Slovenskí basketbalisti do 18 rokov zaznamenali na FIBA European Challengeri prvú prehru, na záver skupinovej fázy podľahli Švajčiarsku 85:94. Nič to však nezmenilo na tom, že s bilanciou 2 víťazstiev a 1 prehry vyhrali E-skupiny. Po dni voľna pokračuje turnaj zápasmi o umiestnenie, zverenci trénera Karola Wimmera nastúpia v sobotu 7. augusta o 21.00 h na semifinálový duel s Maďarskom.

Slovákom vyšiel vstup aj do tretieho vystúpenia na Challengeri, rýchlo sa ujali vedenia nad Švajčiarskom. Keďže oba tímy už mali pred zápasom jasno v tom, na akom mieste sa umiestnia v skupine, tak sa nehralo tak takticky zviazane. Naši basketbalisti mali mierne navrch, súper však bojoval a po prvej štvrtine svietilo na tabuli priaznivé skóre 24:20. V druhej časti pokračovali obaja tréneri v tom, že dávali vyvážený priestor všetkým hráčom z rotácie. Viac z hry malo tentoraz Švajčiarsko, ktoré sa aj dostalo do vedenia. Nič na tom nezmenil ani produktívny Malovec, na prestávku sa išlo za stavu 39:43.

Slováci začali aktívnejšie na úvod tretej štvrtiny, o body sa staral hlavne Malovec. Potom však prišli diery v obrane, nedôslednosť, zastavila sa ofenzívna produkcia a Švajčiarsko to všetko nekompromisne trestalo. Z vyrovnaného zápasu bolo zrazu približne 20-bodové manko, do záverečnej časti sa išlo za stavu 56:74. V štvrtej štvrtine sa ešte naši basketbalisti pokúšali zmeniť priebeh duelu, ale súper mal už zápas jasne vo svojich rukách.

FIBA U18 European Challenger – E-skupina:

Slovensko – Švajčiarsko 85:94 (24:20, 15:23, 17:31, 29:20)

Slovensko: Malovec 30, Novák 21, M. Koller 7, Borodovčák 4, Solčanský 2 (D. Koller 12, Randuška 7, Boros 2, Minarovjech, Misal a Zlocha 0)

Švajčiarsko: Niederhäuser 15, Spadone 14, Dell’Acqua 11, Martinez 10, Vuckovic 5 (Isotta 14, Lacroix 8, Barman 7, Ali 6, Bernardinello a Dassin po 2, Elkazevic 0)

TH: 12/7 – 29/19, Fauly: 23 – 18, Trojky: 12 – 5, Rozhodovali: Putenko (Rus.), Tóthová (Maď.), Bogdanescu (Rum.), 150 divákov.

Povedali po zápase:

Karol Wimmer, tréner Slovenska: „V prvom rade patrí ospravedlnenie všetkým, ktorí si zaplatili 5 euro. Prejavila sa naša mentalita, ktorá sa ukázala v plnej nahote. Po dvoch, dajme tomu dobrých výkonoch, prišiel výbuch. Nie je tu ani moc čo hodnotiť, je to čisto o nejakom prístupe a postoji k tomu, čo robíme. Tu sme na celej čiare vybuchli.“