Basketbalistky Slovenska do 16 rokov zostali na domácom FIBA European Challengeri v Piešťanoch jediným družstvom, ktoré ešte neokúsilo chuť prehry. Vo štvrtom vystúpení v D-skupine zdolali doterajšieho suveréna z Izraelu 61:44. Záverečné vystúpenie zvereniek Petra Jankoviča je na programe v pondelok o 20.00 h proti Švajčiarsku, ktoré bude zároveň stretnutím o prvé miesto na turnaji.

Zápas o priebežné prvé miesto v skupine začal vo veľkom nasadení a v búrlivej atmosfére. Našim basketbalistkám patrili úvodné minúty, príkladnou defenzívou nepúšťali súpera takmer k žiadnym bodom. V 6. minúte preto viedli už dvojciferným rozdielom – 15:4. Slovenky pokračovali na pozitívnej vlne, dobrá produktivita v útoku a solídna obrana im po prvej štvrtine priniesla stav 24:9. Koniec prvej a druhej časti sa ukázal ako dôležitý, 12 slovenských bodov v rade znamenal viac ako 20-bodové vedenie v zápase. Izrael skúšal zmeniť negatívny vývoj duelu, ale prvý polčas bol v réžii zvereniek trénera Petra Jankoviča. Na polčasovú prestávku odchádzali za stavu 41:18.

Na začiatku druhého polčasu vybehol Izrael prirodzene aktívnejšie, ale slovenské basketbalistky ustáli nápor súperiek a udržiavali si svoje vysoké vedenie. Na každý izraelský tlak prichádzala z našej strany adekvátna odpoveď. Kolektívnym výkonom postupne kráčali za štvrtou výhrou na Challengeri, po troch štvrtinách vyhrávali 53:33. Záverečná časť už žiadnu drámu nepriniesla, Slovenky si bezpečne kontrolovali cestu za mimoriadne dôležitým víťazstvom, vďaka ktorému zostali v hre o celkový triumf na podujatí. O všetkom sa tak rozhodne v poslednom stretnutí Challengeru v Piešťanoch.

FIBA U16 European Challenger – D-skupina:

Izrael – Slovensko 44:61 (9:24, 9:17, 15:12, 11:8)

Izrael: Nahumová 5, Bitanová, Elbazová a Eshelová po 4, Levyová 0 (Ravivová 9, Kahalonová 7, Weintraubová 6, Kabadová 3, Gillová 2, Fellerová 0)

Slovensko: Szmereková 14, Chovaníková 11, Taušová 9, Tomajková 6, Valová 2 (Šedivá 9, Nigutová 5, Jakabová 3, da Cruz 2, Podhradská 0)

TH: 10/4 – 38/21, Fauly: 28 – 15, Trojky: 2 – 2, Rozhodovali: Čavarová (Bos. a Herc.), Meszáros (Maď.), Bayramli (Azer.), 150 divákov.

Povedali po zápase:

Peter Jankovič, tréner Slovenska: „Tak, ako sme vstúpili koncentrovane do tohto zápasu, ja som baby ešte nevidel. Dali do toho fakt srdce, dali do toho ešte trochu hlavy a bolo veľmi vidieť, že chcú. Myslím si, že sa im to vyplatilo. Začali sme veľmi dobrou obranou, to čo sme sa dohodli, sme plnili a do toho sa zapojil aj útok v prvom polčase na naše pomery s vysokou percentuálnou úspešnosťou. Myslím si, že druhý polčas sme si odkontrolovali. Pri takejto vekovej kategórii ešte stále nie je 20 bodov úplná istota, ale zvládli sme to. Veľká vďaka dievčatám a gratulujem im k výbornému výkonu.“

Ema Szmereková, hráčka Slovenska: „Do tohto zápasu sme išli úplne a plne koncentrované. Povedali sme si, že ani tento zápas neprehráme a podarilo sa nám to.“