Basketbalisti Levíc sa po štyroch rokoch rozhodli pre zmenu na azda najcitlivejšom poste, keď sa rozlúčili s obľúbeným a úspešným slovinským koučom Teom Hojčom a angažovali 33-ročného Michala Madzina.

Michal Madzin patrí medzi najvýraznejšie slovenské trénerské nádeje svojej generácie. Nadanie i kvality dokazoval v predchádzajúcich troch sezónach ako hlavný tréner Iskry Svit. Podtatrancov doviedol v uplynulom ročníku k zisku bronzových medailí. Keďže sa lúči s klubom, v ktorom prežil nielen svoje trénerské začiatky, ale aj hráčsku kariéru, neprekvapuje, keď vraví: „Je to ešte ťažšie než sa zdá. Veď je to klub, v ktorom som prežil môj doterajší basketbalový život. Bolo to ťažké rozhodovanie sa.“

Aj keď Svit i Madzinov nový zamestnávateľ obsadili v minulej sezóne v najvyššej súťaži basketbalistov zhodne tretiu priečku, predsa len možno Patriotov považovať za ambicióznejší klub. Prejavili záujem o štart v nadnárodnom Alpsko-jadranskom pohári, kde patria medzi špičku. A na domácom fronte dobyli pozície, ktoré ich predurčujú k tomu, aby sa o nich hovorilo s rešpektom – vlani získali majstrovský titul, tento rok na jar triumfovali v Slovenskom pohári. Na mieste je teda otázka, aké méty postavilo vedenie pred nového lodivoda? „Momentálne sa v Leviciach troška mení filozofia. V prvom rade je dôležité postaviť káder. Uvidí sa aká bude sila ostatných účastníkov ligy, no cieľom je držať sa na pozíciách v hornej časti tabuľky,“ hľadá správne slová Michal Madzin.

Patrioti sa už stihli pochváliť aj hráčskou posilou, keď zo Spišskej Novej Vsi zlanárili pivota Viktora Juríčka. Tréner Madzin teda môže zatiaľ predstaviť kvarteto hráčov, s ktorými bude naisto spolupracovať: „Podpísané zmluvy majú Levice momentálne so štyrmi hráčmi, a to sú Šimon Krajčovič, Martin Bachan, Viktor Juríček a Boris Bojanovský. Sme v štádiu riešenia ďalších, ktorých budeme musieť získať, aby sme každý post mali obsadený, ako si predstavujeme.“ Keďže uvedený menoslov tvoria basketbalisti, ktorí sú spätí aj so slovenskou reprezentáciou, vyzvedáme, či angažovaním tuzemského kouča sleduje klub nejaký konkrétnejší zámer. „To asi nie je celkom otázka na mňa,“ vraví na rovinu Michal Madzin a pokračuje: „Nejaké spojenie v tom možno bude, ale na to by skôr vedelo odpovedať vedenie klubu, či to bol zámer, aby so slovenskými hráčmi pracoval slovenský tréner. V každom prípade verím, že naša spolupráca bude úspešná.“

Tlak na úspechy sa u Patriotov dá očakávať. Minimálne od verného, avšak náročného, publika. To si po ťažkých časoch, ktoré nasledovali po ukončení anabázy v českej NBL, užíva návrat klubu na výslnie. Práve s týmto návratom i so spomínanými úspechmi z posledného obdobia bolo spojené meno 38-ročného Tea Hojča. Nahradiť ho nebude ľahké, no Michal Madzin má na to akiste všetky predpoklady. S Patriotmi sa dohodol na trojročnej spolupráci.

(as)

 

LEVICE POD TAKTOVKOU TEA HOJČA

2015/16 – 5. miesto v SBL, štvrťfinalista Alpsko-jadranského pohára

2016/17 – 5. miesto v SBL, štvrťfinalista Alpsko-jadranského pohára

2017/18 – Majster SR, finalista Alpsko-jadranského pohára

2018/19 – 3. miesto v SBL, víťaz Slovenského pohára, štvrťfinalista Alpsko-jadranského pohára

 

V denníku Šport 5. júna 2019