Dve slovenské basketbalistky – Barbora Bálintová a Anna Jurčenková – sa mohli tešiť v pondelok z bronzových medailí v poľskej ženskej lige. Ich tím Arka Gdyňa (po poľsky sa píše Gdynia) vyhral tretí rozhodujúci zápas play-off o 3. miesto nad tímom 1KS Šleza Vroclav 65:60 a celú sériu 2:1. Úvodný duel o bronz Gdyňa – Vroclav sa skončil za stavu 71:52 a druhý zápas Vroclav – Gdyňa priniesol výsledok 74:57.

„Mám veľkú radosť, že sa sezóna pre mňa skončila takto ziskom medaily. Som veľmi spokojná,“zvestovala zo severu Poľska najlepšia basketbalistka Slovenska 2018 podľa ankety SBA Barbora Bálintová, pre ktorú to bol prvý zahraničný angažmán v jej kariére.

V záverečnom zápase sa Barbora ukázala vo vynikajúcom svetle, na víťazstve svojho tímu sa podieľala 26 bodmi (hrala takmer 37 minút). „Pripúšťam, že to bol môj najlepší výkon v celej sezóne. Nikdy predtým som za Gdyňu nenastrieľala 26 bodov. Podstatné však bolo, že sme vyhrali. Bola to čerešnička na našej torte,“tešila sa 24-ročná Košičanka a reprezentantka Slovenska, ktorá ešte nemá jasno, kde bude pokračovať vo svojej kariére. Potvrdila však, že v závere mája príde na zraz slovenskej reprezentácie do Ružomberka.

Pre Gdyňu je 3. miesto cenné aj preto, že do play-off vstúpila zo 4. pozície v konečnej tabuľke. Slovenská dirigentka hry Barbora Bálintová mala v závere sezóny výbornú formu, v prvom zápase o bronz dala 16 a v druhom 10 bodov, pričom celkove bola štvrtá najlepšia strelkyňa družstva s priemerom 10,4 bodu. A jedna z najvyťaženejších s priemerom 33 odohratých minút za zápas. Z kľúčového postu rozohrávačky sa „vypracovala“ aj k pocte najužitočnejšej hráčky (MVP) celého prímorského regiónu Poľska v najvyššej súťaži.

Aj tu treba doplniť, že k titulu v poľskej ženskej lige priviedol družstvo CCC Polkowice už druhý raz slovenský tréner Maroš Kováčik. V tíme 1KS Šleza Vroclav, ktoré skončilo na 4. mieste, odohrala celú sezónu ďalšia Slovenka Terézia Páleníková. Družstvo Energa Toruň, ktoré bolo druhé v tabuľke, ale v úvodnom štvrťfinálovom kole play-off stroskotalo na klube InvestinTheWest Enea Gorzów Wielkopolski (na zápasy 1:3), viedol slovenský tréner Štefan Svitek s takisto slovenským asistentom Richardom Leškom.            (tg)