Hodiny zostávajú, kým basketbalisti Slovenska vybehnú na palubovku levickej arény, aby sa postavili skúsenému výberu Belgicka pri svojej premiére v európskej kvalifikácii MS 2023. V nej ich oddnes do 3. júla čaká dovedna šesť stretnutí proti spomenutému Belgicku, nebezpečnému Lotyšsku a Srbsku, ktoré je skutočným basketbalovým gigantom, rozdelených do troch „okien“. Hoci úspechom je už samotný postup do „veľkej“ kvalifikácie, pre Slovákov to nemusí byť konečná zastávka.

Naša mužská reprezentácia dlhodobo pôsobila v B-divízii, no keď pred vyše desiatimi rokmi prišlo k zmene systému, hrali Slováci aj proti Srbsku, vtedy posilnenému o ikonického Miloša Teodosiča či NBA prevereného Nenada Krstiča, ale tiež proti silnému Izraelu. To už je dávno. Odvtedy sa náš národný tím nevedel vymotať z podpalubia. Vyšlo to až na jar, keď pod vedením chorvátskeho kouča Žana Tabaka postúpil do druhej fázy predkvalifikácie a z nej v lete, už pod taktovkou jeho nástupcu Olega Meleščenka, do „veľkej“ kvalifikácie. V nej ho žreb priradil k spomínaným Srbsku, Lotyšsku a Belgicku do základnej A-skupiny.

Slováci sú vôbec najnižšie postaveným družstvom podľa FIBA rankingu, ktorý sa predstaví v európskej časti. Patrí im 65. miesto. Pre porovnanie: Belgicko je na 38. Lotyšsko 27. a Srbsko po zbabranej olympijskej kvalifikácii „až“ na 6. priečke (lídrom je dlhodobo USA). Pre úplnosť dodajme, že v zóne FIBA Európa by postavenie vyzeralo nasledovne: 4. Srbsko, 15. Lotyšsko, 19. Belgicko, a 36. Slovensko. Slováci tú teda outsidermi, ale ako deklaroval aj tréner Meleščenko, nemienia sa uspokojiť s vedomím, že môžu len prekvapiť, či uspokojiť sa s tým, že neinkasovali veľký prídel. Prízvukuje, že šance pred každým zápasom sú päťdesiat na päťdesiat a rozhoduje koncentrácia, súhra a bojovnosť.

Na oko sa môže zdať, že Belgičania sú najhrateľnejší z našich súperov, čo v kontexte A-skupiny môže byť pravda, avšak veľmi relatívna, pretože hovoríme o zohratom, skúsenom a medzinárodne preverenom výbere, ktorý nechýbal na štyroch ostatných európskych šampionátoch. „Áno, majú skúsený tím a veľmi dobrí sú aj ako jednotlivci. Dobre strieľajú, vedia zahrať jeden na jedného a pôsobia suverénne. Záležať ale bude od toho, ako sa oni aj my vyrovnáme s otázkou zohratosti,“ povedal tréner Meleščenko a pokračoval: „Máme ale rovnaké podmienky, oni tiež nemali čas na prípravu a nevieme, ako sa s tým vyrovnajú. Ja sa však príliš nezaoberám Belgickom a tým, ako pristúpi k zápasu. Mňa ďaleko viac zaujíma, ako k zápasu pristúpime my. Čím viac budeme zohratí, hoci času je málo, a čím lepšie všetci pochopíme, čo presne chceme hrať, tým lepšie to bude vyzerať. Podstatná bude bojovnosť a súhra. Za krátky čas len inteligencia hráčov umožní, aby to bolo dobré.“

Zaujímavé je, že pri súčasnom kľúči na postup z prvej fázy kvalifikácie do druhej, ktorú si zahrá 24 tímov rozdelených do štyroch skupín a z nich dokopy 12 najlepších sa kvalifikuje na šampionát (na prelome augusta a septembra 2023 ho bude hostiť Indonézia, Japonsko a Filipíny) môže stačiť aj jediné víťazstvo. Skutočne, z ôsmich základných skupín označených A až H postupujú po tri najlepšie mužstvá. Príjemným bonusom je lepšia pozícia pri nasadzovaní do kvalifikácie ME 2025. To sú, samozrejme, skutočnosti, ktorých sú si vedomí aj naši basketbalisti, ale ako povedal najmladší z trinástich povolaných, ešte len 17-ročný Timotej Malovec, vôbec o nich nešpekulujú: „Kalkulovať je to posledné, čo by sme mali robiť. Musíme ísť do každého zápasu na sto percent a pobiť sa o čo najlepší výsledok.“

Zápas sa v Leviciach začne o 18.00. Pôvodne sa mal hrať pred fanúšikmi v režime KZ (kompletne zaočkovaní). Keďže levický okres „spadol“ v zmysle tzv. covid automatu do čiernej farby, napokon sa odohrá zápas bez divákov. Fanúšikom, ktorí si lístky kúpili v predpredaji, vracajú peniaze. „Všetci sme očakávali, že v Leviciach náš šiesty hráč – naši fanúšikovia – nás potlačia k tým najlepším výsledkom. Bohužiaľ, situácia, aj celkovo v živote, je teraz taká, že nie my rozhodujeme. Príroda a covid zatiaľ idú proti nám. Nič iné nám nezostáva ako hrať, bojovať a s hrdosťou reprezentovať. My aj tak vieme, že ľudia na Slovensku, ktorí chápu basketbal a držia nám palce, budú stáť pri nás. Je na nás, ako túto situáciu zvládneme. Sme však už na podobné situácie zvyknutí. Aj v Severnom Macedónsku sme boli v bubline a vydržali sme to. Takže zvládneme aj ten jeden zápas v Leviciach, kde pre nás SBA a ochotní a ústretoví domáci pripravili skvelé podmienky. Je však mínusom, že nemáme toho povestného šiesteho hráča, ktorý vás vždy, chcete-nechcete, ženie vpred,“ uzavrel túto tému tréner Meleščenko.

 

A-SKUPINA

l DNES: SLOVENSKO – Belgicko (18.00). Srbsko – Lotyšsko (20.00).

l NEDEĽA 28. NOVEMBRA: Belgicko – Srbsko (15.30), Lotyšsko – SLOVENSKO (18.00).

 

Článok pôvodne vyšiel v denníku Šport. Ďakujeme za súhlas so šírením.