Naša mužská reprezentácia od pondelka už naplno zarezáva. Zverenci Žana Tabaka totiž ladia formu na augustové zápasy predkvalifikácie majstrovstiev Európy 2021. Na zraze sa hlásilo jedenásť hráčov.

Národný tím si po vlaňajšom nezdare v predkvalifikácii rozhodne chce napraviť chuť. V mužstve sa za ten čas udialo niekoľko zmien, tou najväčšou je výmena kouča. „Od angažovania Žana Tabaka si sľubujeme postup do ďalšej kvalifikačnej fázy. Vkladáme do jeho rúk veľkú nádej. Verím, že príprava prebehne podľa očakávania a koncom augusta budeme môcť oslavovať vytúžený úspech,“ nechal sa počuť zastupujúci prezident Slovenskej basketbalovej asociácie Ľubomír Ryšavý.

Ambiciózny Chorvát Tabak zasadol na slovenskú lavičku len vo februári, no netají sa smelými plánmi. „Prvý cieľ je krátkodobý. Chceme vyhrať štyri zápasy a postúpiť z predkvalifikácie. Tým dlhodobým je pomoc mladým slovenským reprezentantom k tomu, aby sa zlepšili. Rastie tu silná generácia hráčov, ktorá sa o pár rokov môže prebojovať až na európsky šampionát,“ povedal rodák zo Splitu.

Mužskú reprezentáciu čaká porcia ôsmich prípravných zápasov, z toho rovná polovica pred domácim publikom. Najskôr si Tabakova družina zmerá sily s výberom Slovenska do 20 rokov, následne sú na programe dvojzápasy s Írskom a Kosovom. Na záver prípravného obdobia príde na rad medzinárodný turnaj v Portugalsku. Na juhu Európy sa okrem domáceho a nášho výberu predstavia aj Dáni a Iránci.

V auguste je v pláne očakávaná predkvalifikácia. V F-skupine čakajú Slovensko konfrontácie s Cyprom a Rumunskom. Postupová matematika je jasná. Ďalej ide iba víťaz skupiny a pre ostatných to môže byť na dlhú dobu posledný oficiálny kontakt s medzinárodnou scénou. „Sú to kvalitné tímy, ktoré sa prezentujú odlišným štýlom hry. Najmä Rumuni majú vo svojom kádri vysokých hráčov preferujúcich tvrdú hru. Sú to však zároveň mužstvá, ktoré môžeme zdolať. Ak budeme tvrdo pracovať a nadviažeme na nasadenie z úvodných tréningov, budeme úspešní,“ dodal bývalý hráč Houstonu, Bostonu, Toronta či Indiany.

Oproti pôvodnej širšej nominácii prišlo k niekoľkým korektúram. Nepríjemnou správou je strata Mareka Doležaja, ktorý si zlomil prostredník na ruke. Zo zdravotných dôvodov nie sú k dispozícii ani Stanislav Baldovský a Boris Bojanovský. Z rodinných dôvodov sa ospravedlnili Milan Žiak a Marek Jašš. Naopak, do kádra sa pripoja Jaroslav Musil a v pondelok aj Michal Baťka, ktorý bude zároveň aj kapitánom tímu.

Nominácia Slovenska na predkvalifikáciu ME 2021:
      
Rozohrávači: Dalibor Hlivák, Mário Ihring (obaja BK Inter Bratislava), Andre Jones (Leonis Rím/Tal.), Šimon Krajčovič (BK Levickí Patrioti)
      
Krídelníci: Adam Antoni, Richard Körner (obaja BC Prievidza), David Abrhám (BK Inter Bratislava), Tomáš Mrviš (MBK Handlová), Jaroslav Musil (Cestistica Barletta/Tal.)
      
Pivoti: Michal Baťka, Michael Fusek (obaja BK Inter Bratislava), Vladimír Brodziansky (Obradoiro CAB/Šp.), Viktor Juríček (BK Levickí Patrioti),
      
Realizačný tím: Žan Tabak (hlavný tréner), Alberto Blanco Vila, Peter Torda (asistenti trénera), Jakub Chudý (kondičný tréner), Richard Demovič (lekár), Miroslav Páleník (vedúci družstva)

Program prípravných zápasov Slovenska:
      
12. a 13. júla o 18.00 h: Slovensko – Írsko (Bratislava, Eurovia aréna)
20. a 21. júla o 18.00 h: Slovensko – Kosovo (Bratislava, Eurovia aréna)
26. – 28. júla: medzinárodný turnaj v Portugalsku (SLOVENSKO, Portugalsko, Dánsko, Irán)
      
Program Slovenska v treťom kole predkvalifikácie ME 2021:
      
3. augusta o 20.00 h: Slovensko – Cyprus (Bratislava, Eurovia aréna)
10. augusta o 19.00 h: Rumunsko – Slovensko (Ploješť)
14. augusta o 19.00 h: Cyprus – Slovensko (Nikózia)
21. augusta o 20.00 h: Slovensko – Rumunsko (Bratislava, Eurovia aréna)

Juraj Fazekaš