Slovenskí basketbalisti do 18 rokov vstúpili do domáceho FIBA European Challengeru v Leviciach výhrou 79:73 nad Ukrajinou. V utorok 4. augusta čaká zverencov trénera Karola Wimmera opäť o 18.00 h ďalší zápas, súperom bude tentoraz Rumunsko.

Úvodný duel Slovákov na Challengeri sa začal správnym spôsobom. Fyzicky zdatnejšiemu súperovi odskočili 11 bodmi v rade, hlavné slovo mala v našom drese dvojica Malovec a Rančík. Keď sa k vedeniu pridala aj dobrá defenzíva, tak svietilo po prvej štvrtine na tabuli priaznivé skóre – 28:16. V druhej časti sa karta otočila, v tejto fáze mali navrch basketbalisti Ukrajiny. Ofenzívnym uragánom nielenže zmazali manko, ale sa aj dostali do vedenia. V koncovke sa dostali k slovu aj Slováci, no na polčasovú prestávku išli za nepriaznivého stavu 37:42.

Nášmu kolektívu sa nepodaril vstup do tretej štvrtiny, súperovi dovolili odskočiť aj na dvojciferný počet bodov. Prišlo však pritlačenie v obrane, lepšia ofenzíva a postupne ožívala šanca na obrat. Pred záverečnou 10-minútovkou to bolo napokon len o štyri body – 58:62. Slovenský obrat pokračoval, Malovec dokonca dostal z čiary trestných hodov svoj tím po dlhom čase do vedenia. V koncovke rozhodovala každá lopta a bod, Borodovčák 77 sekúnd pred koncom upravoval trojkou na 75:73. Slováci v rozhodujúcich okamihoch urobili správne rozhodnutia, čo ich nasmerovalo k víťaznému vstupu do turnaja.

FIBA U18 European Challenger – E-skupina:

Ukrajina – Slovensko 73:79 (16:28, 26:9, 20:21, 11:21)

Ukrajina: Brinjuk 20, Koldomasov 17, Bezima 6, Batalskij a Karasov po 2 (Šimanskij 11, Čornohrickij 8, Zajcev 3, Skutjelnik a Tokovenko po 2, Djatlov 0)

Slovensko: Malovec 23, Novák 16, Borodovčák 7, M. Koller 6, Solčanský 0 (Randuška 13, Rančík 12, Minarovjech 2, Boros a D. Koller 0)

TH: 29/14 – 25/12, Fauly: 22 – 28, Trojky: 3 – 11, Rozhodovali: Jankowski (Poľ.), Tóthová (Maď.), Bogdanescu (Rum.), 100 divákov.

Povedali po zápase:

Karol Wimmer, tréner Slovenska: „Bol to zápas taký hore-dole. Som rád, že sme ho dotiahli do víťazného konca. Je to prvý krok. Dúfam, že v ďalších zápasoch dokážeme výkony vystupňovať a potvrdiť toto víťazstvo. V koncovke rozhodla možno väčšia vôľa po víťazstve. Myslím si, že chlapci to takticky dobre zvládli. Sú to celkom skúsení harcovníci, prejavilo sa to a sme radi, že to takto dopadlo.“

Matúš Malovec, hráč Slovenska: „Chceli sme hlavne úspešne vstúpiť do tohto duelu, čo sa nám aj podarilo. Neskôr sme trochu zaspali, ale ukázali sme našu slovenskú bojovnosť a dokázali sme sa do toho dostať. Dotiahli sme to napokon do víťazného konca.“

Foto: Lukáš Mandrák/Fiba.basketball