Basketbalistky Slovenska dnes vybojovali prvú výhru v kvalifikácii ME 2023.

Po tesnej prehre s Talianskom (66:69) nastúpili vo Fribourgu proti domácej reprezentácii Švajčiarska, ktorú zdolali 65:50.

Líderkami tímu boli 16-bodová Ivana Jakubcová a 14-bodová Barbora Bálintová.

Kvalifikácia ME 2023 pokračuje až o rok stretnutiami s Luxemburskom (24. novembra 2022) a Talianskom (27. novembra 2022).

Kvalifikácia ME 2023 – H-skupina

Švajčiarsko – Slovensko 50:65 (26:28)
Najviac bodov Švajčiarska: Herminjardová 29, Rugová 7, Forová 6 – zostava a body Slovenska: Jakubcová 16, Bálintová 14, Oroszová a Praženicová po 7, Dudášová 2 (Hruščáková 10, Martišková 5, Remenárová 4, Moravčíková 0).
TH: 13/4 – 16/14, fauly: 16 – 16, trojky: 6 – 5, štvrtiny: 14:16, 12:12, 11:18, 13:19. Rozhodovali: Tóthová (Maď.), Čavarová (Bos. a Herc.), Smiljaničová (Srb.).

Z oboch strán to bol dosť nevýrazný začiatok, prvé body stretnutia zaznamenala Bálintová až na konci druhej minúty. Slovenky boli od úvodu kvalitatívnejšie lepšie, ale herne sa trápili. Dokumentoval to fakt, že nevedeli vôbec zastaviť Herminjardovú a tiež bodovým úsekom 0:10, ktorým sa Švajčiarsko dostalo do vedenia.

Po oddychovom čase sa bodovo chytila Jakubcová, pre svoj tím vybojovala vedenie 16:14 po prvej štvrtine. Slovenské trápenie pokračovalo aj v druhej časti, Švajčiarky sa totiž neustále držali na dostrel, Herminjardová bola neustále bodovo na nezastavenie. Domáca Rugová upravila s klaksónom na 26:28 z pohľadu Švajčiarska.

Polčasová prestávka bola pre Slovenky očividne prospešná, do druhého polčasu vstúpili 9 bodmi v rade a razom bolo ich vedenie dvojciferné. Domácim basketbalistkám sa opäť podarilo z manka mierne stiahnuť, ale rozdiel v kvalite bol čoraz viac viditeľný.

Zo slovenského pohľadu svietil po troch štvrtinách na tabuli stav 46:37. Švajčiarsko zaznamenalo v úvode štvrtej 10-minútovky 5 bodov za sebou, ale Slovenky už žiadnu výraznejšiu drámu nechceli pripustiť.

Svoj náskok opäť dostali do dvojcifernej hodnoty a bez výraznejších problémov si ho ustrážili až do samotného záveru.

Juraj Suja, tréner Slovenska: „Som rád, že sa nám podarilo vyhrať tento zápas dvojciferným rozdielom. Rozdiel na konci bol trochu vyšší, ale na základe priebehu zápasu a húževnatosti domáceho tímu, možno aj niekoľkých šťastných striel, ktoré premenili, je tento výsledok pre nás fajn. Baby hrali druhý polčas fajn, v prvom to nebolo z našej strany dobré. V útoku sme mali veľa nedisciplinova­nosti, krížom-krážom sme behali, proste nemali sme žiadnu štruktúru. To nás stálo v prvom polčase lepšiu pozíciu. Plus sme nedokázali zatvoriť Herminjardovú, ktorá nám dala v prvom polčase 22 bodov. V druhom polčase to už bolo okej, našiel sa človek, ktorý ju odrezal od lopty a bolo to oveľa lepšie.“

Ivana Jakubcová, hráčka Slovenska: „Prvý polčas sme sa útočne veľmi trápili, nehrali sme náš útok. Hrali sme skôr individuálne, potrebovali sme sa ako tím zomknúť. Cez polčas sme si povedali niektoré veci, ktoré sme v druhom polčase dodržali. To sa potom odzrkadlilo na našom výkone.“