Z mládežníckych reprezentácií Slovenska sa ako posledný predstaví na FIBA European Challengeri v Sofii výber do 16 rokov. V bulharskej Sofii na nich od 16. do 21. augusta čakajú minimálne štyri zápasy.

Hlavné mesto Bulharska je podobne ako Levice dejiskom dvoch skupín vo svojej vekovej kategórii. Na našich basketbalistov čaká v E-skupine postupne Gruzínsko, Maďarsko a Cyprus. V D-skupine si zahrá Ukrajina, Švajčiarsko a Portugalsko.

Slovenskí basketbalisti pod vedením trénera Petra Sestrienku majú za sebou viac ako mesačné sústredenie, počas ktorého odohrali celkovo 10 prípravných duelov. V troch prípadoch sa podarilo zvíťaziť – s Rakúskom 96:65 a 86:71 a raz s Českom 78:73. Sedemkrát bol súper nad ich sily – Slovinsko 57:86 a 62:91), Česko (63:69, 77:81 a 58:73) a Maďarsko (62:77 a 62:78).

„Snažili sme sa hráčom vytvoriť čo možno najlepšie podmienky na prípravu, v ktorej sme odohrali 10 prípravných zápasov. Vyvrcholením prípravy boli zápasy s Českom v Prievidzi, ktoré nám pomohli určiť finálnu nomináciu na Challenger. Za pozitívne považujeme hlavne víťazstvo v poslednom zápase nad reprezentáciou Česka, kde sa hráči prezentovali kultivovaným výkonom. Mrzí ma, že v prípravných zápasoch sme neboli kompletní, pretože niektorí hráči neboli zdravotne v poriadku. Každý zápas nám odhalil schopnosti a možnosti hráčov. Ale pozitívom je, že po dlhšej basketbalovej pauze mali hráči aj v príprave možnosť sa konfrontovať na medzinárodnej úrovni. Vážime si najmä možnosť prípravných zápasov s reprezentáciou Slovinska, ktorá patrí k európskej špičke. Verím, že po týchto zápasoch je každému hráčovi jasné, kde je a kam sa uberá európsky basketbal,“ zhodnotil Sestrienka prípravu a prípravné zápasy

Vo finálnej nominácii majú najvýraznejšie zastúpenie hráči Interu Bratislava (4 basketbalisti) a rovnako MBA Prievidza (4 basketbalisti). Do výberu sa dostali aj hráči z ŠBK Junior Levice, BK Lokomotíva Sereď a BKM Iskra Svit.

„Z hľadiska realizačného tímu budú nároky na hráčov neustále vysoké. Ambície by mali mať hlavne hráči, ktorí by mali svojimi schopnosťami a charakterom dosahovať ciele, ktoré sú im stanovené. Našou úlohou je pripraviť družstvo na každý zápas tak, aby každý z nás vykonal pre víťazstvo maximum,“ uviedol reprezentačný tréner Slovenska na margo ambícií na Challengeri.

 

Program Slovenska na FIBA U16 European Challengeri v Sofii:

  1. augusta o 19.00 h: Gruzínsko – Slovenko

štatistický prenos, video prenos

  1. augusta o 19.00 h: Slovensko – Maďarsko

štatistický prenos, video prenos

  1. augusta o 16.00 h: Cyprus – Slovensko

štatistický prenos, video prenos

  1. a 21. augusta: zápasy o umiestnenie

 

Nominácia Slovenska na FIBA European Challenger:

hráči: Richard Ondruš, Róbert Hudec, Martin Pospíšil, Daniel Koller (všetci Inter Bratislava), Adam Králik, Marek Simonides, Martin Chlupis, Radoslav Teličák (všetci MBA Prievidza), Peter Kováčik (ŠBK Junior Levice), Ľubomír Urban, Maroš Šimko (obaja BK Lokomotíva Sereď), Július Matušek (BKM Iskra Svit)

realizačný tím: Peter Sestrienka – hlavný tréner, Martin Blaho – asistent trénera, Ľubomír Urban – vedúci družstva, Róbert Fabíny – masér

Foto: Ladislav Szibilla