Slovensko sa vymanilo z čiernej fázy striktných opatrení a postupne tak ožíva aj svet športu. Zákazom tréningov trpela predovšetkým mládež, ktorá netrpezlivo čakala na opätovné oživenie tréningového procesu.

Viaceré reprezentačné výbery čakajú už budúci rok veľké medzinárodné podujatia a Slovenská basketbalová asociácia tak v snahe o urýchlenie návratu mladých hráčok pripravila viacero sústredení. Hráčky do 15 rokov si rozložili svoj prípravný stan v košickej Angels aréne, kde sa pod vedením trénerskej dvojice Peter Jankovič – Hana Jendrichovská odprezentovali hráčky s nominačným potenciálom pre ME do 16 rokov.

„Tieto dievčatá čaká budúci rok európsky šampionát a je to teda výborná šanca spoločne potrénovať a vyskúšať si hráčky hodné reprezentačného dresu. Určite to bolo dôležité sústredenie aj vzhľadom na nemožnosť spoločných tréningov počas celej sezóny,“ vyslovil sa tréner národného tímu Peter Jankovič.

Alexandra Sophia Chovaníková (Foto: Jäzva)
Foto: Jäzva

V závere kempu už toho bolo dosť

Väčšina mladých basketbalistiek trénovala počas uplynulých štyroch mesiacov iba individuálne a bez možnosti plnohodnotnej práce s loptou.

„Bolo vidieť, že v závere kempov už toho mali niektoré baby dosť. To sa však dalo čakať a všetka česť, ako trénovali. V tomto smere musím byť spokojný,“ pochválil Jankovič svoje zverenky.

Náročnosť intenzívnych tréningov po dlhom období voľna priznala i talentovaná Alexandra Sophia Chovaníková.

„Dlho sme netrénovali a niektoré dievčatá stáli pol roka. Ja som síce trénovala, ale aj ja cítim, že kondícia nie je ideálna. Aj preto som vďačná za takýto kemp, ktorý je užitočný aj s výhľadom na Európu,“ pochvaľovala si mladá Košičanka.

Možnosť zatrénovať si spoločne s najlepšími hráčkami Slovenska prijala ako obrovskú príležitosť. „Som šťastná, že sme dostali takúto šancu a že som sa dostala do tohto kempu. Verím v potenciál tohto družstva a snáď dosiahneme pekné úspechy. Tvoríme dobrý kolektív a to je základ. Oceniť musím aj výborných trénerov a skvelú masérku. Všetci sa o nás starali naozaj parádne a celkový dojem z kempu je teda výborný.“

Spomínaný kolektív pomohlo utužiť i prostredie „bubliny“. Reprezentačný kemp totiž prebehol v súlade so striktnými opatreniami. Otvorené terasy v centre Košíc boli teda pre mladé hráčky tabu.

Reprezentácia U15, dievčatá 2021 (Foto: Jäzva)
Foto: Jäzva

Kofoly na terasách nehrozili

„Nám veru nejaké kofoly na terasách nehrozili,“ pousmial sa Chovaníková. „V podstate sme boli iba na hoteli a v hale. Inak sme oddychovali a regenerovali. Veľa času sme trávili rozhovormi na izbách a v rámci tímu sme a tak spoznali ešte lepšie.“

Reprezentačný tím do 15 rokov je podľa trénera Jankoviča plný talentu a ukázať by to mal práve budúcoročný šampionát.

„Som veľmi rád, že konečne prichádzajú talentované hráčky, ktoré môžu niečo dosiahnuť. Toto je taký prelomový ročník a za ním prichádzajú ďalšie ročníky, pri ktorých už platí, že môžeme robiť aj výber a nie iba nábor,“ upozornil reprezentačný tréner, podľa ktorého sa pomaly začína prejavovať poctivá práca s mládežou vo viacerých kluboch.

„Kluby našťastie pochopili, že bez mládeže nikdy fungovať nebudú a verím, že takto to pôjde aj ďalej. Potešila by ma ešte väčšia podpora zo strany štátu. Potrebujeme produkovať hráčky pre klubu a hlavne pre reprezentáciu. Tak, aby sme vrátili slovenský mládežnícky basketbal tam, kde kedysi bol,“ uzavrel Peter Jankovič.

Autor: Jozef Cyprián | Zdroj: basket.sk