993 bolo bronzové, o štyri roky neskôr dokonca strieborné. Na MS sa Slovenky predstavili dvakrát, v rokoch 1994 (5. miesto) a 1998 (8. miesto), na OH raz, v roku 2000 v Sydney (7. miesto).
Ak načrieme ešte ďalej do histórie, Československo štartovalo na ME dvadsaťdvakrát, pričom získalo sedem strieborných a osem bronzových medailí. Na MS sa predstavilo osemkrát: dvakrát bolo strieborné a štyrikrát bronzové. Pod štyrmi kruhmi hralo trikrát, na medailu však nedosiahlo.
- AKÝ JE POSTUPOVÝ KĽÚČ?
Z každej zo štyroch základných skupín postúpia najlepšie družstvá priamo do štvrťfinále. Tímy zoradené na druhej a tretej priečke čaká kvalifikácia do štvrťfinále. Tá sa hrá na jeden zápas, pričom platí, že druhé družstvo našej A-skupiny narazí na tretie z B-skupiny, ktorá sa hrá rovnako vo Valencii. A tretí tím A-skupiny zas vyzve druhý z B-skupiny. Rovnako si zmerajú sily celky zo skupín C a D, ktoré sa hrajú vo francúzskom Štrasburgu.
Víťazky tejto „kvalifikácie“ budú pokračovať vo štvrťfinále. Pre zdolané sa ME skončia. Pre úplnosť dodávame, že posledná priečka v základnej skupine znamená koniec účinkovania na šampionáte v najkratšom možnom čase.
Zápasy o konečné umiestnenie (vrátane finále či duelu o bronz) sa budú týkať iba osmičky najlepších družstiev.
- KTO NÁM STOJÍ V CESTE?
V A-skupine budeme čeliť top favoritkám, ktorými sú domáce reprezentantky. Španielky triumfovali v rokoch 2017 i 2019 (predtým aj v rokoch 2013 a 1993), boli bronzové na svetovom šampionáte 2018, strieborné na olympiáde v roku 2016… Čokoľvek iné ako ich prvenstvo v základnej skupine a následný útok na medailové pozície by bolo prekvapením.
Švédsko a Bielorusko patria medzi súperov z „nižšej hmotnostnej kategórie“, obe krajiny si dosiaľ pripísali sedem účastí, pričom Švédsko zatiaľ na cenné kovy nedosiahlo, Bielorusko bolo bronzové pred štrnástimi rokmi. Podceňovať však nemožno žiadnu reprezentáciu, ktorá si vybojovala účasť na Eurobaskete 2021. Ako podotkol aj slovenský tréner Juraj Suja, treba mať na pamäti, že na záverečnom turnaji chýbajú aj také basketbalové krajiny, ako Poľsko, Maďarsko, Litva, či Lotyšsko, čo len potvrdzuje silu družstiev, ktoré sa na šampionát prebojovali.
- AKÉ SÚ NAŠE ŠANCE?
Ťažko odhadnúť vopred. Značnou stratou je absencia kapitánky a trojnásobnej najlepšej basketbalistky Slovenska Barbory Bálintovej, ktorú vyradil postcovidový syndróm a tiež jej zranenej spoluhráčky z euroligovej poľskej Gdyne Angeliky Slamovej. V čase, keď vznikal tento text, nebolo isté, či bude môcť nastúpiť najskúsenejšia z nášho výberu Anna Jurčenková… S týmito oporami by slovenská reprezentácia bola celkom isto silnejšia a nebezpečnejšia.
Napriek tomu, dievčatá sa túžia pobiť o priečky zaručujúce postup zo základnej skupiny. Ak by sa im to podarilo, v tzv. kvalifikačnom kole by narazili na súperky z B-skupiny. V tej štartujú Čierna Hora, Grécko, Srbsko a Taliansko.
- KTO ZABOJUJE ZA SLOVENSKO?
Na šampionát do Valencie odcestovalo v pondelok štrnásť basketbalistiek. Tréner Juraj Suja s asistentom Petrom Jankovičom plánujú oznámiť konečnú dvanásťčlennú nomináciu až v stredu. Isté je zatiaľ len to, že novou kapitánkou bude krídelníčka Sabína Oroszová, pôsobiaca v talianskom Sesto San Giovanni.
Ako sme spomenuli, do Španielska z viedenského letiska odletela výprava so štrnástkou hráčok: Nikola Dudášová (Pécs/Maď.), Michaela Fekete (Sassari/Tal.), Alexandra Hašková (Piešťany), Ivana Jakubcová (Lucca/Tal.), Anna Jurčenková (Young Angels Košice), Nikola Kováčiková (University of Pennsylvania/USA), Natália Martišková (Piešťany), Alica Moravčíková (Heidelberg/Nem.), Sabína Oroszová (San Giovanni/Tal.), Tereza Páleníková (Piešťany) Miroslava Praženicová (Ružomberok), Veronika Remenárová (KP Brno/ČR), Timea Sujová (Šamorín), Radka Stašová (Ružomberok). Realizačný tím tvoria tréner Juraj Suja, asistent Peter Jankovič, manažér Tomáš Horký, lekár Ján Meszároš, fyzioterapeutka Alžbeta Dutková a masér Marián Vlkovič.
- KEDY A KDE SA HRÁ?
Prvý zápas odohrajú Slovenky vo štvrtok 17. júna, keď už od 12:00 budú čeliť Švédkam. V piatok o 18:00 ich čaká súboj s Bieloruskom. A napokon, v nedeľu od 21:00 si zmerajú sily s favorizovanými domácimi Španielkami. Dejiskom skupín A a B je španielska Valencia a tamojšia aréna Pavelló Municipal Font de Sant Lluís. V nej turnaj aj vyvrcholí 27. júna finálovým súbojom.
Vo francúzskom Štrasburgu sa hrajú skupiny C a D, postupujúce celky tam absolvujú aj kvalifikačné kolo a štvrťfinále. Semifinálové dianie sa však už kompletne presunie do Valencie.
Pre úplnosť dodajme, že v C-skupine štartujú Belgicko, Bosna a Hercegovina, Slovinsko a Turecko, v D-skupine Česká republika, Chorvátsko, Francúzsko a Rusko.
- UVIDÍME ZÁPASY V PRIAMOM PRENOSE?
Hoci značný priestor na televíznych obrazovkách dostáva v týchto dňoch európsky šampionát vo futbale, výbornou správou je, že verejnoprávna RTVS sa k basketbalu nezachovala macošsky. Práve naopak, divákom ponúkne priame prenosy z vystúpení našich dievčat. Takže vo štvrtok napoludnie treba prepnúť na Dvojku, v piatok večer na Trojku a v nedeľu večer znova na Dvojku.
Držme našim reprezentantkám na šampionáte palce!