Od februára 2019 pôsobí na lavičke basketbalistiek Slovenska ako hlavný tréner Juraj Suja, športovej verejnosti dobre známy aj ako kouč extraligového MBK Ružomberok. Dievčatá pod jeho vedením majú na dosah postup na európsky šampionát, ktorý sa v júni uskutoční vo Francúzsku a Španielsku. Kvalifikáciu majú dobre rozohranú a pred sebou jej vrchol, štvrtkový duel proti Maďarsku a sobotný proti Holandsku. Hoci na postup by mohlo (ale nemuselo) stačiť aj jediné víťazstvo, cieľom je vyhrať obe stretnutia, ktorých dejiskom bude piešťanská Diplomat aréna, a ovládnuť trojčlennú H-skupinu.

Hoci Slovensko zajtra a v sobotu čakajú posledné dva kvalifikačné duely, vráťme sa ešte k novembrovému zápasu v Amsterdame. Čo vám prebehlo hlavou po prehranom prvom polčase 36:49?

„Mysleli sme s kolegom Peťom Jankovičom len na to, ako zareagovať a čo zmeniť. Čo bude najlepšie do druhého polčasu. Z mínus trinásť sme sa ešte pred koncom druhej štvrtiny vrátili do jednociferného rozdielu, v podstate na tri strely. To je nič v basketbale. Vedeli sme, že polčas sme zakončili dobre a chceli sme v tom pokračovať. Iba toto mi prebiehalo hlavou, ako zareagovať, aby sme to otočili. “

Čo o potenciáli tohto družstva vypovedá vynikajúco zvládnutý druhý polčas a nakoniec aj jasné víťazstvo nad Holanďankami 84:64?

„Holandsko sa v posledných minútach rozpadlo, keď už sme mali zápas pod kontrolou, takže sme to ešte natiahli na dvadsať bodov. Ten rozdiel je trocha klamlivý, čo sa týka kvality oboch tímov. Ale som rád, že sme to dokázali, pretože každý jeden bod sa v tejto kvalifikácii a pri takomto systéme ráta. A čo mi povedal? Že ak ideme nejakým smerom a máme dobrú… slovo chémia nemám rád. Skrátka, keď ideme do zápasu intenzívne, nešetríme sa, hráme tímovo, s individuálnou zodpovednosťou na maximálnej úrovni, môžeme hrať dobrý basketbal. Máme tu dievčatá, ktoré majú aj individuálnu kvalitu a snažíme sa tomu dať tvár. Bolo to tímové víťazstvo, ku ktorému dopomohli aj hráčky prichádzajúce z lavičky. Ukázal mi dosť. Netreba to preceňovať, no tím pôsobil ozaj dobre, najmä v druhom polčase.“

Keď ste zostavovali nomináciu, neobávali ste sa, či do vašich plánov neprehovorí covid-19? Respektíve, odľahlo vám, keď všetky dievčatá postupne prechádzali testami s negatívnymi výsledkami?

„Jasne, že sme nad tým rozmýšľali, ale nejako sme nepodliehali panike. Vraveli sme si, že to bude tak, ako to má byť. Baby sú profíčky, dávajú na seba pozor, sú monitorované a snažia sa vyhýbať rizikovým situáciám. Verili sme, že to bude dobré, aj keď problémom sa niekedy nevyhnete. Iste, že nám odľahlo, že môžeme počítať so všetkými, ktoré sú zdravé a chcú tu byť a teda, že tu byť môžu.“

Zrejme poteší, že oporám vášho výberu sa pred reprezentačnou prestávkou darilo v kluboch. Či už v poľskej Gdyni, v Taliansku Sabíne Oroszovej, Ivane Jakubcovej, či dievčatám v extralige… Zamiešali vašimi úvahami o tom, ako bude vyzerať základná päťka, či finálna dvanástka?

„Sledujem všetky baby. Ivana hrala výborne pred týmto brejkom. Aj Sabi v Taliansku, z čoho sa veľmi teším. Je to dobré pre reprezentáciu. Ale nejako nám to hlavu nemotá. My máme jasno v tom, kto má v tíme aké úlohy a ako chceme postaviť rotáciu. Ale… Sú veci, ktoré sú otvorené, čakali sme aj na priebeh spoločných tréningov. Možno máme nejakú predstavu pred zrazom, lenže niektoré z dievčat, s ktorým počítame, môže prísť z formy, iné môže príjemne prekvapiť aj v tréningu. Takže niektoré veci vieme skorigovať, no nastavili sme si čosi, čomu veríme a čo sa týka úloh v tíme. Vravím, sme však pripravení reagovať a je len dobré, keď je všetkých štrnásť dievčat pripravených. Požiadali sme ich, že síce máme predstavu, ako bude vyzerať zápasová dvanástka a možno aj užšia rotácia, ale nič nie je pevne dané, veľa faktorov, ako výpadok formy, menšie zranenie, kratšia viróza, to môžu ovplyvniť a preto, nech sú všetky pripravené. Je to národný tím, každá z nich je tu opodstatnene a my nevieme, čo sa môže udiať.“

V akej sile, v porovnaní s predošlými duelmi, vyrukujú naše súperky do záverečných bojov H-skupiny?

„Maďarky prídu v oveľa väčšej sile, tím je teraz nabitý a ozaj veľmi silný. Čo sa týka Holandska, jedna dobrá hráčka im vypadla, no majú iné dve, ktoré boli vlani v novembri zranené. Súperky prídu v plnej sile a naša skupina je ozaj veľmi vyrovnaná.“

Hrá sa v Piešťanoch a všetci vieme, že teoreticky by na postup na šampionát mohla stačiť aj bilancia 1-1 z dvoch posledných stretnutí. Nie je to trocha zradné? Postupová matematika ponúka viacero variantov. Čo ako kouč môžete robiť, aby sa takéto kalkulácie nevkrádali do myslí vašich zvereniek?

„Vôbec o tom nerozprávame. S kolegom Peťom Jankovičom áno, ale ako prvé sme si v telocvični spolu povedali, že nech sa dievčatá pripravia na štvrtok. Všetko smeruje k štvrtku. Jasne, že my v realizačnom tíme kdesi rozmýšľame už aj nad sobotou. Ale dievčatá nech nad ničím nešpekulujú a či budeme o tridsať hore alebo o dvadsať dole, ideme naplno až do konca. Nebudeme kalkulovať s tým, či ušetriť nejaké sily, lebo o dva dni hráme ďalší zápas. Nie! Skrátka, ideme hrať od prvej do poslednej minúty na doraz. Myslím, že toto je najlepšia cesta, ako sa vyhnúť špekuláciám, že možno aj 1-1 nám stačí. Áno, v určitom prípade môže 1-1 stačiť aj na prvé miesto v skupine.“

Ideálny scenár sú, samozrejme, dve víťazstvá a teda aj prvenstvo v H-skupine. Čo musia dievčatá splniť, aby tento plán naplnili? 

„Prvá vec je, že k zápasu – môžeme sa baviť o tom prvom – treba pristúpiť skutočne s rešpektom, lebo keď máte rešpekt, dokážete byť maximálne koncentrovaný. A my musíme byť maximálne koncentrovaní. Na druhej strane, musíme byť sebavedomí. V týchto dňoch sa snažíme adaptovať na to, čo nás môže čakať. Musíme hrať rýchlo, agresívne, tvrdo od podlahy, lebo Maďarky hrajú práve tak. Sme fyzicky menšie družstvo, tým pádom musíme hrať rýchle a agresívne. Nemáme tím, ktorý by si mohol dovoliť hrať profesorský basket. Musíme byť správne nastavení v hlavách a podriadiť tomu všetko. Ide o mentálne nastavenie. A samozrejme, musíme správne robiť aj basketbalové veci, počnúc obranou, ale to už by sme taktiku rozmieňali na drobné.“